Sídlisko, na ktorom je sústredená prevažne rómska komunita sociálne slabých občanov, označil za časovanú bombu v prípade, že by mesto rázne nezačalo riešiť nahromadené problémy s narastajúcimi dlhmi za byty, nezamestnanosťou a neporiadkom.
Koncepciu konkrétnych krokov, ktoré povedú k zlepšeniu situácie nielen na Luniku IX, ale aj v iných podobných lokalitách, schválila včera mestská rada. Mesto tak v krátkom čase zavedie novinky, ako sú dočasné zamestnávanie tamojších ľudí i metódu "cukru a biča".
Prioritným problémom, s ktorým chce mesto pohnúť, je neschopnosť platiť za služby spojené s bývaním. Doterajšie pokusy zabezpečiť splácanie dlhov v paušálnej sume tisíc korún na jeden byt mesačne zlyhali. Teraz je filozofia jasná - zapojiť Lunik IX celoplošne do inštitútu osobitného príjemcu, dať Rómom možnosť zarobiť si pri prácach pre mesto, prehodnotiť systém aktivačných prác, k tomu 15 komunitných pracovníkov v teréne, jasné sankcie, ale aj odmeny.
"Mesto chce súborom opatrení zabezpečiť, aby každá rodina poberala dávku v hmotnej núdzi v maximálnej zákonom určenej výške, aby si mohla pomôcť aktivačným príspevkom a príspevkom na bývanie. Aby naň mala nárok, mesto zlegalizuje nájomné zmluvy, ktorých súčasťou bude dohoda o uznaní dlhu a splátkový kalendár, ktorý bude na rozdiel od minulosti reálnejší, vypočítaný podľa výšky dlhu a možností konkrétnej rodiny. Obyvateľstvo Lunika IX chceme celoplošne zapojiť do inštitútu osobitného príjemcu, aby sme mohli peniaze za bývanie získať priamo z dávok," vysvetľuje jedna zo spracovateliek koncepcie Eva Dudová z oddelenia strategického rozvoja košického magistrátu. Legislatívci teraz zvažujú aj možnosť odpísania penále, ktoré tvoria významnú časť jestvujúcich dlhov.
Na Luniku IX mesto vytvorí komunitné centrum, ktorého sociálni pracovníci budú pracovať priamo v teréne. V súčasnosti ich na sídlisku pôsobí päť, ich úlohou je zmapovať všetky rodiny, pomôcť im pri vybavovaní všetkých dávok, na ktoré majú nárok, vysvetľovať postup mesta tak, aby porozumeli, aké výhody, resp. sankcie ich čakajú, ak budú podávanú ruku z mesta odmietať.
"Na sídlisku je potrebných cca 15 komunitných pracovníkov, aby mal každý zodpovednosť za obyvateľov v troch vchodoch, s ktorými budú denne pracovať a pomáhať im zorientovať sa," hovorí šéf sociálneho oddelenia Matúš Háber.
Aby si tamojší sociálne odkázaní občania mohli zarobiť, mesto vytvorí Agentúru dočasného zamestnávania, ktorá bude súčasťou jestvujúceho Psychosociálneho centra. "Obyvatelia budú vykonávať práce pre mesto, napríklad likvidovať čierne skládky, natierať zábradlia, ploty. Cieľom je pomôcť im k získaniu pracovných návykov, keďže mnohí ešte nikdy nepracovali, resp. nepracujú od roku 1989. Treba zdôrazniť, že peniaze za vykonanú prácu nedostanú do ruky, týmto spôsobom budú mať možnosť odpracovať si časť nájomného alebo znížiť dlh. Mesto na tento účel vyčlení cca 11 miliónov korún s tým, že agentúra by mohla začať naplno fungovať už na začiatku budúceho roka," vysvetlil Háber podstatu novinky.
Prvýkrát v histórii prichádza mesto so systémom pochvál a sankcií. "Tí, ktorí začnú splácať svoj dlh, zapoja sa do aktivačných prác či prác pre mesto, začnú sa starať o svoj byt, dostanú pochvalu aj materiálnu odmenu, napríklad výbavu pre dieťa-prváka. Motiváciou bude aj možnosť dostať sa z Lunika IX do iných, lepších lokalít. Naopak, tí, ktorí odmietnu akokoľvek podieľať sa na zlepšení svojej situácie, budú skutočne deložovaní z bytu na ulicu, pričom im budú deti odobraté do mestského krízového strediska, ktorého vytvorenie je súčasťou koncepcie a už sa hľadá vhodný objekt," dodala Dudová.
Čo chce mesto zrealizovať
- poskytovať pomoc pri vybavovaní dávok v hmotnej núdzi, príspevku na bývanie, aktivačného príspevku a prác pre mesto
- realizovať programy vedenia domácnosti, kurzy varenia a šitia pre dievčatá a ženy
- zintenzívniť sociálnu prácu v teréne - každý komunitný pracovník podpíše s hlavou rodiny zmluvu o osobnej zodpovednosti tak, aby sa pre každú rodinu pracovalo individuálne, podľa jej situácie - s tým je spojené zriadenie komunitného centra priamo na úrade s 15 pracovníkmi
- zavedenie jasných sankcií za nedodržiavanie pravidiel - od vyradenia z aktivačných prác (-1 700 Sk mesačne) až po deložáciu na ulicu v prípade, že ignoruje platenie a odmieta odpracovať dlh na prácach pre mesto
- vytvoriť pre deti Mestský detský domov s kapacitou do 30 detí pre prípady, keď je ohrozený ich zdravý vývoj napríklad tým, že rodičia vedome prídu o strechu nad hlavou
- riadiaci tím zložený z odborníkov z magistrátu, zástupcov komunity a BPMK na čele s koordinátorom sa bude stretávať raz mesačne
- prehodnotiť možnosť odpustenia penále, ktoré tvorí veľkú časť dlhu, pretože aj pri splácaní v menších čiastkach bude dlh naďalej rásť
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári