práci a prehodíme s ním pár slov, nastáva nová situácia. Vtedy sa múdrosť tejto myšlienky vyjaví naplno.
Monika Kerkešová z Novej Lesnej ako bývalá projektantka v naftárskej spoločnosti pred pár rokmi netušila, že onedlho spojí svoju veľkú záľubu vo výtvarnom umení s prácou. "Bola to vec náhody. Zo začiatku som modelovanie brala ako koníček z detstva, ktorý mi ostal," povedala na začiatok nášho rozprávania M. Kerekešová. Monika najskôr tvorila diela zo soleného cesta, ktorými obdarovávala svojich známych. Tí sa z času na čas sťažovali, že po čase, najmä vo vlhkom prostredí sa figúrky a iné výtvory rozpadali. "To ma inšpirovalo a nabudilo, aby som začala s keramikou. Po určitom stupni zdokonalenia prišla myšlienka, prečo sa jej nevenovať profesionálne."
Podľa Moniky je keramická výroba neustále učenie sa a zdokonaľovanie. "Poznatky čerpám najmä z literatúry, ale to je len také základné minimum. Všetko sa musíte naučiť sami, neustálym skúšaním a dolaďovaním. Na druhej strane sa mi na tom páči to, že stále robíte a objavujete niečo nové." S Monikou v keramickej dielni pracuje Katka Šebeková. Podľa Katky sa s Monikou navzájom výborne dopĺňajú. "Monika je na také jemnejšie veci, ja zas mám rada hrubšie formy. Misky, svietniky, to je moje." Pre Katku je takisto táto práca zároveň koníčkom. "S keramikou som začala v Ostrave. Neviem čo prinesie budúcnosť, ale chcela by som ostať pri tejto práci, lebo ma to baví. Je to zároveň umenie, aj pretože niečo osobitné vytvárate. Nie je to výroba pri páse," doplnila Katka.
O tento druh umenia prejavujú veľký záujem aj deti. Monika občas odskočí do nejakej školy deťom čo-to ukázať. "Žiaľ času je málo, jeho nedostatok mi nedovoľuje sa žiakom venovať viacej. Škoda, lebo mnohí majú o keramiku seriózny záujem."
Dievčatá sa špecializujú na dekoratívnu keramiku. Vytvárajú zvončeky, svietniky, vínne motívy, detské motívy a podobne. Neignorujú takisto úžitkovú keramiku. Hrnčeky, misky, taniere, krčahy, kvetináče sa tešia veľkej obľube u záujemcov o Monikinu a Katkinu prácu. Z času na čas pridá ruku k dielu aj Monikin manžel Jaroslav. Pracuje s drevom, preto keď je to potrebné, vyrobí ku keramickému dielu vhodný doplnok.
Ako bolo spomínané, keramické výtvory sú zároveň určitým druhom umenia. Preto si tieto výrobky kupujú ľudia so vzťahom k umeniu. "Keďže ide o ručnú prácu, naše výrobky sú drahšie ako pásové produkty z Číny alebo Poľska. Preto si ich kupujú väčšinou najmä ľudia, ktorí vedia tento rozdiel rozpoznať," doplnila Katka. Keďže Nová Lesná sa dá nazvať turistickým strediskom, výrobky dievčat sa dostávajú do rôznych kútov Slovenska a Európy.
Čo sa týka technológie výroby keramiky, podľa Moniky je to celá veda, neustále skúšanie a dolaďovanie postupov. V stručnosti by sa dali opísať základné postupy. Dielo sa vymodeluje z hliny alebo vleje do sadrovej formy. "Po vysušení, ktorého dĺžka záleží od veľkosti, ale väčšinou je to minimálne týždeň, ide vec do pece." Po vybratí z pece sa hrnčeky, misky a iné veci glazúrujú. Glazúra je akási keramická farba, po ktorej nafarbení sa výrobok vloží ešte raz do pece. Potom glazúra chytí lesklosť podobnú sklu. "Toto je pre nás jedna z najnáročnejších vecí. Práve správne glazúrovanie je celá veda," podotkla Monika. Pre úžitkovú keramiku je potrebné používať špeciálne potravinárske glazúry.
Občas sa Monika s Katkou zúčastnia nejakej keramikárskej súťaže, ktoré sa usporadúvajú na Slovensku. Svoje výrobky Monika prezentuje na jarmokoch, ktoré sa usporadúvajú na Slovensku. Tie sú niekedy spojené so súťažou o najkrajší výrobok. Jej hlavnou snahou je však svojimi výtvormi potešiť ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári