sezónu. Malí i veľkí, domáci i zahraniční návštevníci, sa v jednu nedeľu zišli v hradbách 700-ročnej histórie Slovákov a čiastočne aj Poliakov, aby nasali do seba kúsok dejín a zároveň sa pobavili na sprievodných atrakciách.
„My sme na takéto počty návštevníkov v deň slávnostného otvorenia letnej turistickej sezóny zvyknutí. Sú to doslova kopy ľudí, nazývame to aj tsunami ľudí. Našťastie, vyšlo počasie, čo je veľmi dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje návštevnosť," spokojne sa prizeral valiacim sa turistom aj domácim správca hradu Ľubovňa Dalibor Mikulík. Ten si najmä želá, aby počty návštevníkov ani vo všednejšie dni neklesali. „Ak by bol hrad takto plný každý deň nastávajúcej hlavnej sezóny, budem len rád," dodal správca.
Celá paráda začala vystúpením šermiarov, ktorí ukážkami svojich zručností ťahali zraky návštevníkov. Samozrejme, vystúpenie okorenili vtipnými dialógmi, ktoré inak ako výzvou ku džentlmenskému súboju končiť ani nemohli. A že meč nepatrí do ruky len mužskému pokoleniu, svojou obratnosťou a šikovnosťou dokazovali šarmantné žienky, ktoré si tiež neváhali zmerať sily navzájom.
Nasledovala modlitba v kaplnke sv. Michala, po nej sa už návštevníci tlačili pred pódiom, ktoré v bežný deň slúži ako veľká šachovnica. Počas slávnostného otvorenia letnej sezóny sa premenila na dejisko muzikantského umenia Diabolských huslí Berkyho Mrenicu a spevu známej Sisy Sklovskej.
„Som tu po prvýkrát, peknú nedeľu som využila na prechádzku na hrad a všetko je fajn, aj hrad, expozície, aj program. Určite neľutujem cestu sem," zverila sa so svojimi dojmami z podujatia Alžbeta Sládeková z Haligoviec. Na Ľubovniansky hrad prišla aj so synom Imrichom, ktorý v objavovaní historickej pýchy Starej Ľubovne už nie je žiaden nováčik. „Hrad som už párkrát navštívil, vždy sa mi tu páčilo. Najmä zadná časť s vežou, je tam krásny výhľad. Prehliadky hradov a zámkov patria medzi moje najobľúbenejšie," prezradil Imrich.
Hrad lákal aj svojich stálych miestnych obdivovateľov. „Keď sa dá, prídeme sem každý rok. Prakticky navštevujem hrad od malička, som zo Starej Ľubovne. Aj chodby, ktoré sú tajné a niekedy boli viac odtajnené, už poznám. Stále však je na čo pozerať, všetky detaily si človek neuchová v pamäti, preto je dobré ich znova objavovať a pripomínať si párkrát do roka," uviedol Jozef Kačmarský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári