symbolicky na Deň detí. Odborníci na nej hovorili napríklad o respiračných chorobách, ochoreniach obličiek či alergiách.
Veľmi zaujímavé prednášky boli podľa prednostky 1. kliniky detí a dorastu Detskej fakultnej nemocnice prof. Ľudmily Podrackej venované zápalovým ochoreniam a transplantáciám obličiek, či veľmi aktuálnej problematike zdravia dieťaťa v súvislosti s kvalitou vonkajšieho prostredia. Predniesli ich zahraniční hostia Roberto Ronchetti z Talianska a českí odborníci Karol Matoušovic a Jaroslav Špatenka. Ten šéfuje transplantačnému centru v nemocnici v Motole a vykonáva prakticky všetky transplantácie u detí v Čechách. Operuje aj slovenské deti, ktoré nie sú transplantovateľné na Slovensku pre malú hmotnos5 alebo závažné komplikácie.
"V našom transplantačnom centre operujeme aj desaťkilogramové deti - iba málo pracovísk vo svete transplantuje deti pod desať kilogramov. Preto k nám prichádzajú na transplantáciu obličiek aj komplikovaní detskí pacienti zo Slovenska," hovorí lekár, ktorý odtransplantoval už asi tridsiatku slovenských detí (na snímke).
Jaroslav Špatenka si spomína aj na absolútne začiatky detských hemodialýz a transplantácií na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. V tom čase ešte deti netransplantovali detskí chirurgovia, ale veľmi výnimočne sa realizovali v centrách pre dospelých. No rýchlo sa zistilo, že deti nemôže operovať ten, kto si ich takpovediac nedokáže ani popestovať... Prvá detská transplantácia obličky sa uskutočnila v nemocnici v Motole pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Jaroslav Špatenka tom čase pracoval v detskom kardiocentre a mal skúsenosti s detskou cievnou chirurgiou, preto mal to šťastie dostať sa k transplantáciám detí. Tieto skúsenosti sa podľa neho získavajú iba ťažko, pretože malých pacientov je transplantovaných iba niekoľko do roka.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári