korún. Prevádzkuje ich Východoslovenská vodárenská spoločnosť, ale bez zmluvného vzťahu. Len na základe zmluvy o dočasnom užívaní. V praxi to znamená asi toľko, že mestská časť eviduje nedokončené investície a dočasnému správcovi nevyplývajú z takejto zmluvy, a teda bezprávnej formy, takmer žiadne povinnosti. Nemusí znášať ani náklady z prípadných porúch, ktoré niekedy dokážu narásť do astronomických čísel.
Keďže nie je právne doriešené, kto sa o čo má starať, alebo kto má čo financovať, matematika je jednoduchá. Keď je havária, vodárne ju síce odstránia, ale zaplatí si to Šaca zo svojho vrecka. Tak, ako to bolo pred dvoma rokmi. Výmena pretlakového čerpadla na Ludvikovom dvore stála 146-tisíc korún. Keby sa porucha objavila inde, opäť nemá správca žiadnu povinnosť. Tento stav trvá už niekoľko rokov a zatiaľ sa zverenie majetku nepodarilo presadiť v poslaneckých radoch. Tí majú obavy, že z podpísania zmluvy bude mať prospech iba jedna strana a majiteľ príde o veľký majetok.
"Zásadne som proti tomu, aby sme im to zverili a oni budú mať zisk, o ktorý sa nepodelia. Oni budú profitovať na našom majetku a my z toho nebudeme mať nič? Keby sa uzavrela zmluva, že prospech budeme mať aj my, bolo by to o inom. Nech platia občania menej za stočné, ktoré sa platí, či prší, alebo je sucho. Tak by to mohlo byť možno priechodné. Nesúhlasím, aby to vodárne dostali bezodplatným prevodom a budem zásadne proti," trvá na svojom názore poslanec Ladislav Potemra. S ním sa pri novembrovom rozhodovaní o uzavretí zmluvy stotožnila väčšina. Iba piati boli za.
"Zverenie majetku neznamená, že tieto zariadenia prejdú do vlastníctva vodárenskej spoločnosti. Ide len o spravovanie. Poslanci to stále nechcú pochopiť, že takto to funguje aj inde. Je to štandardná zmluva, ktorá obsahuje všetky práva i povinnosti, pri nedodržaní dohodnutých podmienok je možné kedykoľvek od nej odstúpiť. Načo sú nám miliónové majetky, keď sa o ne nedokážeme postarať a sú s nimi spojené len problémy. Konečne treba tento stav zmeniť. Zdôrazňujem, že sa tým nezbavujeme vlastníctva," vysvetlil starosta Rudolf Reštei.
S VVS sa už uskutočnili rokovania, ktoré majú viesť k uzavretiu problému. Ten v podstate nie je, ale stojí veľa peňazí. Niektoré rozvody dožívajú, niektoré sa už vymenili. Nové prípojky k IBV financuje mestská časť. A správca? Tomu bez zmluvy nevyplývajú ani také povinnosti, aby dal súhlas stavebníkovi k užívaniu prípojky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári