Ľudia sa zrejme nikdy nedohodnú, ktorý mesiac v roku je najkrajší. Jedným z horúcich favoritov na tento titul je i práve sa začínajúci jún.
Má na korunováciu za "missku" roka nemálo predpokladov. Obsahuje v sebe finišujúcu jar, prináša slnovratom leto, jeho český názov červen výstižne napovedá, že v záhradkách už čakajú a sviežosťou obdaria šťavnaté jahôdky, v sadoch čerešničky. Je to zároveň mesiac, ktorý nám pravidelne daruje najdlhšie dni v roku a tí, ktorí neobľubujú tmu sa môžu vytešovať zo stredoeurópskej alternatívy chýrnych bielych nocí - veď pranostika, vzťahujúca sa na deň presne uprostred júna, k Vítovi (15. 6.), to vraví skutočne výstižne: Na Víta, sotva je súmrak a už svitá. Jún je i časom veľkých jánskych slávností. Či už budú nositelia najrozšírenejšieho mužského krstného mena na svete oslavovať doma alebo pri tradičných jánskych ohňoch, vždy s oprávnene dobrým pocitom, že ich meninovej fieste sa máločo, pokiaľ ide o košatosť tradícií, pekných zvykov a napríklad i počtu pranostík, vyrovná.
Ibaže v júni má meniny aj Medard (8. 6.) obávaný štartér nielen 40dňovej vlády dažďovej kvapky, ale dokonca viacerých obávaných vĺn dažďov, ktoré oddávna komplikujú roľníkom ich súrne roboty a dovolenkárom oddychovú pohodičku. Medardovské obdobie dažďov, nazývané niekde i letným európskym monzúnom, začína v prvej júnovej dekáde a vrcholí v niektorých rokoch až v prvej augustovej dekáde známymi peterskými dažďami (1. 8. sviatok sv. Petra v okovách).
Tento fakt zhodne zaznamenávajú i staré európske kroniky, ktoré zároveň prinášajú smutné svedectvá o ničivých búrkach a neraz priam katastrofálnych povodniach. V júni nás okrem medardovských dažďov môžu nepríjemne schladiť a ponamáčať vítske (15. 6.) dažde. Jedna z pranostík vraví: Svätý Vít, dáva poliam piť. Pár dní, obyčajne v čase prívetivého alojzovského (21. 6.) leta, využívajú roľníci podľa odporúčaní dedov na kosenie lúk. Stále vraj platí: Na svätého Alojza, pokos lúku, neboj sa a do Jána, má byť lúka pohrabaná. Ibaže, sotva premočení ľudia trochu obschnú, v niektorých rokoch môže nadísť ďalšia oblievačka v podobe svätojánskych (24. 6.) dažďov. Predchádzajúce generácie nám odkázali: Svätý Ján Krstiteľ ďaleko po vodu nechodí. A tiež: Svätý Ján, plačlivý je pán. Chladu medzi časom vítskych a svätojánskych dažďov, tobôž ak alojzovské leto absentuje, boja sa dodnes pastieri, ktorí tento čas nazývajú ovčím chladnom to oddávna ohrozuje chúľostivé jahniatka i čerstvo ostrihané ovečky a ak bolo studených dažďov priveľa, dedom neraz ostali poriadne preriedené stádočká.
Napriek neradostným a tradičným dáždnikoidným perspektívam, býva finalistom júna leto svätých apoštolov Petra a Pavla (29. 6.). Roľnícka pranostika ubezpečuje: Peter s Pavlom sušia korienky. Hubári už tradične veria, že títo dvaja oslávenci, v spolupráci s ich predskokanom Ladislavom (27. 6.) spoľahlivo zasejú aj huby. Ale to už bude v lete a tak nech už bude jún 2006 mokrý či slnečný, ocitneme sa celkom určite v inom ročnom období. A dávna starootcovská múdrosť hovorí: V lete dobre je na svete.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári