na základných a stredných školách, ktoré prejavia o projekt záujem. Škola môže na zriadenie laboratória, s vybavením a knižnicou s textami v cudzom jazyku, dostať až 350-tisíc korún, no musí prejaviť záujem najneskôr do 23. júna 2006.
Riaditelia túto možnosť vítajú, na druhej strane však majú veľký problém získať a udržať si učiteľov cudzích jazykov. "Samozrejme, že jazykové laboratórium chceme. V škole sa zriaďuje od septembra aj osemročné gymnázium, takže sa zíde. Lepšie by ale bolo, keby sme dostali viac peňazí na získanie učiteľov jazykov. Je to problém, pretože len čo sa im naskytne výhodnejšie zamestnanie, odchádzajú," vysvetľuje riaditeľka ZŠ na Petzvalovej ulici Anna Holcerová. "Sme nútení jazykových pedagógov špeciálne motivovať. Ak si ich chceme udržať, dostávajú odmeny navyše, aby boli ako-tak spokojní."
Podobný problém pociťujú aj na ZŠ Užhorodská, kde dokonca prispôsobujú rozvrh hodín učiteľom cudzích jazykov na úkor ostatných pedagógov. "Len tak si vieme udržať aspoň to, čo máme. Je takmer nemožné niekoho zohnať. Aj keď sa mladý učiteľ prisľúbi, obyčajne zavolá, že si našiel niečo iné. Buď je to teda rodič niektorého zo žiakov a na škole zostáva, alebo takému učiteľovi dávame viac peňazí. Dostanú osobný príplatok, ktorý učiteľ matematiky či iného predmetu nedostane. Musíme si ich obchádzať," hovorí riaditeľ ZŠ Užhorodská Mikuláš Tóth.
Prvá otázka rodiča, ktorý príde prihlásiť prváčika, sa týka úrovne, akú poskytuje škola pri výučbe jazykov. Niekedy sa zaujímali o informatiku, tie doby sú však dávno preč. Či má zmysel zriadiť jazykové laboratórium bez toho, aby bol dostatočný počet jazykárov, je otázne. "Ja sa bojím, že aj keby ich bolo neviem koľko, trh ich vždy stiahne. My v meste ešte niekoho zoženieme, no dostať kvalifikovanú silu na vidiek je takmer nemožné," doplnil M. Tóth.
Stredné školy by taktiež radi skvalitnili výučbu cudzích jazykov. Na SPŠ stavebnej majú pocit, že vybudovanie laboratória sa s nedostatkom učiteľov navzájom bije. "Je to zvláštny postup, ale na druhej strane možno učiteľov vybavenie zláka a zostanú - hoci výplatná páska je samozrejme motivačne inde. Aj u nás musíme cestou osobných ohodnotení špeciálne motivovať učiteľov cudzích jazykov. Samozrejme, ostatní ich nemajú, aspoň nie v takej výške," uviedol riaditeľ SPŠ stavebnej Milan Hačko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári