PRANOSTIKA
Po doterajšom chladnom a upršanom jarnom počasí by sme si nepochybne mnohí želali, aby práve dnes ostali všetky dáždniky zaparkované doma a my sa napospol obišli bez ich použitia. Ak by sme ich potrebovali, znamenalo by to ponajprv, že stupne pohotovosti a ohrozenia na vodných tokoch ostanú v platnosti dlhšie, že nebudú rásť huby, roľníci sa budú musieť vzdať nádeje z dobrej úrody žita, hrozno a tým i budúce víno ohrozia všakovaké plesne a iné pliagy, nastanú problémy so sušením sena a čo kto dnes zaseje, zle vzíde. Znalci budú v strednej Európe rýchlo meniť termíny dovoleniek na august a priatelia našej podoby bielych nocí budú naštvaní z ich vytrvalo zamračeného dizajnu.
Dnešný dážď má podľa skúseností predchádzajúcich generácií najďalekosiahlejší význam v celom roku. Je totiž ôsmy jún, meniny má Medard. S jeho sviatkom je spojená azda najpopulárnejšia pranostika zo starootcovských múdrosloví: Medardova kvapka 40 dní kvapká.
Naši predkovia nám obsahom tejto známej dažďovej predpovede posielajú potvrdenie, že v prvej júnovej dekáde sa s pravdepodobnosťou viac ako 70 percent dostavuje na európsky kontinent jav, ktorý odborníci nazývajú prenikaním chladnejších oceánskych vzduchových hmôt na zohrievajúci sa starý kontinent a ten prináša so sebou špecifickú podobu letného európskeho "monsúnu".
Medardových 40 zadaždených dní je vlastne šesť dažďových období, ktoré nasledujú v mokrých vlnách v júni napríklad ešte vítskymi a svätojánskymi dažďami a studené pac a mokrú pusu nám tieto zadaždené časy prvých týždňov leta dajú v "najvydarenejších" rokoch medardovskej kvapky až na začiatku augusta peterskými dažďami.
Aby sme sa z týchto prognóz aspoň zľahka rozohriali, použime z premočených deduškovských múdrosloví jedno aspoň o máčik veselšie: Na akú nôtu Medard zahrá, na takú budeme šesť týždňov tancovať.
Už mnohé generácie pred nami sa museli zmieriť s tým, že rozhraniu jari a leta vytrvalo šéfuje Medard patrón dažďa.
Gazdovia oddávna vedia ak svätý Medard slzy roní, roľník si roboty len ťažko dohoní, pretože vytrvalé kvapky zasahujú ako do kosenia a sušenia sena tak i do žatvy. A to v nejednom roku znamená premenu voňavého sena či žitka - budúceho chlebíka v na zhnité seno a slamu. Človek je však vo svojom založením optimistom a útechou roľníkom môže byť dávna skúsenosť: Medard nás síce často vytrvalo zmáča ale hrozbu mrazov už potláča.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári