ho využil a ako hodnotí vlastnú reformu, ktorú občania prijímajú skôr skepticky.
Ako ste využili tie necelé štyri roky?
"Vydali sme štrnásť nových zákonov, z ktorých niektoré sú veľmi zložité a museli do seba zapadnúť, ako šestica reformných zákonov. To je však len štatistika. Myslím, že dôležité je to, že sa nám podarilo zmeniť pohľad ľudí na zdravotníctvo a to, že sme zavedením čiastkových poplatkov obmedzili nadbytočnú spotrebu liekov a služieb v rezorte. Zdravotníctvo nemôže byť švédskym stolom, z ktorého si každý naberie, koľko unesie."
Buďte konkrétnejší.
"V kocke som spokojný s tým, čo sa podarilo malému tímu ľudí spraviť. Aj keď daňová reforma zvýšila vstupy pre zdravotníctvo, podarilo sa nám stabilizovať ekonomickú situáciu. Dnes je tvorba dlhu primeraná možnostiam a ak sa v budúcnosti nepovolia opraty obmedzujúce zbytočné dlhy, budú nemocnice smerovať dokonca k zisku. Stojím si za tým, že sú postavené dobré a pevné základy, na ktorých sa dá stavať. Netreba po voľbách otáčať toky riek, stačí iba citlivo odstraňovať a dolaďovať drobnosti, ktoré ľuďom znepríjemňujú život. Napríklad správanie sa zdravotníkov, či vysoký počet nekvalitných poskytovateľov, aby peniaze mohli slúžiť tým kvalitným."
Pred minulými voľbami ste hovorili o zdravotníctve ako o čiernej diere. Podarilo sa vám upchať všetky diery?
"Upchať úplne všetky sa asi nikomu nepodarí, ale významne sme znížili výdavky v liekovej politike a nastavili sme zákony na to, aby sa mohla reštrukturalizovať sieť poskytovateľov. Takých tridsať percent ich je nadbytočných, pretože nevedia poskytnúť pacientom kvalitnú starostlivosť. Razantnejšie by mali byť zdravotné poisťovne, ktoré si v nemocniciach objednávajú výkony, i vyššie územné celky, pod ktoré sa presunula väčšina zdravotníckych zariadení."
Občania vám nevedia odpustiť zajacovky, politici a médiá zase Veriteľa či záchranky...
"Myslím, že dvadsať- a päťdesiatkorunové poplatky ľudia ofrflali, ale teraz ich už to až tak netrápi - viac ich zaujíma, čo za to dostanú. Čo sa týka záchraniek, o tých nerozhodoval minister, ale komisia, ktorej rozhodnutia som nemenil. Za útokmi je iba politika, veď v liekoch sa točia oveľa väčšie miliardy a rozhodnutia liekových komisií nikto takto nenapadol. Opozícia kriminalizovala aj akciovú spoločnosť Veriteľ, ktorá však odviedla kus dobrej práce, pretože sme systém prostredníctvom nej reálne oddlžili."
Hovorili ste, že nechcete byť hrobárom zdravotníctva. Čím sa cítite byť?
"Rudolfom Zajacom, ktorý je trošku unavený a trošku obitý, pretože dostával veľa rán, veľakrát nespravodlivých. Ale slovenské zdravotníctvo som chcel úprimne zmeniť. A ako sa mi to podarilo, nevyhodnotím ja sám, ani novinári, ale ľudia. Ukážu to najbližšie roky. Či sa to niekomu páči, alebo nie, som reformátorom. November v zdravotníctve prišiel až teraz a jedinou chybou tejto reformy je, že začala 14 rokov po nežnej revolúcii. Ak by boli šli zdravotnícke reformy ruka v ruke s právnymi, sociálnymi a daňovými, zdravotníctvo by už bolo teraz niekde inde. Keďže sa dobieha ťažšie, museli sme kopať tvrdšie, ako by bolo stačilo pred rokmi."
Tvrdili ste, že po reforme budete mať tisícky nepriateľov zdravotníkov a päť miliónov priateľov spokojných občanov. Dnes to vyzerá tak, že máte päť miliónov nepriateľov...
"Každý deň sa sám seba pýtam, či sme to spravili dobre. Ale spravili sme to najlepšie, ako sme vedeli. A reforma je podľa mňa lepšia, než ju ľudia vnímajú, aj keď uznávam, že niektoré negatívne pocity sú úplne oprávnené. Legislatíva je nastavená, teraz je čas na humanizáciu zdravotníctva. Na čisté postele, dobré jedlo v nemocniciach či toľko spomínaný toaletný papier. Nespokojnosť nie je vinou reforiem, ale toho, čo sa deje v zdravotníckych zariadeniach. Treba sa naučiť k pacientovi slušne správať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári