Do čipiek vkladajú svoje schopnosti a nadanie
Slovenské technické múzeum Košice a Miestny odbor Matice Slovenskej pripravil zaujímavú výstavu pod názvom Paličkovaná čipka. Ide už o siedmy ročník výstavy organizovaný v spolupráci s Klubom košických paličkáriek.
Paličkovanie patrí medzi čipkárske techniky, ktorých základom je utváranie prelamovaného úpletu prstami, alebo jednoduchými nástrojmi paličkami z jednej nite alebo sústavy nití. "V textilnej kultúre na Slovensku významné miesto zastávajú paličkované čipky paličkovanie sa rozšírilo takmer na celom Slovensku, najmä takzvané banícke čipkárstvo, ktoré prichádza na Slovensko v polovici 17. storočia a sústreďuje sa prevažne v banských osadách Špania dolina, Solivar pri Prešove a Banská Hodruša. Mnoho motívov vystavených na tejto výstave je tiež inšpirovaných pobytom členiek klubu nedávno práve v Španej doline," vysvetlila nám Jana Ďuricová zo STM.
Klub košických paličkáriek tvorí 30 žien rôzneho veku a vzdelania, ktoré spája rovnaká zručnosť a láska ku kráse paličkovanej čipky. "Do čipiek vkladajú čipkárky svoje schopnosti a umelecké nadanie a vytvárajú tak výrazné typy, ktorých výtvarné hodnoty zodpovedajú i vysokým požiadavkám tejto doby. Aj toho roku je vystavených vyše 60 prác, v ktorých sa spája obdivuhodná zručnosť, nekonečná trpezlivosť, precíznosť a jemná ženská fantázia a táto skutočnosť nás presviedča, že umenie paličkovanej a frivolitkovanej čipky nezaniká. V hojnom počte sú na výstave zastúpené rôzne druhy, najmä obrazy, prestierania, módne doplnky a početné motívy paličkované, či frivolitkované," dodala J. Ďuricová.
Výstavu si môžete pozrieť do konca mája.
kid
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári