premenlivý termín veľkonočných sviatkov patrí sviatok Vstúpenia k pohyblivým. V tomto roku pripadá na 25. máj. Veriaci si budú na bohoslužbách na sviatok Vstúpenia pripomínať zavŕšenie diela Ježiša Krista na zemi a jeho návrat k nebeskému otcovi. So svojimi učeníkmi sa Spasiteľ lúčil s prísľubom, že bude medzi tými, ktorí sa zhromaždia v jeho mene, bude prítomný vždy.
Význam sviatku Vstúpenia Krista Pána na nebo sa premietol i do ľudového pranostického kalendára a ľudia dodnes veľmi starostlivo sledujú, aké je počasie, pretože jedna z dávnych skúseností našich predkov zakotvuje poznatok: Ako je na Vstúpenie, tak bude celú jeseň. Roľníci sa vždy na sviatok Vstúpenia obávali dažďa, pretože: Aj malý dážď na Vstúpenie senu škodí, jasný deň mu osoží.
V tomto roku pripadol sviatok Vstúpenia Krista Pána na nebo na dnešný deň, keď slávi meniny patrón vinohradníkov Urban. Ľudia bývali presvedčení, že až tento deň zakončuje hrozbu studených dní s neskorými mrazíkmi, keďže predošlé generácie nám poslali odkaz v skúsenosti: Až svätý Urban z pece zlieza. Termín Urbanových menín však často prináša nástup malých ľadových mužov. Za nich sú, podľa starých českých pranostík a dávnych kalendárových oslávencov považovaní Urban, Filip (26. 5.) a Beda (27. 5.) a varovne znie pranostika: Urban, Filip, Beda - môže nastať bieda.
K Urbanovi sa viaže veľké množstvo poľnohospodárskych, najmä vinohradníckych pranostík. Jedna z najpopulárnejších vraví: Ak je jasno na Urbana, oberačka požehnaná. Iná konštatuje: Ak sa Urban slnkom smeje, hrozno plače (čo znamená, že pri zbere bude roniť šťavnaté slzy).
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári