školský zákon o výchove a vzdelávaní. Minister školstva László Szigeti (na snímke) to považuje za chybu, pretože tým trpí kvalita vzdelávania.
"Regionálne školstvo potrebuje mimoriadne závažné zmeny. Nemôžeme učiť to, čo študent nevyužije v praxi. Musí sa zredukovať obsah učiva a zmeniť jeho forma. Štátny pedagogický ústav má kapacity na to, aby vypracoval analýzu obsahovej stránky," povedal nám počas včerajšej konferencie o postavení regionálneho školstva vo vzdelávacom systéme L. Szigeti.
Na otázku, ako je možné, že analýza nie je hotová, keď o obsahovej reforme hovoril bývalý minister Martin Fronc od nástupu do úradu, dodal: "Musím byť kritický, premárnili sme čas. Dnes je jasné, že bude trvať minimálne ďalšie tri roky, kým sa obsahovú reformu podarí naštartovať. Neviem však povedať, či je niektorý z predmetov zbytočný a ktoré by sa dali spojiť do jedného."
Zodpovedná za obsahovú prestavbu učebných osnov by mala byť národná kurikulárna rada, ktorá ale ešte neexistuje. Hoci sa vedie množstvo polemík o náboženstve a etickej výchove a zverejnené prieskumy hovoria, že štát uprednostňuje náboženstvo, L. Szigety tvrdí, že tu by sa nič meniť nemalo. "Súčasný stav je prijateľný, rodič má možnosť si vybrať."
Základné a stredné školy čaká, čo sa týka financií, ťažké obdobie. Štát im doteraz garantoval istú minimálnu sumu peňazí na žiaka prostredníctvom normatívov, aj napriek tomu, že škola nebola dostatočne kapacitne vyťažená. Tento rok sa trojročné prechodné obdobie normatívneho financovania končí, a tak sa zriaďovatelia obávajú nedostatku. "Situácia je vážna, nepodarilo sa doriešiť ani postavenie malotriednych škôl. Hneď po voľbách bude nevyhnutné prijať legislatívnu zmenu, aby došlo k predĺženiu tohto obdobia. Ak sa tak nestane, nastanú vážne problémy, ktoré budú mať za následok aj krach niektorých škôl. Štát už totiž nebude zabezpečovať garantované minimum finančných prostriedkov ako doteraz," myslí si minister školstva.
Dodáva, že MŠ razí do popredia zavedenie školských autobusov. "Zriaďovatelia sa dohodnú, školy vyradia zo siete a z ušetrených peňazí by následne zabezpečili prepravu žiakov autobusmi."
Ďalším z problémov je zvyšovanie platov učiteľov. Zriaďovatelia nemajú peniaze na valorizáciu platov, tvrdia, že ich nedostali. Naopak, rezort školstva vyhlasuje, že peniaze sú zarátané v normatívoch. Minister Szigeti samozrejme zastáva názor svojho úradu: "Keď sa zvyšujú platy v nasledujúcom kalendárnom roku, vždy je to zohľadnené v rozpočte, teda v normatívoch," vysvetľuje minister a na otázku, či zriaďovatelia nevedia počítať odpovedá: "Keď majú nedostatok, majú právo obrátiť sa na ministerstvo. My námietky preskúmame, a keď je požadavka oprávnená, tak peniaze dáme."
Ministerstvo stále nepozná vinníka úniku maturitných tém. Dokonca minister je v tejto otázke skeptický, napriek tomu, že kauzu prešetruje polícia. "Nevedeli sme s tým nič urobiť, len podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Neviem, či sa podarí zistiť, kde k úniku došlo, dúfam, že áno. Toto by sa však stávať nemalo, na budúci rok pôjdu von témy prostredníctvom médií."
Konferenciu o regionálnom školstve zorganizoval Krajský školský úrad v priestoroch SOU stavebného na Ostrovského ulici. Odborníci rozoberali možnosti skvalitnenia a problematiky školstva, potreby schválenia nových zákonov, ako aj zmeny výchovy učiteľov na pedagogických fakultách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári