Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: osteoporóza

Osteoporóza je civilizačné ochorenie, no dá sa liečiťPodľa štatistík má každá tretia žena nižšiu hustotu kostnej hmotyČím ďalej, tým viac žien

Osteoporóza je civilizačné ochorenie, no dá sa liečiť

Podľa štatistík má každá tretia žena nižšiu hustotu kostnej hmoty

Čím ďalej, tým viac žien sa sťažuje na osteoporózu. Štatistiky dokonca hovoria, že ňou trpí takmer každá tretia žena. Osteoporóza je systémové ochorenie kostného skeletu, ktoré vedie k zníženiu hustoty kostnej hmoty. O príčinách jej vzniku i spôsobe liečby sme sa porozprávali s MUDr. Juditou Ondrejkovou z Centra pre pohybový aparát, ktorá je ortopédom-osteológom. A tiež prezidentkou Asociácie proti osteoporóze (APO).

Skryť Vypnúť reklamu

Pri osteoporóze sa prerieďuje kostná štruktúra, pretože ju vápnikové ióny nedržia. Tým sa naruší mikroarchitektúra kostí a následne dochádza k zlomeninám. Najčastejšími sú zlomeniny kŕčka stehennej kosti, tiel stavcov chrbtice a predlaktia.

"Osteoporóza je jednoznačne civilizačné ochorenie, ktoré sa dá už dobre diagnostikovať," tvrdí MUDr. Ondrejková. "Známe sú dnes viaceré preventívne programy na vychytávanie, záchyt a informovanosť pacientov. Na jej diagnostikovanie, či už pri vekovo ohrozených skupinách alebo pri pacientoch s inými diagnózami, kvôli ktorým užívali alebo užívajú lieky, je potrebné merať kostnú denzitu. Predíde sa tak osteoporóze, aj jej následkom, teda zlomeninám."

Osteoporózu poznáme primárnu a sekundárnu. Primárna sa medzi pacientkami vyskytuje častejšie a delí sa na postmenopauzálnu a senilnú. Postmenopauzálna osteoporóza sa prejavuje viac rokov po menopauze. Znamená to, že trápi ženy medzi 50-70 rokom života. Senilná nastupuje približne po dovŕšení 70 rokov veku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Najprv sa vždy snažím zistiť, či sú už ženy po menopauze. Ale tiež, či sa nepodrobili operácii alebo aké lieky užívali a užívajú a akými chorobami trpia. Osteoporóza môže vzniknúť pri problémoch so žľazami s vnútorným vylučovaním ako sú štítna žľaza alebo nadobličky." Ďalej pri ťažkostiach s pohlavnými žľazami, pri chorobách obličiek, ak majú ženy problémy so žalúdkom, črevami, pečeňou, trpia chronickými zápalovými chorobami, najmä reumatoidnou artritídou alebo sú po transplantácii. Prípadne, pokiaľ užívajú lieky, predovšetkým kortikoidy, antidepresíva či antiepileptiká. Vtedy je podľa J. Ondrejkovej viac ako pravdepodobné, že skôr alebo neskôr sa dostaví aj osteoporóza.

"Oblasť rizikových skupín pacientov, ktorí užívali lieky, v poslednom období narastá. Pribúda tiež počet pacientov z alergologických a psychiatrických ambulancií. A tých, čo sa dostali do obdobia po menopauze alebo obdobia stareckého," tvrdí MUDr. Ondrejková. Faktormi, ktoré ovplyvňujú vznik osteoporózy, sú nedostatok vápnika, horčíka, stopových prvkov a vitamínu D v strave. Potom fajčenie, nedostatok pohybu, nadmerný príjem alkoholu a kávy a terapia kortikoidmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Na zistenie stupňa rednutia kostí sa používajú denzinometrické prístroje. Len tento spôsob vyšetrenia však nestačí. Podľa J. Ondrejkovej sa musia urobiť i laboratórne vyšetrenia, kostné markery a röntgen. Až na základe takto získaných výsledkov sa určí spôsob liečby. "Dnes už máme veľkú skupinu liekov, ktoré zastavujú rednutie kostí. Od nového roku pribudol na trhu aj liek formačný, teda taký, ktorý kostnú dreň tvorí. Lieky sa užívajú v tabletkovej, kapslovej, či v sprejovej forme, takže vyhovejú každému." Máme také lieky, čo sa užívajú buď denne, len ráno raz za týždeň alebo len raz za mesiac. Infúzna liečba sa aplikuje dokonca iba raz za rok. I to je dôkaz, že liečba osteoporózy ide veľmi dopredu.

Hoci je osteoporóza deficitom kostnej hmoty celého tela, môžu sa vyskytnúť aj lokálne osteoporózy. Prejavia sa najmä po komplikovaných zlomeninách členka alebo predkolenia chodidla, kedy je noha dlhšie imobilná. Vtedy takmer automaticky nastúpi sekundárna lokálna osteoporóza. Traumatológovia to vedia, aj preto pacienta nútia, aby čo najskôr začal chodiť.

Pacienti si často mýlia pojem osteoporóza, teda deficit kostnej hmoty s osteoartrózou, čo je opotrebovanie kĺbku, vysvetľovala J. Ondrejková. "Typickým znakom osteoatrózy je bolesť. Prejavuje sa už v počiatočnom štádiu ochorenia a hlavne pri záťaži. V pokoji sa zo začiatku zmierňuje, no čím viac ochorenie postupuje, tým je sila bolesti vyššia. Pacientku trápi aj pri minimálnom pohybe, či v pokoji, a to tak vo dne ako v noci." K ďalším príznakom patrí stuhnutosť kĺbov a lokálna citlivosť. Nastúpiť môžu i zvýšená teplota, opuch, zhrubnutie kostí, deformity, nestabilita a obmedzená pohyblivosť. "Osteoartróza môže postihnúť ktorýkoľvek kĺb, no najčastejšie sa prejavuje pri váhonosných, teda pri bedrových kĺboch, pri kolenách, dokonca aj pri členkoch, prstoch na nohách a na rukách. Dosť často je nesymetrická, nemusí teda postihnúť obe končatiny, ale len jeden kĺb z dvojice, teda napríklad len jedno koleno," dodala MUDr. Judita Ondrejková.

Osteoporóza je síce strašiak žien v každom veku, ale axistujú spôsoby, ako proti nemu zabojovať

Dôležité sú pohyb, dobrá strava a dych bez cigariet a alkoholu

Ženy trpia osteoporózou podstatne častejšie ako muži. Je to dané aj tým, že k najčastejším rizikovým faktorom patrí práve ich pohlavie. Vznik onemocnenia podporuje ďalej nedostatok vápnika v strave, nedostatok aktívneho pohybu najmä u žien po menopauze a vitamínu D. Potom poruchy hormonálnej činnosti či menštruácie, odstránenie vaječníkov, fajčenie, nadmerné pitie čiernej kávy a alkoholu, dlhodobé užívanie liekov typu kortikoidov alebo hormónov štítnej žľazy. Osteoporóza je onemocnenie, ktorému treba predchádzať, pretože ak už príde a naplno sa rozvinie, nedá sa všetko vrátiť do pôvodného stavu.

K zásadám ochrany patrí to, že denne by sme mali prijať okolo 1000-1500 mg vápnika. Znamená to konzumovať nízkotučné mlieko, jogurty, syry, zo zeleniny hlavne brokolicu a karfiol. Treba ale pamätať na to, že výživové doplnky vápnika môžu obmedzovať vstrebávanie salicylátov, tetracyklínu a iných liekov. Vždy je preto dôležité pri zostavovaní jedálnička poradiť sa s ošetrujúcim lekárom. Pri zvýšení príjmu vápnika sa musíme vyhýbať jedlám bohatým na fosfor ako sú červené mäso. Nedoporučuje sa ani piť sladené tekutiny, nápoje s kofeínom, a už vôbec nie alkohol.

Veľmi dôležitý je pri prevencii pohyb. Namiesto vysedávania pri televíznej obrazovke, počítači alebo len tak na váľande, dajme telu zabrať. Primerane veku a kondícii. Určite nie je správne prekonávať schody s ťažkými taškami plnými nákupov. Treba sa prechádzať po dlhom rovnom úseku bez záťaže. Napríklad môžeme každý deň pešo prejsť z Komenského ulice na Námestie osloboditeľov. To by kostiam veľmi pomohlo. Dajú sa medzitým urobiť aj prestávky, no podstatné je chodiť. V pevnej obuvi. Veľmi dobré sú aj kalanetika a joga. Už menej vhodné sú cvičenia na fitloptách, ktoré nie každému vyhovujú. Pokiaľ chceme predchádzať osteoporóze, pohyb musí byť vertikálny, čiže človek musí na kosti pôsobiť svojou vlastnou hmotnosťou.

Pravda, je rozdiel medzi hmotnosťou a hmotnosťou.

Najmä obeznejšie dámy by pred začiatkom prechádzok mali u obezitológa absolvovať laboratórny skríning, aby sa zistilo, čo spôsobuje ich obezitu, a následne, aké cviky, ale aj aké metódy prípadnej liečby sa im môžu nasadiť. Niektoré môžu mať ťažkosti so sekundárnou diagnózou. Až keď je známy dôvod, dá sa pustiť do znižovania hmotnosti. Opäť však s mierou, 2-3 kilá mesačne. Treba tiež zmeniť kuchyňu, presnejšie to, čo sa v nej vyvára. Pravda, k tomu musí dopomôcť i pochopenie rodiny, najmä partnera, nech nerepce, že sa nebudú variť také mastné a ťažké dobroty ako to bolo doteraz.

Najlepším liekom proti osteoporóze je určite prevencia.

Pokiaľ chceme osteoporóze zabrániť, netreba čakať, kým bude neskoro. Dajme kostiam to, čo potrebujú. Len tak sa budeme tešiť z plnohodnotného a zdravého pohybu.

Pokiaľ už trpíme osteoporózou, dodržiavajme rady lekárov a berme predpísané lieky. Pomôžu kostiam a spomalia úbytok kostnej hmoty.

Pokiaľ je niektorý ľudský orgán chorý, vitamín D1 sa na D3 netransformuje

Slnko áno, ale s mierou

Jedným z dôvodov, prečo dochádza k osteoporóze, je nedostatok vápnika. Na jeho tvorbu potrebujeme vitamín D. Do tela ho vstrebávame cez slnečné lúče. Netreba sa im však vystavovať od rána do večera. V období od mája do septembra pokojne stačí, ak vitamín D1 prijímame cez kožu rúk zahalených v košeli s krátkymi rukávmi.

Nemusíme sa úplne odhaľovať, a predsa sa D1 cez kožu, pečeň a obličku do tela dostane a transformuje sa na D3 vitamín potrebný na stavbu kostí. Pokiaľ však máme chorú obličku alebo pečeň, k transformácii v takom rozsahu ako by malo, nedôjde. A D3 vitamín v tele chýba. Môžeme teda jesť kvantá tabletiek s obsahom vápnika alebo byť na slnku, kostiam vitamín nedávame.

Aby sme však nehovorili len o negatívach, podľa hodnotenia svetových odborníkov na výživu, v rámci stredoeurópskych krajín je naša, klasická slovenská strava, na tom dobre. Je pomerne pestrá, výživná a obsahuje dostatok živín, vrátane vápnika. Jeho najvhodnejším dodávateľom je mlieko a výrobky z neho.

Do roku 2010 trvá dekáda kostí a kĺbov

Ochorenie odhalí denzitometer

Obdobie od roku 2000 do roku 2010 Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila za dekádu kostí a kĺbov. Jej cieľom je dôraznejšie sa za spomínaných 10 rokov venovať hustote a štruktúre kostí. V minulom období najmä počet zlomenín kŕčku stehennej kosti na Slovensku dosť stúpol. V roku 1992 štatistika zlomenín kŕčka stehennej kosti uvádzala 2600 zlomenín, v roku 2002 však ich počet stúpol na viac ako trojnásobok, keďže bolo až 8900 týchto zlomenín. Dosť teda hrozilo, že príde pandémia. Našťastie, nič také sa neudialo. Nárast ochorenia síce je, no ovplyvňuje ho i to, že gerontologický vek žien sa zvyšuje. Vedieme tiež trochu iný životný štýl. I ženy - dôchodkyne viac dbajú o seba, informujú sa a snažia sa vyvarovať toho, čo by im mohlo spôsobovať problémy.

Osteoporóza sa zisťuje denzitometrom. Je to prístroj s lôžkom, v ktorom sa pohybuje dlhé rameno. Pri získavaní údajov pomáha röntgenový alebo ultrasonografický lúč. Pri osteodenzitometrii sa štandardne merajú predilekčné miesta vzniku zlomenín ako sú spodná časť predlaktia, stehenná kosť, driekové stavce alebo pätná kosť. Výsledky sa vyjadrujú ako obsah kostného minerálu a kostná denzita, teda v gramoch na cm2.

Tieto údaje sa po nasadení liečby porovnávajú s výsledkami, napríklad spred roka. Liečbou sa dá proces zastaviť a k ďalej zlomenine už nedôjde. Alebo, keď aj raz došlo, druhýkrát sa už nezopakuje, pretože hustota

kostnej hmoty sa zlepšuje.

LIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 43 575
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 742
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 639
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 248
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 798
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 719
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 524
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 442
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 414
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 283
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poškodený most.

Župan hovorí o danajskom dare.

4 h
Poštárka zostala pri Opátke odrezaná od sveta.

Malú Lodinu odrezalo od sveta.

8 h
Občianske hliadky v Smižanoch kontrolujú miestnych pri vychádzaní z lokality.

Ďalšie sú v Richnave, Žehre, Hrabušiciach i Lomničke. Ide o komunitné šírenie.

7 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Štefan Hamran.

Hamrana odporučilo len šesť poslancov výboru.

3 h
Vakcínou proti covidu by sa malo na Slovensku očkovať od 27. decembra.

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

5 h
Zuzana Kepplová.

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.

3 h
Prehliadku Scandi v pondelok 25. januára otvorí dokument o aktivistke Grete Thunbergovej – Greta.

Dokument uvádza prehliadka Scandi.

3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop