mimoriadneho zastupiteľstva poslanci mestskej časti (MČ) Ťahanovce-obec. Chcú zistiť, kto zavinil, že obec mala zablokovaný účet a musí zaplatiť 2,6 milióna Sk na základe rozhodnutia súdu.
Dnes už nebohý starosta MČ Václav Lengyel podpísal v roku 1998 s firmou Cedimex T. K., s. r. o. zmluvu o dielo. Stavať sa začalo v roku 1999 na základe podpísaných zmlúv. Keď prišla faktúra, Ťahanovce z celkovej sumy 2,7 milióna zaplatili len dve tretiny. Nový starosta Ján Farkaš namietal, že niektoré práce urobené neboli. V roku 2000 podpísaný splátkový kalendár s firmou Cedimex (ktorá medzitým postúpila pohľadávku firme IPOS) táto mestská časť neplnila a firma ju zažalovala. Koncom januára 2005 obdržali Ťahanovce-obec rozsudok Okresného súdu Košice I o povinnosti zaplatiť 900-tisíc Sk s 13-percentným úrokom z omeškania ročne. Obec sa odvolala, no po roku Krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného. Medzičasom sa ale suma vyšplhala na 2,6 milióna Sk!
Na utorkovom mimoriadnom zastupiteľstve MČ poslanci starostu nešetrili. Nepáči sa im, že sa neplnil dohodnutý splátkový kalendár, hoci Ťahanovce dlh uznali.
"Nepovažujem za normálne, že starosta neplnil dohodu, aj keď sme mali splátkový kalendár podpísaný. Nemôžeme sa vyhovárať. Keď niečo podpíšeme, treba s tými ľuďmi rokovať. Až raz uznáme dlh, malo sa to splatiť. Starosta nás nikdy o tom neinformoval. Narástli vysoké úroky, až 1,7 milióna, za čo niekto nesie zodpovednosť," tvrdí poslankyňa Ružena Slivová.
Podobný názor má aj poslanec Jozef Borovský: "Chceme poznať vinníka, veď nejde o malé peniaze. Musí to prešetriť prokuratúra. Ide o verejné financie, ktoré teraz zbytočne zaplatíme. Keby sa platilo, všetko by bolo ináč."
Starosta Farkaš sa bráni, že nemôže za to, že súdy rozhodujú pomaly a úroky nabiehajú.
"My sme sa odvolali po rozhodnutí okresného súdu, krajský však rozhodol až po roku. Úroky pritom nabiehali. Je pravda, že bol splátkový kalendár, ale k zmene rozpočtu nedošlo. Ako sme mali platiť? Mne tie úroky až tak nevadia, veď kanalizáciu užívame," vysvetlil a dodal, že sa poslanci mali zaujímať, ako spor prebieha.
Na otázku, prečo ich neinformoval, ako sa problém vyvíja, odvetil: "Táto skutočnosť nebola v programe zastupiteľstva, preto som o tom nehovoril."
Nesplnením záväzku Ťahanoviec sa celková suma z pôvodných 900-tisíc vyšplhala vďaka úrokom na 2,6 milióna. Núka sa tu preto otázka, či po rozhodnutí okresného súdu mala začať obec platiť.
Advokát JUDr. Michal Treščák hovorí, že rozsudok nebol právoplatný: "Tým pádom ani zaväzujúci. Ťažko povedať, či je dobré zaplatiť firme niečo dopredu, keď je možné ešte odvolať sa."
Ďalší problém, ktorý sa vynára v súvislosti s výstavbou kanalizácie, je štatút stavebného dozoru, ktorý by mal upozorniť na údajné nedostatky pri preberaní stavby. To sa ale nestalo. V čase výstavby vykonával stavebný dozor Andrej Eperješi.
"Pri preberaní stavby som zmluvu ani faktúru nevidel. Nemal som s MČ zmluvu, kde by boli napísané moje povinnosti. Pozrite, ja som svoju prácu odviedol a podľa mňa bola stavba odovzdaná v poriadku. Či mali byť urobené nejaké práce navyše, neviem," povedal Eperješi.
Ako je vôbec možné, že stavebný dozor nemal s MČ zmluvu? Zdá sa, že obec zanedbala svoje povinnosti.
"Urobili sme chybu, že sme mu dôverovali. Mali sme s ním spísať zmluvu," priznáva starosta.
Vedúca regionálnej kancelárie Slovenskej komory stavebných inžinierov Jana Pastorová nám potvrdila, že A. Eperješi mal v čase preberania platné osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky pre výkon stavebného dozoru.
"Áno, mohol vykonávať stavebný dozor. Je ale neštandardné robiť to bez zmluvy. Podľa platných predpisov musí byť zmluva spísaná na každé dielo."
Na najbližšom zastupiteľstve pristúpia poslanci vzhľadom na celú kauzu v tomto roku už k druhej - úspornej - úprave rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári