občanov, ktorí sa v problematike nevyznajú, pričom tvrdí, že majú preplatok.
"V piatok som si všimla, že ma sleduje nejaký chlap. Šiel za mnou, a keď som vstúpila do bloku, povedal, že prišiel spisovať vodu, plyn a elektrinu. Vysvetľoval mi to na chodbe, myslela som si, že skutočne potrebuje tieto údaje," hovorí pani Etela z Jesennej ulice.
Hoci spočiatku neznámemu mužovi vydávajúcemu sa za niekoho iného dôverovala, pomohol jej sused. Tomu sa nezdalo, že by niekto prišiel spisovať všetky tieto komodity naraz. Napriek tomu pani Etela takmer prišla o peniaze. "Vravel, že mám preplatok 1 000 korún. Chcel mi ich dať, no v ruke držal 5 000 Sk a tvrdil, že nemá drobné. Chcel, aby som mu vydala. Išla som teda po peniaze, no v tom vyšiel opäť sused a ten muž ušiel. Potom mi poštárka vravela, že je viacero ľudí, ktorí sa jej s podobnými skúsenosťami posťažovali."
Pani Etela sa poriadne zľakla, a ako tvrdí, nemôže sa z toho spamätať. "Ja som nevedela, že plyn, vodu či elektrinu nemôže prísť odpísať jeden človek. Bolo mi čudné, prečo ide za mnou, keď sú hodiny na chodbe. Dnes by som sa už zachovala ináč. Kamarátke v Prešove takto ukradli 40-tisíc Sk."
Tentoraz to síce dopadlo dobre, no podvodník sa stále pohybuje po meste a snaží sa vylákať od starších ľudí peniaze. Podľa dostupných informácií ide o asi 55- až 60-ročného tmavovlasého muža plnoštíhlej postavy. Polícia sa vyšetrovaním podobných prípadov zaoberá. Podľa zástupcu hovorkyne KR PZ v Košiaich Petra Žaludeka ich počet stúpa, aj keď polícia nedokáže presne povedať, koľko ich za posledné obdobie bolo. "Polícia eviduje prípady, pri ktorých páchatelia vnikajú do domov a bytov a predstavujú sa ako pracovníci elektrární, plynární či poisťovní. Za obete si vyberajú najmä starších, osamelo žijúcich občanov, u ktorých zneužívajú ich dôveryhodnosť. Po tom, čo sú vpustení do domu, využívajú nepozornosť domácich a okrádajú ich o cenné predmety a finančné prostriedky. Tohto roku sa stalo niekoľko podobných prípadov, na vyšetrovaní ktorých pracujeme. Je na ľuďoch, aby podobné prípady polícii oznamovali," vysvetľuje P. Žaludek.
Dodáva, čo páchateľovi hrozí: "Závisí to od spôsobenej škody. Pokiaľ neprevýši 8 000 korún, ide o priestupok proti majetku a páchateľ môže dostať pokutu do 10-tisíc Sk. Ak sa však ukáže, že toho má na rováši viac, jednotlivé prípady idú v súbehu a so škodou prevyšujúcou spomínanú sumu už hrozí páchateľovi odňatie slobody. Výška trestu však závisí od škody."
Podľa P. Žaludeka sa rôzni podvodníci dostávajú do bytov pod zámienkou výhry alebo preplatku. "Následne využijú nepozornosť a ukradnú, čo sa im pozdáva. Ľudia by si mali zabezpečiť vchodové dvere bezpečnostnou retiazkou, ak človeka nepoznajú, nech ho nepustia dnu. Pracovníkov, ktorí kontrolujú meracie zariadenia, by mali najprv požiadať o predloženie preukazu."
Podvodníci sa pri jednaní s potenciálnou obeťou snažia dostať dôchodcu pod časový nátlak. "Ak sa niekto stane obeťou tejto trestnej činnosti, musí kontaktovať políciu. Dobré je, ak si zapamätá výzor páchateľa, čo pomôže pri identifikácii páchateľa."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári