dopoludnia takmer o pol metra a dosiahla hranicu 656 cm, Hornád pri Ždani stúpol o dvanásť centimetrov na 482 cm. To malo za následok zaplavovanie domov. "Vyhlásený bol tretí stupeň ohrozenia, pričom prognózy nie sú optimistické," dozvedeli sme sa z Krajského úradu životného prostredia.
Najhoršia situácia v Zdobe
Najdramatickejšia situácia bola v obci Sady nad Torysou - časť Zdoba. Obyvateľov novopostavených domov museli včera napoludnie, pre neustále stúpajúcu hladinu rieky Torysa, evakuovať. Voda ohrozovala obydlia ľudí, ktorí s jej prívalmi bojovali už od noci na včera. Dobrovoľníci, vojaci a hasiči spevňovali hrádzu vrecami s pieskom, napriek tomu sa voda vyliala k domom.
"Toto azda nie je pravda, nespala som celú noc. Mňa to tu už nebaví," komentovala so slzami v očiach situáciu mladá žena. "Nikto nám nepomôže, bavíte sa tu na cudzom nešťastí. Beriem len to najnutnejšie," utekala z domu žena s kufrom v ruke. Vynášať veci pomáhal aj primátor František Knapík, ktorý vraj prišiel pomôcť pri zabezpečení záchranných prác.
Aj keď v tejto oblasti takú veľkú vodu ešte nezažili, ľudia už s povodňou skúsenosti majú. "Ej veru, bola tu už voda, no nikdy nás neohrozila výrazne. Aby sme museli domy opustiť, to sa ešte nestalo," vraví obyvateľ jedného z domov a uteká zachraňovať, čo sa ešte dá.
Pieskom proti vode
Niekoľkokrát sa z obecného rozhlasu ozvalo mimoriadne hlásenie, ktoré informovalo ľudí o potrebe evakuácie. "Prosíme dobrovoľníkov, aby sa prihlásili a pomohli," znelo obcou.
Ľudia sa pomaly zbiehali, chceli pomôcť. Na miesto dorazili aj vojaci z Trebišova, ktorí pomáhali napĺňať vrecia s pieskom. Situáciu na mieste koordinoval riaditeľ Povodia Bodvy a Hornádu - Slovenského vodohospodárskeho podniku Jozef Prosba.
"Stúpa to, dávame dve - tri vrstvy vriec nad seba, napriek tomu voda preteká. Chvalabohu, v Ploskom začala okolo obeda voda klesať. Je to však štrnásť kilometrov a kým to dôjde sem, ešte to potrvá. Čakáme ďalší piesok a vrecia. Už sme uložili 2 000 vriec, ďalšie tisíce sú na ceste. Nezostáva nič iné, len hrádzu dvíhať a udržať to," hovoril J. Prosba.
Voda stúpala každou minútou, čo si uvedomovali aj ľudia, ktorí mali domy obďaleč. Snažili sa zabezpečiť si svoje objekty a brali vrecia, odkiaľ prišlo. V dôsledku toho vzniklo niekoľko napätých situácií.
Pani Kláre sa s rodinou jej dom opustiť nechcelo, napriek tomu, že sídli hneď vedľa rieky: "Keď to bude nutné, odídeme. Zatiaľ zostávame, počkáme pol hodiny a uvidíme, čo sa stane. My nemáme pivnice, takže voda nám môže zaplaviť len prízemie. Keď sme sa tu sťahovali, nik nás nevaroval."
Počasie komplikuje situáciu
Práce záchranárom komplikovalo počasie, pretože niekoľkokrát výdatne zapršalo. Tatrovky neustále privážali vrecia, pomáhali aktivační pracovníci, ľudí na pomoc priviezla aj Správa mestskej zelene. Pracovníci Východoslovenskej energetiky čakali na pokyn, kedy bude nevyhnutné vypnúť elektrický prúd.
Hladina rieky Torysa dosiahla vrchnú konštrukciu mosta a jej prietok sa spomalil.
"Preto neklesá, a keďže v Košickej Polianke zavalili stromy most, odtok vody sa spomalil. Evakuovali sme dvadsať rodinných domov, dokopy 64 ľudí. Majú zabezpečené ubytovanie v základnej škole, nikto však túto možnosť nevyužil. Všetci odišli k rodinám. Situácia je kritická, hrádza presakuje, obávame sa, že sa pretrhne," povedal nám starosta Jozef Adamkovič.
Večer sa situácia zlepšila
K večeru sa podarilo situáciu stabilizovať. Na miesto prišlo veľkoobjemové čerpadlo zo záchrannej brigády v Humennom. "Zdá sa, že sa podarilo postaviť dostatočne vysokú hrádzu. Voda už nestúpa. Máme tu hasičov z Bidoviec a Čane, pričom obe stanice sú zatvorené. Na pomoc prišli aj príslušníci z Košíc," povedal nám riaditeľ OR HaZZ Košice-okolie Ľubomír Hochvart.
Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Jozef Adamčík, hladina Torysy začala večer pomaličky klesať. Už sa neprelievala cez korunu hrádze aj
vďaka tomu, že s pomocou vojakov, hasičov a pracovníkov povodia zvýšili jej výšku na niektorých miestach až o meter pomocou vriec s pieskom. Aj naďalej však boli v pohotovosti hasiči, vojaci a miestni dobrovoľníci, aby mohli zasiahnuť v prípade potreby.
Čaňa: To tu ešte nebolo
Dramatická situácia bola aj v Čani. Voda zaplavila záhradkársku oblasť, kde nebolo vidieť ani oplotenie, ako aj rodinné domy na Mlynskej ulici. Ľudia celú noc zachraňovali, čo sa dalo, plnili vrecia s pieskom, bojovali s domácimi zvieratami, aby ich dostali do bezpečia.
"Voda začala stúpať v noci a v priebehu niekoľkých hodín zaplavila pivnice," hovorí Ján Ferenc.
"Stále stúpa, máme zaplavené celé prízemie, koberce, nábytok, všetko je namoknuté. Voda sa dostala aj do kotla, plynového sporáka, škoda bude veľká. To tu ešte nebolo," hovorí obyvateľka domu zasiahnutého vodou.
Vo vedľajšom dome zachraňovali prasa z chlieva. Nechcelo sa mu opustiť obľúbený priestor, a tak s ním niekoľko chlapov bojovalo: "Už je z najhoršieho vonku," vzdychol si majiteľ ošípanej.
Rodina Čigašovcov bola na tom asi najhoršie. Skoro ráno zachraňovala kozu a kozliatka, ratovala garáž i kotol. "Všetko nám tu zatopilo. Dávame vrecia s pieskom, ale ktovie, či to pomôže. Kozu sme priviazali k stromu, kozliatka umiestnili na povale," vysvetľuje Marta Čigašová.
"Už sme rozmiestnili päťsto vriec s pieskom, ďalších 450 je na ceste. Pomáha nám 60 pracovníkov VPP, voda od rána stúpla takmer o meter," hovorí starosta obce Michal Rečka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári