predtým v gelnickej nemocnici, kde rýchlo diagnostikovali nebezpečné ochorenie a vzhľadom na jeho prudký priebeh v krátkom čase vybavili prevoz do Košíc. Keď malého pacienta prijímali na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, bol ešte pri vedomí a komunikoval. V priebehu krátkeho času však upadol do bezvedomia a do ôsmich hodín sepse podľahol.
"Chlapca sme prijali pre podozrenie na meningokokovú sepsu. Už v priebehu transportu dostával potrebnú liečbu, pretože po neho do gelnickej nemocnice šli v spolupráci so záchrannou službou pediatri. No napriek tomu, že sa ešte pred prijatím k nám urobili všetky potrebné kroky, zvrátiť mimoriadne prudký priebeh ochorenia sa nepodarilo," hovorí primárka OAIM Detskej fakultnej nemocnice Mária Pisarčíková (na snímke).
Na tomto oddelení končia všetky ťažké prípady z Košického kraja. Vlani ich bolo päť, tento rok už deväť! Išlo o deti od piatich mesiacov do piatich rokov. Dvaja pacienti sepse podľahli v januári päťmesačné dievčatko z Krompách, teraz päťročný chlapec z Nálepkova. Ostatné deti pochádzali z Rožňavy, Spiša a košického Lunika IX a všetky boli rómske. V tejto komunite je výskyt meningokokových infekcií najčastejší. Súvisí to pravdepodobne so slabšou imunitou voči baktérii, ktorá ochorenie vyvoláva a tiež horším hygienickým štandardom a životným podmienkam.
Meningokokové infekcie vyvoláva baktéria naisseria meningitidis a majú tri formy vyvinúť sa môžu do zápalu mozgových blán, sepsy a septického šoku. Veľakrát vyvolávajú veľmi závažné klinické stavy spojené s bezvedomím.
"Je to vôbec najrýchlejšie smrtiace infekčné ochorenie, ktoré poznáme. Závažnými stavmi sú zápal mozgových blán a celková infekcia krvi, ktorá môže vyústiť do septického šoku spojeného so zlyhaním orgánov a neraz končí smrťou, ako v tomto prípade," vysvetľuje detská infektologička Katarína Bazarová.
Tento rok je výskyt meningokokových ochorení vyšší než v minulých rokoch. Zvyčajne sa objavujú vo vlnách - mimoriadne veľa takýchto prípadov bolo v rokoch 1996-1998, keď na košických pediatrických pracoviskách liečili asi päťdesiat detí.
Lekára treba vyhľadať čo najskôr
Nebezpečná baktéria sa prenáša z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou pri blízkom kontakte s jej nositeľom, u ktorého sa ochorenie môže, ale nemusí prejavovať. Nákaza sa najčastejšie šíri v početných rodinách, kasárňach alebo na hromadných podujatiach mládeže. Rizikovými skupinami sú práve adoelscenti a malé deti.
Najmä u detí má ochorenie často rýchly priebeh. Prudko prepukajú horúčky, objavuje sa zvracanie a bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Ide o veľmi všeobecné príznaky, ktoré možno pripísať aj iným chorobám - ani skúsený lekár ich spočiatku nemusí pripísať meningokokovej infekcii. Charakteristický je však kožný prejav. Na rôznych miestach tela sa totiž objavujú príznaky podkožného krvácania, najprv ako malé ružové plochy s veľkosťou špendlíkovej hlavičky. Ich počet a veľkosť sa obyčajne veľmi rýchlo zväčšuje. Akonáhle sa u dieťaťa objavia tieto prejavy, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc! Radšej sa prejsť do nemocnice zbytočne, ako ochorenie podceniť. O živote a smrti v tomto prípade rozhodujú minúty.
"Deťom s podozrením na meningokokovú infekciu sa nasadzuje komplexná liečba. Okrem antibiotík dostávajú aj protišokovú terapiu, či lieky proti opuchu mozgu a kortikoidy. Tie pomôžu zabrániť komplikáciám, pretože príčinou orgánového zlyhania je krvácanie do nadobličky," konštatuje Mária Pisarčíková.
Prílišné obavy zo strany verejnosti nie sú namieste, pretože nejde o epidémiu, ale o komunitný výskyt nebezpečného ochorenia. Komunitu, v ktorej sa objaví, sledujú epidemiológovia. Nariadiť môžu očkovanie, ktoré v tom prípade hradí zdravotná poisťovňa. Preventívne očkovanie si však musí uhradiť každý sám. S výnimkou malých detí nie je nákladné (stojí asi dvesto korún), avšak špeciálna vakcína pre deti do dvoch rokov vyjde až na niekoľko tisíc. Infektológovia oblastiach s výskytom meningokokových nákaz doporučujú očkovanie hlavne rizikových skupín, teda malých detí, adolescentov a ľudí s oslabenou imunitou. Okrem neho je prevenciou zlepšenie hygienického štandardu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári