Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Od pani Zity sme si vypočuli príbeh o zapredaní dušea prinášame svätojánske čary o láske a tehotenstveO noci, kedy sa otvára nebo a stretnú sa

Od pani Zity sme si vypočuli príbeh o zapredaní duše

a prinášame svätojánske čary o láske a tehotenstve

O noci, kedy sa otvára nebo a stretnú sa sily dobra i zla

S pani Zitou, znalkyňou prastarých slovanských magických praktík, keďže sa už v tomto mesiaci nestretneme, sme sa porozprávali o tom, čo sa dá robiť na svätojánsku noc. Letný slnovrat je 21. júna, a vtedy sa Slnko dostáva nad obratník Raka. Začínajú sa dlhšie dni, kratšie noci. Od nepamäti bolo toto obdobie u nás sprevádzané kultom Slnka a ohňa. Predstavy o klesaní z vrcholného bodu nebies vyjadrovali horiace kolesá, ktoré ľudia na dedine spúšťali z vrchov. Tak hovorí tradícia... Ale čarovanie sa robí z 23. na 24. júna.

Skryť Vypnúť reklamu

- Ján Krstiteľ sa narodil 24.júna a medzi ľuďmi je tento termín známy ako svätojánska noc. Treba si však uvedomiť, že v v noci na Jána sa objavuje nielen dobrá ale i zlá - nečistá sila. V tento deň sa spájajú duchovia ohňa (kult Slnka) a vody (Juno). Zo všeobecných úkonov by som zdôraznila, že ľudia by nemali zabudnúť zapáliť sviečku a prečítať si modlitbu. Podľa tradície by sa nemalo pracovať ale v žiadnom prípade piť alkohol! Musíme ovládať jedno zo základných pravidiel, že zlá sila sa skôr zmocní opitého ako triezveho človeka. V tento deň navštívte, ak to potrebujete veštca, lebo 24. júna je dobré nechať si vyložiť z kariet, či iným spôsobom, pretože veštby vychádzajú najpresnejšie. Kto sa okúpe bude zdravý po celý rok. Voda v rieke má obrovskú moc, preto neodporúčam kúpanie v nej ale očistu doma, alebo iba na brehu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na oslavu živlu ohňa slúžia vatry, ktoré sa kladú buď pri riekach, alebo pri lese...

- Aj preto, ale napríklad skákanie cez vatru odháňa 40 chorôb a zbavuje neplodnosti. Mnohé mamičky vo vatre pália šaty chorých detí, aby sa uzdravili. Treba vedieť, že patrónkou júna je Juno, ktorá vládne dažďu a je mimoriadne dobroprajná k ženám. Preto je aj jún veľmi priaznivý pre ľúbostné čary. (Dodajme že u nás, na východnom Slovensku, bol v dávnych dobách veľmi rozšírený zvyk kúpania sa, ale aj na hry, ktoré mali sexuálny podtext - išlo v podstate o magickú podporu plodnosti a vatru mládenci vraj neraz preskakovali nahí.) Všetky rastliny, ktoré na Jána kvitnú majú väčší účinok a niektoré dokonca magickú moc.

O tomto čase sa hovorí aj v negatívnych súvislostiach.

Skryť Vypnúť reklamu

- Áno, prebúdza sa a vychádza aj negatívna sila. Nečistá sila si rada berie so sebou alkoholikov a narkomanov. Radila by som spať pri zatvorených oknách. V starých záznamoch sa uvádza, že v tento deň sa konali aj sabaty bosoriek. Poviem vám príbeh, ktorý sa ku bosorkám a k svätojánskej noci viaže.

Navštívila ma mladá veľmi rozrušená žena. Povedala mi: - Zachráňte ma, lebo som predala svoju dušu diablovi. O čo išlo? Zaľúbila sa do muža, otca dvoch detí. Ten ju však vnímal len ako milenku, a nikdy neuvažoval o rozchode sa so svojou manželkou. Mladá žena navštívila mnoho veštíc a aj čarodejníc, ale nič nefungovalo, lebo naozaj tú skutočnú lásku cítil muž k svojej manželke. Preto v nej skrslo strašné rozhodnutie. Pokúsiť sa mágiou zbaviť života manželku i deti svojho milenca. Predala cennosti, nazhromaždila peniaze a znovu navštívila tých, ktorí sa zaoberajú čiernou mágiou. Jedna zo skúsených čarodejníc, lebo tak samu seba označila, jej pomoc prisľúbila s tým, že obrad sa uskutoční v čase svätojánskej noci, lebo iba vtedy môže požiadať temnú silu aby spravila to, čo si mladá žena praje. Na svätojánsku noc teda žena zobrala peniaze a prišla na dohodnutú schôdzku k čarodejnici. Tá jej však povedala, že peniaze nechce, ale musí predať svoju dušu onej temnej sile. Mladá žena si ani neuvedomila, čo vlastne robí, a súhlasila. Ono je to totiž tak, že čiernemu mágovi sa pri takomto úkone tak isto zväčšuje sila. Čarodejnica zobrala starú knihu a mladej žene neznámym jazykom čosi začala čítať. Netrvalo dlho a zjavil sa pred ňou obrovský hustý čierny tieň a začal jej do ucha kričať:- Predáš mi svoju dušu a čo za to chceš, povedz čo chceš? Mladá žena sa neuveriteľne zľakla. Povedala mi, že nevie ako sa z domu dostala, ani ako sa ocitla doma. V ušiach jej však zostal hlas s otázkou: A čo za to chceš? Tento hlas ju neprestajne trápi niekoľko rokov a nič nepomáha aby sa ho zbavila. Žiaľ, ani ja jej neviem pomôcť. Mladá žena prekročila hranicu, za ktorú sa nik z mágov už nevydá. Ak, tak jej možno pomôžu na psychiatrii, ale pre úmysel, ktorý chcela spáchať a pre ktorý bola ochotná obetovať dušu, nedopadne dobre.

Spomínali ste moc byliniek. Viem, že máte radu pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť.

- V noci nech si dobre pozrú bylinky. Väčšina má sklonené hlávky. Ak nájdu takú, ktorá sa drží vzpriamene, nech si z nej uvaria čaj a vypijú ho.

Spomínali ste, že tento čas je vhodný na veštenie....

- Ak dievča chce vedieť, kto sa stane jej manželom, nech odtrhne dvanásť bylín ale medzi nimi musí byť aj papradie. Položí ich pod vankúš a z 23. na 24. by sa jej malo snívať o budúcom manželovi. Manželky sa môžu dozvedieť, či ich muž má milenku. Potrebujú k tomu dve biele sviečky,ktoré položia do pohárov a na stole okolo pohárov urobia bielou kriedou kruhy. Sviečka, ktorú zapálili ako prvú je ich. Pri zapaľovaní sviečok hovoria:Vosk, oheň, sviečky, ukážte mi celú pravdu, nech zhasne prvá moja sviečka, ak má môj manžel /jeho meno/ milenku. Potom už len sledovať, ktorá zo sviečok zhasne ako prvá. Môžeme zistiť či náš manžel má porobené. Zoberieme jednu polievkovú lyžicu vosku, roztopíme ho a nalejeme ho do mlieka. Ak sa v mlieku vytvorí veľmi veľa obrazcov, má porobené. Ak žena vie, že manžel má milenku, môže skúsiť nasledovné. Zoberie zašpinenú košeľu, položí ju na bielu bielizeň, zoberie ľad, ktorý položí na košeľu v mieste srdca a hovorí: Tak ako sa topí tento ľad, nech sa roztápa láska /meno manžela/ ku /meno milenky/ ak ho žena nevie, tak stačí povedať... ku tvojej milenke. Tiet čary sa dajú použiť len v čase svätojánskej noci.

A posledná prosba. Kúzlo ako si privolať v tento deň lásku nám prezradíte?

- Áno, ale použite ho voči nezadanému mužovi. Potrebujete ružovú sviečku, bielu, ružovú zelenú stužku, prúžok bieleho papiera, kúsok vŕbového prútika a špáradlo. Na sviečku vyryjeme meno muža, ktorého lásku chceme získať. Začneme hneď pri vrchole sviečky. Na prúžok bieleho papiera napíšeme svoje meno. Stužky spletieme do korbáčika aj s papierom a obtočíme ho okolo sviečky. Počas celého rituálu si budeme predstavovať scény, ktoré by sme radi s mužom zažili. Sviečku zapálime a keď sa začne roztápať prvé písmeno mena, ktoré sme vyryli na sviečku vtlačíme do sviečky konárik z vŕby. Stále myslíme na chlapca svojich snov. Potom sa vydáme na ulicu / môžeme aj na balkón, ale je lepšie ak nohami stojíme priamo na zemi/ a ukážeme sviečku Mesiacu i Bohu a vrúcne požiadame, aby požehnali tomuto zväzku. Sviečku zhasneme, buď po 9 alebo 12 minútach, ale pozor, nesfúkneme ju. Prstami zahasíme knôt tak, aby smeroval k nám. Sviečku odložíme do druhého roku. Pozor, s obradom nesmieme začať skôr, než sa začne roztápať prvé písmeno vyryté na sviečke. Prajem všetkým veľa lásky a pohody.

Jún podľa tarotového výkladu E. Vysloužilovej

Oddajte sa láske a rovnováhe

Všeobecné tendencie: Smrť (XIII.), Mesiac (XVIII.), Spravodlivosť (XI.). Jún bude poznamenaný nevyrovnanosťou. Pluto a Ryby hovoria o množstve falošných sľubov, podvodoch ale aj o silných emóciách. Nebudeme si istý žiadnym krokom. Všetko čo sa týka súdov sa veľmi vyhrotí. V súvislosti s citmi si treba dávať pozor na agresívnosť. Zvýšený pozor na psychiku si musia dať labilní ľudia, ktorí by nemali vyťahovať už temer zabudnuté nedorozumenia. Prebytok emocionality povedie k vyhroteniu konfliktov, akoby sa Slovensko vysporiadavalo s minulosťou, najmä s poslednými 18 rokmi. Staré veci sa začnú uzatvárať a vznikať nové. V pozadí sporov pôjde o majetok a proces sa bude javiť ako očisťovanie sa hmoty. Objaví sa kauza spojená s podsvetím. Všetkých by som chcela varovať pred alkoholom a drogami. V tomto mesiaci pri ich použití budú totiž chýbať brzdy, takže veľký pozor si musia dávať najmä znamenia Škorpióni a Ryby!Nestále bude aj počasie, vidím tu niečo čo nám pripomenie, že sa máme radovať zo všedných dní. Dobrou správou pre chorých je, že lieky budú zaberať veľmi dobre. Moja rad znie, nedajte svojim konaním šancu víťaziť hrubej sile, snažte sa ísť strednou cestou a robte všetko pre udržanie vnútornej rovnováhy.

Láska: Miernosť (XIV.), Zamilovaní (VI.), Veža (XVI.).

Láska bude asi tým najkrajším a najlepším, čo nás v júni stretne- Dobrá komunikatívnosť dá šancu si veľa vecí vysvetliť, čo určite zlepší vzťahy a dá základ porozumeniu. Jún však bude aj obdobím rozhodovania sa pre "buď" a "alebo". Buď sa rozídeme, alebo spolu znova začneme žiť. Čas "polovičatému" rozhodnutiu nepraje. Tam kde treba prejaviť odhodlanie, neváhajte. Jún totiž nie je vynikajúci len na sobáše, ale aj na rozvody, rozchody či iné závažné rozhodnutia v rodine. Mnohé ženy, ktoré nemohli otehotnieť sa v júni konečne dočkajú. V rodinách kde vzťahy škrípali majú jej členovia šancu dať veci do poriadku a stačí len o problémoch otvorene ale s láskou v srdci hovoriť.

Zdravie: Blázon (0.), Velekňažka (II.), Panovník (IV.). Vidím tu náhlu, nečakanú smrť významnej osobnosti, muža okolo štyridsiatky. Ochorenia bude ovplyvňovať veľmi počasie a ľudia by si mali dávať naozaj väčší pozor pred slnkom a nepodceňovať aj jeho neblahý vplyv, teda chrániť si pokožku. Tento mesiac praje úspešnému uzdravovaniu a doliečovaniu chorôb. Ak môžte choďte do kúpeľov, alebo hôr, k moru - slovom tam, kde sa vám dobre odpočíva. Viac ako inokedy pocítite silu z regenerovaného organizmu. Aj svätojánska noc tohto roku bude veľmi silná, takže bylinkári využite ju na zber liečivých rastlín. Ostatným radím rôzne preventívne kúry ako napríklad masáže a veľa prechádzok do prírody. Koniec mesiaca praje operáciám. Dohliadnite viac ako inokedy na deti - hrozia im úrazy. Chaos v zdravotníctve ešte stále pretrváva.

Peniaze: (Hviezda XVII.), Obesenec (XII.), Panovníčka (III.). I keď ekonomika na Slovensku má stúpajúce tendencie, jún bude charakterizovať stagnácia a aj mierny prepad koruny. Treba si veľmi zvážiť, či sa rodina môže zaťažiť ďalšími pôžičkami, alebo sa začať správať viac ekonomicky. Slovenská vláda si musí dať pozor na uzatváranie istého kontraktu s krajinou kde sa hovorí anglicky. Buď sa z toho vykľuje obrovský podvod, alebo pôjde, v lepšom prípade, iba o mediálnu bublinu. Pravdepodobne sa zloží známa a veľká firma, alebo poisťovňa. Ukáže sa, že niečo nie je v poriadku s niektorou z finančných inštitúcií spojenou s dôchodkovou reformou. Z kariet mi vychádza, že nejaká skupina ľudí sa chcela obohatiť na úkor druhých. A vidím tu aj snahu po pomste niektorého z podvedených v súvislosti s nebankovými inštitúciami. Pri odhaľovaní finančných káuz sa budú do veľkej miery podieľať médiá.

Aj vôňa lieči, stačí použiť tú správnu

Ako vám pomôže aromaterapia?

Aromaterapiu poznali už starí Egypťania. Je vlastne podpornou prírodnou metódou, ktorá pomáha pri rôznych psychických stavoch, fyzickej rekonvalescencii, získavaní harmónie či už duše alebo tela. Aktivizuje netoxickým a bezpečným spôsobom organizmus i jeho obranné mechanizmy. Ovplyvňuje množstvo fyziologických funkcií pôsobením na krvný a lymfatický obeh, na trávenie, vylučovanie ale aj iné telesné systémy. Používajú sa v nej vonné esencie, vyrobené z liečivých bylín.

Aromaterpaia sa stala jedným z odvetví bylinnej medicíny - originálnou a unikátnou metódou uzdravovania, ktorá môže doplniť klasickú liečbu odborného lekára. V zahraničí sa aromaterapia často využíva v zdravotníckych centrách či psychoterapeutických zariadeniach. Vône ovplyvňujú nielen náladu, ale pôsobia aj ako silný antistresový faktor. Mozog spúšťa po prvotnom vneme spôsobenom molekulami pachu reakcie a následne i liečivé a hojace procesy s dlhodobým efektom.

Pár informácií o niektorých vôňach. Upokojujúce a súčasne povzbudzujúce vlastnosti má jazmín. Vyvoláva pocity optimizmu a sebadôvery. Je aj afrodiziakum. Podobne pôsobí geránium, ktoré upokojuje, a zároveň vyvoláva miernu eufóriu a tiež škorica, ktorá uvoľňuje a osviežuje. Takmer rovnako poslúži i šalvia. Vanilkový olej sily organizmu aktivizuje, a pritom vyvoláva pocity vyrovnanosti a radí sa tiež medzi afrodiziaka. Bazalka pôsobí ako stimulant a je výborná pri poruchách zažívacieho traktu, či už zápale žalúdka, tenkého čreva, alebo proti napínaniu na zvracanie. Fenikel môže pomôcť pri odtučňovaní, levanduľa zasa uvoľňuje napätie, osoží pri depresiách a úzkosti. Pomocou vône citrónu možno zlepšiť vylučovanie podkožného tuku, jablčná aróma upokojuje nervy, piepor stimuluje krvný obeh a rozmarín je nielen diuretikum, analgetikum, ale stimuluje aj pamäť

Vône môžeme kombinovať. Napríklad dve kvapky z bazalky, dve z mäty a osem z eukalyptu je vynikajúca zmes, ktorú vyskúšajte ak ste nachladnutí. Aby bola aromaterapia účinná treba ju aplikovať aspoň jeden mesiac. Aj tu však platí, že všetkého s mierou.

Stranu pripravila: Katarína Bednářová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 3. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 4. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 5. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 8. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 9. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 10. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 950
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 470
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 803
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 708
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 340
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 528
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 249
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 198
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 264
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 188
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Župan sa svojej hovorkyne zastal, neobvyklá odpoveď bola podľa neho adekvátna.

Oficiálna odpoveď ironizovala Djordjeviča.


Teraz
Jedno z očkovacích centier v Košiciach.

Očkovanie sa presunulo do Spišskej Novej Vsi.


Teraz
Mestská polícia usmerňuje vodičov a monitoruje situáciu počas uzávery cesty.

Starosta tam napočítal za 15 minút 6 áut.


a 1 ďalší Teraz
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop