svojej funkcii. Za svoj najväčší úspech považuje z politického a legislatívneho hľadiska zvládnutie nášho integračného procesu do EÚ, potešilo ho aj prijatie antidiskriminačného zákona, zdvojnásobenie financií pre oblasť menšinovej politiky a stabilizácia situácie v boji proti drogám. Ako podpredsedu SMK ho však mrzí to, že povesť jeho strany trochu utrpela alkoholovými a korupčnými aférami ich členov. My sme sa s vicepremiérom Csákym porozprávali o jeho doterajšej činnosti v jeho kresle, ale aj o kauzách v radoch SMK.
Predstavitelia opozície a najmä europoslankyňa M. Beňová neustále hovoria o tom, že sme najhoršou krajinou z pohľadu čerpania eurofondov, čo má byť aj dôsledkom vašej slabej práce...
- Odpoviem na to tak - spomeňte si na hystériu, ktorá bola v tejto otázke na Slovensku v roku 2003. A teraz nás samotná únia hodnotí ako najlepšiu krajinu z V4 z pohľadu čerpania prostriedkov z eurofondov. Navyše sme sa v únii dosť presadili a dnes patríme k váženým členom EÚ.
Ste zodpovedný aj za rómsku problematiku. Pri všetkej úcte ste sa jej venovali asi najmenej zo všetkého a aj vaše výsledky sú podľa kritikov takmer zanedbateľné...
- V tejto oblasti sa na Slovensku realizovala už kopa užitočných projektov.
Verejnosť a zrejme ani Rómovia si to však nejako nevšimli...
- Tam skôr hrajú nepríjemným spôsobom do karát aj predsudky. Jedna negatívna správa v médiách dokáže viac ovplyvniť verejnú mienku ako desať pozitívnych. Aj preto robíme pre verejnosť vysvetľovaciu kampaň, čo by sme chceli zlepšiť.
SMK sa tri roky vyhrážala, že odíde z vlády a nič...
- Aj ja som musel žehliť politickú rovnováhu. Bol som veľmi tvrdo za to, aby sme vo februári neodišli spolu s KDH z vlády, lebo ináč by táto vláda padla. Ale tá politická nestabilita a nie celkom slávny záver volebného obdobia patrí k momentom, na ktorý ako člen vlády nemôžem byť úplne hrdý. Takisto sa mi nepáči, že sme v niektorých prípadoch nekoordinovali kroky v sociálnej a zdravotnej reforme. To sú dve oblasti, v ktorých sme zápasili s improvizáciou a neprehľadnými procesmi.
Koordináciu reforiem ste nezvládli z pohľadu dopadu na bežných ľudí alebo nejakým iným spôsobom?
- Nezvládli sme to najmä manažérsky, vláda by mala mať aj silnejšiu komunikačnú stratégiu v týchto oblastiach. To sa však nestalo a občania potom z toho mohli byť dezorientovaní.
SMK bola až do tohto volebného obdobia vnímaná ako prevažne slušná strana. No rôzne kauzy vašich politikov a nominantov v štátnej správe túto povesť dosť naštrbili...
- SMK je aj naďalej slušná strana. Oboch našich členov, o ktorých sa hovorilo v súvislosti s korupčnými aférami, sme vylúčili do 48 hodín zo strany. Takouto promptnou reakciou sme dokázali, že ich konanie nemá nič spoločné so stranou. Áno, boli tam naši stranícki nominanti, tí pochybili, ale to nie sú systémové chyby našej strany, ale iba jednotlivcov.
Váš čestný predseda M. Duray si nedávno "pretekársky" zajazdil pod vplyvom alkoholu, a potom sa pretekal s policajtmi po bratislavských uliciach, až pokiaľ ho nechytili. Predtým šoféroval pod vplyvom alkoholu aj poslanec Pál Fakas. Takto sa správajú politici slušnej strany?
- Miklós Duray urobil veľkú chybu a ja sa mu dosť čudujem. Zdal sa byť zodpovedným človekom a aj tým, ktorý sa vie vynájsť aj v zložitých situáciách. Viacnásobne pochybil a zle reagoval na policajtov. Je to vážna chyba, ktorá nepoškodila len jemu alebo strane. Stiahnutie z kandidátky by bol tvrdý krok, tento trest, ktorý sme mu dali, bol asi adekvátny. Hoci vieme, že pán Duray má za sebou mnoho voličov, nemôže to byť zámienka na to, aby porušoval zákony a etické pravidlá. Išiel im veľmi zlým príkladom.
Nebol by preňho horší trest, keby musel napríklad stráviť týždeň s predsedom SNS Jánom Slotom?
- Možno aj áno... (Úsmev.)
Má už SMK predstavu, s kým by chcela pôsobiť v budúcej vláde?
- Ide o to, či Slovensko bude pokračovať nastúpeným smerom a budeme môcť stabilizovať tento vývoj a udržiavať si demokratické hodnoty, alebo sa voliči rozhodnú experimentovať. Ja som rozhodne proti tomu, garantom kontinuity má byť spolupráca medzi nami, SDKÚ a KDH. Je mi ľúto, čo sa stalo medzi SDKÚ a KDH, lebo to ich súperenie nie je dobré pre pravú stranu politického spektra. Na mojej 50-ke nedávno sedeli spolu pri stole páni Dzurinda a Hrušovský a verím, že ich táto oslava stmelila... (Úsmev.) Obaja si musia uvedomiť vlastnú zodpovednosť a skutočnosť, že lepších partnerov okrem seba navzájom a SMK nikde nenájdu. Možno majú medzi sebou osobný a osobnostný problém, no ako štátnici by sa nad neho mali povzniesť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári