Borovský, majiteľ budovy na Kmeťovej 27. Jej časť sa 14. októbra 2003 zrútila po tom, ako pracovníci Sukmontu pri hĺbení základového pásu pre úradovňu Obvodnej stanice ŽP Košice podkopali základy (snímka na titulnj strane). K zraneniam ľudí pracujúcich vtedy v budove našťastie nedošlo. Vyšetrovateľ však začal trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia.
Okresný súd Košice I v apríli 2005 rozhodol, že firma Sukmont a ŽP SR musia spoločne a nerozdielne vyplatiť J. Borovskému za zničený majetok a ďalšie s tým súvisiace škody 6 353 736,40 Sk. Vedenie ŽP SR sa proti rozsudku odvolalo, ale 2. augusta 2005 ho potvrdil aj Krajský súd Košice. Aj napriek tomu ŽP SR peniaze doteraz nevyplatila.
"Železničná polícia a Sukmont odmietali zodpovednosť za vzniknuté škody," povedal nám na margo veci J. Borovský. "Tak som ich 30. júna 2004 zažaloval. Nereagovali totiž na môj návrh, že nebudem vec riešiť súdnou cestou, ak dajú budovu do pôvodného stavu na vlastné náklady. Po rozhodnutí súdu Sukmont súhlasil s rozsudkom, ale ŽP SR sa proti nemu odvolala. Dlho sa nič nedialo, tak som opäť vyzval oboch dlžníkov, aby zaplatili. Neskôr aj generálneho riaditeľa ŽP SR s tým, že narábajú so štátnymi prostriedkami a ich nečinnosťou vzrastá suma, ktorú budú musieť nakoniec zaplatiť z peňazí daňových poplatníkov. Opäť nikto nereagoval, preto som bol nútený podať na ŽP exekúciu."
Podľa J. Borovského sa v rámci nej zistilo, že Sukmont a. s. je už v súčasnosti ako firma nefunkčná a nemá žiadny majetok.
S otázkami, ako to vlastne bolo s neakceptovaním právoplatného rozsudku krajského súdu, sme sa obrátili na hovorcu ŽP SR Jozefa Búranského.
"Železničná polícia sa v predmetnej veci nestotožnila s rozhodnutiami Okresného súdu Košice I ani Krajského súdu v Košiciach a v zákonom stanovenej lehote podala na súd návrh na obnovu konania, ako aj návrh na odklad vykonateľnosti rozhodnutia. Do dnešného dňa nebolo o podaných návrhoch súdom rozhodnuté," odpovedal J. Búranský. Na otázku, kto teda ponesie zodpovednosť za štátne peniaze, ktoré bude musieť pravedepodobne J. Borovskému ŽP SR zaplatiť, reagoval J. Búranský slovami: "Nebudeme sa k tomu vyjadrovať."
Odborný názor, či ŽP SR po vynesení rozsudku krajským súdom mala zaplatiť sumu požadovanú žalobcom (aby ďalej nerástli úroky) alebo nie, nám poskytol advokát Peter Kerecman.
"Jednoznačne áno. Rozsudok bol právoplatný. To, že žalovaný podal návrh na obnovu konania, nemá vplyv na vykonateľnosť rozsudku. Zaplatiť mali hneď po jeho doručení. Podaním návrhu na obnovenie konania chceli podľa môjho názoru oddialiť platenie spomínanej sumy peňazí."
Poisťovňa firmy Sukmont vyplatila J. Borovskému 16. januára 2006 1 238 526 Sk, jej vedenie a ŽP SR by mali poškodenému zaplatiť dokopy ďalších 5 115 210,40 Sk. Samozrejme, okrem úrokov z omeškania a iných poplatkov, ktoré deň za dňom narastali.
Ako sme sa dozvedeli, Krajský súd v Košiciach pred pár dňami žiadosť ŽP SR na obnovu konania v kauze budovy na Kmeťovej zamietol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári