oltára v Kostole sv. Jakuba. Dobrým sprievodcom by im mohol byť Slavomír Gregorík. O Majstrovi Pavlovi z Levoče toho vie oveľa viac, ako bežní rodáci z mesta pod Mariánskou horou. Po postupe z celoslovenského Festivalu vedy a techniky konaného vlani v Bratislave na medzinárodný festival Exposons v belgickom meste Namur sa naučil prezentáciu o živote a diele Majstra Pavla aj v anglickom jazyku. Čo je na tom zvláštne? Slavomír Gregorík má len 9 rokov.
„S Majstrom Pavlom som začal už v prvej triede, kde som o ňom robil projekt a rozprával som o jeho hlavnom diele - o oltári v levočskom Kostole sv. Jakuba," hovorí Slavko, žiak triedy pre nadané deti v ZŠ na Ulici Ing. Kožucha v Spišskej Novej Vsi.
Príprava a prezentácia projektov je u týchto žiakov bežná už od prvej triedy. „Deti pripravujú ročníkové práce na rôzne témy podľa toho, čo ich baví," približuje Slavkova triedna učiteľka Zuzana Šoltésová.
Prečo si jej zverenec vybral práve Majstra Pavla? „Som tiež Levočan a podľa mňa je to veľmi významný a záhadný Levočan," vysvetľuje. V čom je záhadný? „Máme o ňom veľmi málo informácií. Len z jedného spisu sme sa dozvedeli, že je autorom najvyššieho gotického oltára na svete. Nevieme o ňom tri veci: kde sa narodil, kedy sa narodil a ako sa volá celým menom," objasňuje Slavko. Ako dodáva, najviac ho upútal oltár v levočskom kostole. „Bola pre mňa novinka, nevedel som, že máme v Levoči najväčší gotický oltár na svete," priznáva.
Ochotne sa rozrozpráva aj o ďalších zaujímavostiach zo života Majstra Pavla. „Myslíme si, že svojmu remeslu sa začal učiť v Nemecku, v Norimbergu u rezbára Víta Stwosza. Myslíme si to preto, že jeho oltár v Krakove a levočský oltár od Majstra Pavla sa veľmi podobajú. Aby sa Pavol mohol stať majstrom, musel byť veľmi bohatý. V Levoči si ho všimol Melchior Mesingsloer Polirer, bohatý staviteľ a richtár. Mal dcéru Margitu a Majster Pavol si ju vzal za manželku. Tak sa stal bohatým a mohol sa stať majstrom," dodáva Slavko.
Svoje rozprávanie spestrí aj pikoškami. „Oltár Majstra Pavla je vysoký 18 metrov 62 centimetrov a má šírku 6 metrov a 27 cm. Sochy v strede oltára sú v nadživotnej veľkosti, sú vysoké dva a pol metra. Na soche Panny Márie sú zaujímavé aj šaty, ktorých záhyb pripomína ľudské ucho. Všetky modlitby nemohla vypočuť dvomi ušami, preto jej Majster Pavol urobil tretie ucho," hovorí.
Pri zbieraní informácií o slávnom levočskom rezbárovi mu pomáhala celá rodina. „Moja mamka kratší čas robila sprievodkyňu v kostole, takže trochu o ňom vedela. Dedko má veľa priateľov, ktorí mi zohnali prospekty, chodili sme do múzeí," spomína. Snaženie prinieslo ovocie, Slavomíra Gregoríka ocenili na Festivale vedy a techniky a poverili ho zastupovaním Slovenska na medzinárodnom festivale v Belgicku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári