Vyhadzovač "upratal" bezvládne dievča, lebo ležiac na zemi ostatným zavadzalo
Dominikánske námestie je posledné tri roky terčom kritiky Košičanov i poslancov mestského zastupiteľstva. Nik nevie, prečo sa toto územie stalo obľúbeným miestom stretávok nevybúrenej mlade. Pravdou však je, že ho vyhľadávajú. Presvedčili sme sa o tom minulý piatok, keď sme sa s hliadkami Mestskej polície (MP) vybrali na nočnú pochôdzku najkritickejšími bodmi centra mesta. Spoločníkov nám robili veliteľ stanice MP Stred Bc. Vladimír Šolc a zastupujúci náčelník MP Bc. Milan Francan.
Do ulíc sme sa vybrali o 22.45 h. Z Tajovského ulice, kde je sídlo stanice MP Stred, sme mierili na tú časť Vrátnej ulice, ktorá ústí na Dominikánske námestie. "V službe je šesť peších dvojčlenných hliadok. Takto posilňujeme služby Mestskej polície z piatku na sobotu poldruha roka. Prax však ukazuje, že je to málo. Piatky sú totiž pre mlaď ako keby ranou z dela či utrhnutím sa z reťaze. Ťažko sa vedia vtrepať do kože ...," vraví V. Šolc z vlastnej skúsenosti.
Cez deň je Vrátna tichou a nenápadnou ulicou. Čas okolo 23. hodiny je podľa obyčajného smrteľníka časom, kedy sa začína chystať na nočný odpočinok. Na Vrátnej po tichosti a nenápadnosti ani náznak. Takmer sme sa ňou museli predierať, toľko tam postávalo mladých ľudí. Početnosťou davu pripomínala niekdajšie korzo na Hlavnej ulici. Len menej bezpečné, pretože väčšina mlade, stojacej v úzkej uličke, mala evidentné problémy udržať rovnováhu...
Nikto nič nevidel
Keď sme prechádzali popri jednom z barov, z ľavej strany nám skrížil cestu mladý muž. V rukách, ako sa drží mača, vynášal z podniku dievča. Vyzeralo polomŕtvo, nebolo schopné stáť na nohách ani vnímať okolie. Iný mladík, ktorý postával vonku, zachytil dievčinu a snažil sa s ňou čo najrýchlejšie z Vrátnej odísť. Ostatní sa, jedni nemo, iní s komentárom, na výjav pozerali. "Vyhadzovač" sa vrátil do baru. Začuli sme, že s dievčinou musel urobiť poriadok, lebo ležala na zemi a zavadzala ostatných hosťom ...
Prešli sme pár krokov, keď atmosféra začala hustnúť a napriek prítomnosti policajtov vo vzduchu čosi "viselo". Mladí riadne podporení "spúšťačmi", akoby čakali, akú zámienku si vymyslieť. Mládenec v kockovanej bunde sa zrejme rozhodol, že odpáli "srandu," a tak jednému z davu strelil facku. Ten sa okamžite obrátil na mestských policajtov, aby niečo robili. Keďže mládenec, na líci ktorého pristála ruka rovesníka v bunde, sa cítil byť poškodeným, policajti mohli zakročiť. Útočník si však povedal, že on sa "polišom" len tak nedá, a chcel ujsť. Veľmi skoro však skončil v policajnom aute a to zamierilo na stanicu MP Stred. Poškodeného odprevadila hliadka MP. Ostatní, odhadom tam bolo okolo 80 mladých, sa po incidente začali rozchádzať...
V tom čase iná hliadka riešila ďalší problém. To keď sa od kostola dominikánov ozval rachot. Vysvitlo, že na oceľovom koši si niekto ventiloval zlosť, prípadne skúšal silu. Kto ho prevrátil, k tomu sa nikto z okolo prechádzajúcich nepriznal. Siláka vraj nezaregistrovala" ani dvojica sediaca na schodíkoch pri bočnom vchode do kostola. Nič nevideli ani hostia v letnej záhrade. Hudba síce nevyrevovala na 100 decibelov, ale kto má slabý spánok a býva v okolí, tomu aj mierna hlasitosť musela vadiť.
"V podobných situáciach, ak sa na niečo svedkov pýtame, všetci sú nevidiaci a nepočujúci. To sú bežné výhovorky," podotkol V. Šolc. A my, pokiaľ niekoho priamo neprichytíme pri čine, sme bezmocní. To platí i na tento párik, čo má pri sebe položenú fľašu, z ktorej je evidentne odpité. Pokojne by sme mohli zasiahnuť, lebo došlo k porušeniu VZN o konzumácii alkoholických nápojov na verejnom priestranstve. Lenže, kto ho porušil?" Mladí podľa V. Šolca mohli s kamennou tvárou tvrdiť, že fľaša tam bola už predtým, než si na schody sadli. A oni vonkoncom nevedia, komu patria. Oni nič, oni muzikanti... Opak by im mestskí policajti ťažko dokazovali.
Deti nie sú doma
Z Dominikánskeho námestia sme sa vrátili na Hradbovú ulicu. Okrem iných sme tam naďabili aj na mládenca s dievčaťom, ktoré z neďalekého baru vyniesol vyhadzovač na vzduch. "Je v pohode. Iba je unavená," snažil sa ladík čo najskôr zbaviť mestských policajtov. Keďže i deva čosi zablabotala, nechali sme ich. Snáď sa táto ani nie sedemnástka dostane domov v poriadku. No jej rodičmi by sme nechceli byť...
Takmer na rohu Poštovej a Moyzesovej ulice je diskontná predajňa, ktorá po pol dvanástej ešte fungovala. To bol dôvod, prečo pred ňou postávala väčšia tlupa mladých. I tieto deti, keďže niektorým nebolo viac ako 17 rokov, sa zrejme v piatok rozhodli "žiť". Predavačka, zbadajúc uniformy, začala mladých nabádať, aby pozbierali papiere na chodníku pred predajňou. Neuspela. Možno keby vyložila aspoň kartónovú škatuľu, tí triezvejší by sa po papieriky zohli. Ale takto... V predajni však zrazu začalo byť "veselo." Nejaký puberťák zhodil na zem akési propagačné materiály a v dialógu s predavačkou mal "múdre" reči.
"Táto ´horúca´ hlava bude musiať ´vychladnúť´ na našej stanici. Jeho správanie zjavne riadi alkohol," dozvedáme sa od V. Šolca potom, čo hliadka MP naložila mládenca do auta. "Najprv sa nechcel priznať, kde získal alkohol. Keď som sa opýtal, či niekde ukradol fľašu, ohradil sa, že mu nalieval čašník v jednom bare. S mladíkom sa spíše zápisnica a v prípade, že vec nebude u nás doriešená napríklad v blokovom konaní, postúpime ju na doriešenie správnemu orgánu." Ak bude dostatočne preukázané, kto mladíkovi podal alebo umožnil konzumovať alkohol, ani ten neobíde naprázdno.
Len čo sme prešli od rohu Poštovej k parku na Moyzesovej ulici, začuli sme pleskot. Opäť facky a bitka. Provokácia či vyrovnávanie si účtov? Kým sa V. Šolc s veliteľom zmeny vrátili na miesto činu pred diskontnú predajňu, M. Francan vraví: "Ešte na policajnú stanicu nedorazilo auto s opitým mladíkom a už tam potrebujeme odviezť aktérov fackovania. Keby sme mali aj desať rúk a v uliciach minimálne 30 policajtov, ani to by na zvládnutie centra mesta nestačilo."
V uliciach chýbajú
Každého, koho mestskí policajti odvezú na stanicu Stred, musia vypočuť. Teda poškodeného, útočníka, prípadne svedkov. Potom sa o všetkom spíše zápisnica. Keď to podľa M. Francana zrátame, prejdú aj dve hodiny, počas ktorých aspoň jedna dvojica policajtov v uliciach chýba. "Keď zbalíme viacerých rozvášnených, nečudo, že v meste uniformy policajtov v niektorých časoch niet. A práve vtedy niekde občan potrebuje pomoc alebo vidí, že ktosi čosi kradne alebo ničí. No my nemáme koho na túto výzvu poslať. Potom iba počúvame kritiku, že Mestská polícia nič nerobí, lebo v uliciach chýbajú policajti," povzdychol M. Francan. Mimochodom, výbuch zlosti či frajeriny útočníka spred "diskontu" sa asi bez následkov neobíde, lebo obeť sa sťažovala na hučanie v hlave. Mladík musel ísť na vyšetrenie do nemocnice.
"Mládenci radi robia hluk, vyvolávajú šarvátky, snažia sa prezentovať, akí sú ´veľkí´. Aj pred policajtmi Zrejme im robí dobre dokazovať, že sú frajeri. Keď vytriezvejú alebo sa inak preberú, sú podstatne pokornejší a menej múdri," hodnotil V. Šolc správanie mladíkov. Medzitým sme sa po parku na Moyzesovej ulici, kde sme postretali skupinky s pohľadom zabodnutým do zeme, ako keby im mal pomôcť držať rovnováhu, dostali na Alžbetinu ulicu. Hoci bola polnoc, ulicou sa ozývala z čísla 12, kde je vo dvore bar, "malá nočná hudba". Decibelmi však vôbec nebola nočná... Nezostala bez povšimnutia, policajti dali čašníčke pokutu 300 korún.
Cestou na Tajovského ulicu sme na konci Alžbetinej, pri dóme, našli nové dopravné značky ozdobené ľudovou tvorivosťou. Ešte drzejšie zdobil nejaký "sopliak" vchodové dvere na predajni Antiqart oproti vedeckej knižnici. Tam, kde ho práve "pritlačilo", vyprázdnil svoj močový mechúr. Na pripomienku policajta ako sa to na verejnosti správa, mal svojské zdôvodnenie: ´Vy ste nikdy neboli mladý?
Kým ho policajti naháňali, my sme sa zastavili pri skupinke oslavujúcich maturantov. Kým s nimi hliadka riešila rozbitý pohár, zo Zvonárskej ulice sa vyrútil moletný muž a zjavne sa chystal prísť mladíkom na pomoc. Dievčina, čo utekala za ním, ho len pár metrov od policajtov zastavila a odtiahla preč. Našťastie, lebo sa incident mohol skončiť horšie, ako len debatou.
"To, že cudzí človek, ktorý nevie, čo sa deje, a predsa chce brániť páchateľa, sa nám stáva bežne. Zrejme averzia voči uniformám medzi ľuďmi pretrváva. Najmä mladí si často vytvárajú vlastnú teóriu mysliac si, že ak budú voči nám arogantní, my sa ich budeme báť. Takéto uvažovanie však nemá logiku. Policajti musia ísť aj do rizika. Nech je akékoľvek," dodal veliteľ stanice Stred MP Vladimír Šolc, keď sme bilancovali z nášho pohľadu rušnú piatkovo-sobotňajšiu akciu v nočných Košiciach. Podľa neho to však bola ešte veľmi pokojná noc...
S terajším počtom ľudí gordický uzol nepretneme, tvrdí zastupujúci náčelník MP Bc. Milan Francan
Otec vynadal policajtom, že zbalili jeho opitého syna
Po návrate z nočnej pochôdzky sme zastupujúceho náčelníka MP Bc. Milana Francana požiadali, nech doplní nočnú realitu o fakty z jeho praxe. "Vrátim sa najprv k mužovi, ktorý zdržal náš výjazd. Na stanici Stred je už takmer trvalka, od januára sme ho tu mali tuším siedmykrát," dozvedáme sa. On však nie je rekordmanom v počte "návštev" na stanici MP-Stred. Prvenstvo patrí mužovi, ktorého za posledný rok riešili asi 30-krát. "Pritom to nie je bežný prípad. Muž - bezdomovec je chorý, má sifylis, takže po ňom pátral aj regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ešte dobre, že sa nám ho podarilo nájsť."
Na staniciach MP sa toho dosť udeje. Niekedy nakŕmia človeka bez strechy nad hlavou, inokedy zastúpia materskú školu. Často sú terčom nadávok. Napríklad vtedy, ak na stanicu privedú opitého mladíka, po ktorého musí prísť rodič. Hlava rodiny neraz policajtom vynadá, prečo ho v noci vytiahli z postele. Vraj ich do toho nič nie je, že sa syn alebo dcéra flákajú nočnými Košicami. "Ja som mu dal stovku na pivo, takže pil za svoje, kričal u nás nedávno jeden ´tiež´ otec," spomína M. Francan. "Čo na tom, že chlapcov občiansky preukaz ešte voňal novotou..."
Občas by sa policajti namiesto mladých porozprávali s ich rodičmi. Napríklad o tom, ako je možné, že o polnoci je posteľ "šestnástky" prázdna. Ulicami mesta sa fláka, pije alebo si inak zvyšuje náladu aj veľa dievčat, ktoré sa chcú za každú cenu vyrovnať chalanom. (Aj my sme ich veľa stretli - poznámka redakcie). "Rodičia tvrdia, že vychovávať má škola. Nie je to však omyl? Tá má predsa hlavne učiť. A rodičia vychovávať," tvrdí Bc. Francan.
Ticho i nahlas sa v meste hovorí o drogách. Aj medzi mladými, ktorých sme videli, bolo zjavne dosť takých, čo sa potužili prinajmenšom "mariškou." MP však nemá možnosti ani vybavenie na to, aby mohla dokázať, že mladí drogy užili. "Pritom správanie niektorých je horšie ako skratové. Nedávno nám jeden mladík rozbil hlavou sklo na dverách auta, iný búchal hlavu o mreže na dverách našej policajnej stanice. Obaja, ako sami vyhlásili, to robili preto, aby mohli tvrdiť, že to my sme ich zbili a preto krvácajú..."
Obyvatelia mesta sa sťažujú, že MP nerobí zásahy adekvátne. Nikto však podľa M. Francana nepovie, ako inak by ich mali urobiť. "Keď je reč o zásahu, policajt buď sám musí vidieť, mať svedka alebo podnet, že ktosi čosi urobil. Až potom môže zasiahnuť." Nedá sa, ako v amerických trileroch, vbehnúť medzi bitkárov, udierať hlava-nehlava a až potom zisťovať, kto je vinníkom. "Demokracia je aj o tom, aby nemohol byť občan bezdôvodne policajtom podozrievaný, vyšetrovaný či inak poškodený," podčiarkol zastupujúci náčelník.
Mestskí policajti sa snažia hlučnú a vystrájajúcu mlaď vytlačiť z nočného centra, najmä z Dominikánskeho námestia a pochybných prevádzok v jeho okolí. Úspešne, no má to i negatívnu stránku. "Mladí sa presúvajú do parku na Moyzesovej alebo na Kuzmányho sídlisko. A tam, hoci sú roztrúsení, takže na prvý pohľad robia menej škody, sa podstatne ťažšie kontrolujú. I preto to vyzerá tak, že gordický uzol so súčasným počtom ľudí asi tak ľahko nepretneme," myslí si M. Francan o možnostiach MP zabezpečiť v nočnom meste poriadok.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári