Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Prameň má v sídle zdroja našej životnej sily, živy, prány alebo inak - éteruEurymia je vyjadrením slova a hudby v pohybeDievčatá akoby ponorené

Prameň má v sídle zdroja našej životnej sily, živy, prány alebo inak - éteru

Eurymia je vyjadrením slova a hudby v pohybe

Dievčatá akoby ponorené do závoja. Všetko sa na nich vlní, akoby pofukoval jemný vánok. Nekonečné vlnenie má svoj konkrétny význam. Pohyb je vždy vyjadrením istého symbolu, ktorý divák nemusí vedieť prečítať, ale môže ho cítiť. Šaty sú jednoduché, bez ozdôb. Nie je to bohatý orient s hrkálkami a pestrým všeličím, čo pri cielenom chvení vydáva zvuky. Nie, toto nie sú brušné tance, z ktorých často vanie erotický podtón. Tomuto, čo v jemnom rytme vyčnieva z tmavého pozadia, sa hovorí eurytmia.

Skryť Vypnúť reklamu

Vidieť ju na Slovensku je zatiaľ skôr výnimka, ako pravidlo. Pod záštitou Krídel, čo je Spoločnosť priateľov slobodnej výchovy a vzdelávania so sídlom v Košiciach, sme videli ukážky spojené s touto disciplínou. Toto mladé pohybové umenie, ktoré sa ešte iba vyvíja, s citom pre mieru a so zápalom priblížila trojica mladých ľudí Silvia Pálešová, Perla Voberová a Pavel Hanuštiak.

"Ako vnímam eurytmiu?" opakuje otázku S. Pálešová. "Je to čosi živé a aj ťažko uchopiteľné, čo sa nedá ľahko spútnať. Je to ako éter, prítomný, ale slobodný. Tak ako živá bytosť potrebuje lásku, starostlivosť a ohľaduplnosť a nedá sa prinútiť k tomu, čo ona sama nechce, čo nezodpovedá jej vnútornej povahe, tak sa eurytmia nedá vynútiť. Nemôžete jej rozkazovať a prisvojovať si ju. V tom sme sa našli. To, čo v sebe nesie, je mi blízke. Zároveň je tajomná, donekonečna sa dá objavovať, aj keď sa na prvý pohľad javí prostá. Je to pohybové umenie alebo veda? Je to terapia, liek alebo škola? Hra či disciplína? Sama sa pýtam a vidí sa mi, že je tým všetkým v prepojení. Jej hlavným mottom je ´oživovať´. A naozaj - ako živá voda, či granátové jablká z rozprávkových záhrad prináša osvieženie, posilu i prúd mladosti. Veď ona pramení tam, kde sídli zdroj našej životnej sily, živy, prány alebo inak - éteru."

Skryť Vypnúť reklamu

Gesto ruky

zobrazí hlásku

V hláskovej eurytmii má každá hláska svoje pohybové vyjadrenie. Každé gesto aj pohyb zobrazujú písmená a vzniká súvislý pohybový text. Ten je vopred daný, pracuje sa s poéziou alebo s prózou. V jemnom tanečnom rytme sa zachvieva báseň, tentoraz v pohybe. Ak by sme chceli rozvinúť pojem tónová eurytmia, povieme, že je to viditeľný spev, ktorý zobrazuje hudbu. Tóny, hudobná dynamika, intervaly, kadencia všetko sa dá zobraziť v pohybe. V jednoliatom spojení to, čo normálne môžeme iba počuť, prostredníctvom eurytmie vidíme, lebo je to premietnuté do pohybu. Základné princípy skladby sa musia dodržiavať, ale uchopenie a vnútorný vklad každého jednotlivca je spojený s tvorivou slobodou.

Všetko je naživo texty aj hudba. Neveľký súbor Konvália z Bratislavy sa predstavil ukážkami, v ktorých nechýbali ani kvety. Nie živé, ale pohybové. Lebo každý kvet má aj svoj duchovný symbol a jeho vnímanie sa dá umocniť spevom, aj hrou na rôzne hudobné nástroje. Klavír, husle, violončelo, flauta, živý spev. Báseň sa takto dá uchopiť z rôznych strán a pomocou eurytmie vyjadriť v pohybe.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pre mňa je to čosi ako modlitba, ktorú môžem vyjadriť pohybom. Ba je to ešte omnoho hlbišie, lebo sa modlím celou svojou bytosťou.Vyjadrujem sa aj gestom, celým svojim telom. Povedzme, že je to modlitba v pohybe," vyznáva sa P. Voberová.

Čistý duchovný pohyb

Otcom eurytmie je Rudolf Steiner, ktorý vychádzal z vlastného duchovného bádania. Toto umenie by malo prinavrátiť človeka k čistému, duchovnému pohybu, ktorý mu zároveň napĺňa vnútro.

Slovo eurytmia má grécky pôvod a slovník cudzích slov ho vysvetľuje ako súlad, súhra častí a celku, pravidelnosť, vnútorná symetria... a ešte doplnky, výsledkom ktorých je harmónia.. Nech už eurytmista predvádza čokoľvek, vždy je to spojené s hlbokým duchovným zážitkom, kde transformácia gesta jednej hlásky alebo tónu prerastá do celku. Harmonický pohyb, ktorý pomáha vrátiť telo, dušu i ducha do ich vyrovnaného súzvuku, prepája myseľ, cit i vôľu do jedného. To je ozajstná eurytmia, tak ako ju poňal R. Steiner. Základy tohto pohybového umenia vznikli v rokoch 1911-1924.

Duševný telocvik

Eurytmiu môžeme nazvať aj duševným telocvikom, lebo je protipólom k telesnej výchove a gymnastike. Pomáha zlepšovať schopnosti vnímania a predstavivosti. Ak sa chcete vžiť do hlások a tónov a stvárniť ich v eurytmických gestách, vedzte, že tu sa uplatňujú všetky duševné sily spolu s ľudským telom.

Aj človek s rozvinutou intuíciou by si bez dostatočných znalostí ťažko dokázal poradiť. Na zvládnutie eurytmie je potrebná kvalifikácia a tá sa dá v najbližšom okolí získať iba vo Viedni, v Budapešti alebo vo švajčiarskom Dornachu. Pravda, aj inde vo svete sa dá v tejto oblasti vzdelávať, iba vzdialenosti sú už väčšie.

Mladí ľudia, ktorí sa eurytmii tejto mladej disciplíne u nás venujú, sa rozhodne nepovažujú za umelcov. Iba systematickou a tvrdou prácou, ktorá je zároveň spojená s radosťou, chcú dopĺňať obraz sveta, ktorý nebyť eurytmie, by bol chudobnejší.

Astropsychologický horoskop o ľuďoch a pre ľudí, narodených v znamení Blížencov

Ich povahovým rysom je čulosť a radosť zo života

Blíženec zvedavec (21. máj 21. jún)

Životné heslo: Poviem všetko, čo viem.

Ako ich spoznáte: Stretli ste človeka s iskrivými

očami, mrštným jazykom, s neutíchajúcou dobrou

náladou a s roztomilým výrazom? Bolo to niečo medzi

Jamesom Bondom, Sherlockom Holmesom a Markízom de

Sade dohromady? Potom to bol Blíženec. Sú to

prívetiví, zdvorilí a veľmi pohybliví ľudia, ktorí

milujú zmeny a klebety. Ich najväčšou prednosťou je

objavovanie a hľadanie nových podnetov, nápadov

a námetov. Za najväčšiu slabosť sa dá považovať ich

povrchnosť a prelietavosť. Iba málokedy vydržia

pokojne a trpezlivo robiť iba jednu vec a na jednom

mieste. Znamenie je symbolizované mýtickými

dvojčatami Castorom a Polluxom, po ktorých sú

pomenované aj hviezdy v súhvezdí Gemini. Vládnucou

planétou je Merkúr, ktorý im dodáva silu a vedie ich

k tomu, aby v dobrom zmysle využívali svoje

všestranné danosti.

Charakter: Výrazným rysom ich povahy je zvedavosť,

ktorá im však môže narobiť kopu problémov, lebo ich

neustále ženie do nových dobrodružstiev. Prirýchlo

sa vedia nadchnúť pre všetko nové, ich záujem však

zanedlho poľaví. Občas neodolajú pokušeniu

"prifarbiť" zdramatizovať nejaký zážitok alebo

príhodu. Ľudia, ktorí žijú blízko Blížencov majú

občas pocit, akoby v ich duši prebývali viacerí

ľudia. Sú totiž náladoví a do istej miery aj

vnútorne rozpoltení.

Hovorí sa, že patria do kategórie žlčovito-sangvinických. A dá sa s tým súhlasiť. Blíženci sa dokážu poriadne rozčúliť, aj keď je to niekedy ťažké uveriť. Vyvažujú to smiechom, pričom sa dobre vedia pozabávať aj sami na sebe. Dokážu sa veľmi dobre prispôsobiť, nech sa už deje čokoľvek. Majú však tendenciu sústrediť sa na veľa vecí odrazu, čo je pre iné zvlášť zemské znamenia (Kozorožec, Býk, Panna) ťažko prijateľné. Typická Blížencova neposednosť a talent priebežne meniť základné pravidlá hry, dokáže napríklad Kozorožca priviesť k dočasnému šialenstvu.

Čulosť a radosť zo života je ich povahovým rysom. Príliš rýchlo a bez hlbšieho uvažovania sú ochotní vymeniť staré a dobré za nové, neoverené. Neskôr to často ľutujú. Zvyknú sa riadiť viac rozumom ako citom, pričom Blížencov je veľmi ťažké pripútať k niečomu alebo k niekomu.

Čo milujú: Flirt.

Čo neznášajú: Obezitu a starobu.

Ako pracujú: Intenzívne. Keď sú v akcii, svojou hyperaktivitou sa podobajú Baranovi. Nie nadarmo sa hovorí, že Baran s Blížencom predá aj Manhatan. Blíženec však nie je taký vytrvalý, chýba mu výdrž. Je však flexibilnejší a v mysli slobodnejší. Iba Blíženec dokáže vycítiť, že už niečo nefunguje a akosi samozrejme a prirodzene sa posunie ďalej. Blíženec je diplomat a má vynikajúci talent vyhýbať sa chúlostivým situáciám a konfliktom.

Vzoroví hrdinovia: Kain a Ábel.

Zvláštne znamenie: Zmysel pre humor a satiru. Dokonca aj tí Blíženci, ktorí si myslia, že zmysel pre humor nemajú, ho majú. Iba o ňom nevedia.

Dobrá rada pre Blížencov: Naučte sa počúvať, čo hovoria druhí.

Dobrá rada pre ostatných: Blížencov nekritizujte, nepoučujte a nevychovávajte. Je to celkom zbytočné.

Staňte sa na chvíľu Buddhom

V súkromnom aj pracovnom živote sa často stáva, že sa človek dostáva do konfliktov. Každý z nás sa môže rozhodnúť, ako sa v takom prípade zachová. Jeden z príbehov o Buddhovi hovorí, že sa potešil, keď na neho kričali. Iba sa pousmial a poďakoval sa za skúsenosť, ktorú mu v konflikte ponúkli. Zistil, že sa ho to vnútorne vôbec nedotklo; zostal pokojný a vyrovnaný. Skúsme sa v prípade hroziaceho konfliktu aj my na chvíľu stať Buddhom.

Môžete sa pustiť do hádky a zostať pritom bez následkov, žlč vám nemusí vzkypieť. Vo chvíli citového vzplanutia nesmiete oponentovi želať nič zlého, ba práve naopak. V duchu mu dožičíte: "Len nech ti slúži zdravie." Alebo: "Len nech sa ti všetko podarí. Nech ťa všetci majú radi!" Poviete to v sebe, ale ešte lepšie je vysloviť tieto alebo podobné vety nahlas. Vnútorne prežitý emocionálny náboj takéhoto želania oslabí útočné zbrane na obidvoch stranách.

Budúcnosť dokáže, že sa A. Einstein mýlil

Tajuplná látka éter. Existuje alebo nie?

Éter ako nehmotnú substanciu si človek ťažko dokáže predstaviť, a teda aj pochopiť rôzne významy, s ktorými sa spája. Často sa ním pomenúva vesmírny priestor, je to predpokladaná neviditeľná a nezistiteľná látka, ktorá vypľňa vesmír.

Pojem éter internetový portál Wikipédia popisuje ako hypotetickú substanciu, pomocou ktorej fyzika do začiatku 20. storočia vysvetľovala napríklad šírenie svetla. Fyzici predpokladali, že svetlo je vlnenie éteru. Keďže pokusmi sa existencia éteru nedokázala, bolo jeho jestvovanie zavrhnuté.

Existenciu éteru zavrhol a poprel Albert Einstein. Éter nepodlieha gravitácii, je nehmotný, je to "nič". Nemôžeme ho vidieť, nedá sa zmerať ani zvážiť. Nedokážeme ho vypočítať, "nič" teda nemôže existovať. Napriek tomu - nehmotný alebo skôr jemnohmotný energetický éter existuje!

A. Einstein bol nepochybne geniálny, ale nebol neomylný. Dnes už napríklad vieme, že rýchlosť svetla nie je rýchlosť maximálna. Príde čas, keď o existencii éteru nebudeme pochybovať a Einsteinova "pravda" sa bude dať vedecky vyvrátiť.

Nad šálkou ajurvédskej kávy

"Káva? Ajurvédska? A prečo nie, - vravím si pri otváraní balíčka, ktorý mi venovala priateľka. Táto káva so špecifickou chuťou sa považuje za zdraviu prospešný nápoj a dokonca má aj povzbudzujúci účinok, takže ju neradno piť večer pred spaním. Človek, ktorý je zvyknutý na čiernu praženú zrnkovú kávu si chute musí nastaviť inak, ale s vedomím, že aj kávou sa dá prospievať svojmu zdraviu, chutí ešte lepšie.

Základom kávovinovej zmesi je extrakt z koreňa himalájskej byliny ašvagandha. Tejto byline sa pripisujú regeneračné a posilňujúce účinky. V ajurvéde má rovnaké miesto ako žeňšeň v tradičnej čínskej medicíne. Používa sa na posilnenie fyzickej a psychickej kondície, pričom zvyšuje odolnosť voči stresu. Posilňuje koncentráciu a pozitívne ovplyvňuje aj činnosť mozgu. Ďalšia zložka - čakanka lekárska - podporuje trávenie a priaznivo pôsobí na činnosť pečene.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 8. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 931
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 430
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 803
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 684
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 307
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 498
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 241
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 199
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 264
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 206
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop