je o nich rozhodnuté a nie je speňažený celý majetok, dovtedy nemôže byť konkurz ukončený. Ten v Sporoinveste bol predĺžený do mája budúceho roka. Jeho správca v týchto dňoch pripravuje už tretie kolo predaja pohľadávok, ktorých účtovná hodnota je 94 miliónov korún. Ponúkajú sa za 50 percent. V predchádzajúcich kolách na ich odkúpenie neprišla ani jedna ponuka.
"Sú to pohľadávky, ktoré máme voči piatim veriteľom. Nie sú príliš lákavé, keďže jeden z dlžníkov je v konkurze a o ďalších nevieme, kde sú. Napríklad z daňového úradu vo Zvolene nám oznámili, že si nepodáva daňové priznanie a aj ostatné firmy sú len tzv. papierové. Figuruje medzi nimi aj cyperská spoločnosť, dlhujúca viac než 33 miliónov, ktorá je previazaná s producentom minerálnych vôd. Zo strany Sporoinvestu im boli zaplatené preddavky za stavebné práce, sú medzi nimi neplatné odpredaje, započítanie pohľadávok či nevrátenie nevyčerpaného reklamného času v televízii. Len za súdne poplatky by sme museli zaplatiť zhruba milión korún," uviedol správca konkurznej podstaty JUDr. Ján Pirč.
Súdny spor sa vedie so Žilinčanom, kamarátom predsedu predstavenstva, ktorý od Sporoinvestu odkúpil hudobné nástroje v hodnote 370-tisíc korún. Nezaplatil za ne ani korunu. Keďže to nesúviselo s predmetom činnosti, daňový úrad prirodzene neuznal odpočet DPH. Správca ho vyzval, aby dlžnú sumu zaplatil a keďže sa nevyjadril, podal na neho žalobu. Až na súde predložil dohodu o jednostrannom započítaní pohľadávky s tým, že v roku 2003 odkúpil od veriteľov Sporoinvestu pohľadávky v hodnote asi 400-tisíc korún. Táto dohoda je podpísaná predsedom predstavenstva, bez pečiatky, v účtovníctve sa to nikde neobjavuje, takže je podozrenie, že bola podpísaná dodatočne. Samotný podpis je tiež spochybniteľný. Zrejme bude nasledovať ďalšia žaloba.
"Na súde sú ešte dva významnejšie súdne spory o nehnuteľnosti na Skladnej ulici v Košiciach (na snímke - pozn. red.) a areál v obci Gbelce v celkovej hodnote 30 miliónov Sk, v ktorých vlastníci požiadali súd o vylúčenie majetku z konkurznej podstaty. Sporoinvest mal šesť dcérskych spoločností, pričom v piatich prípadoch som podal návrhy na registrové súdy, aby ich zrušili, pretože sú nefunkčné, bez orgánov a sídla. Zaoberali sa výrobou plastových okien, montovaných rodinných domov, ťažbou štrkopieskov či reklamou. Nevyvíjajú žiadnu činnosť a nemajú ani konateľov. V podstate nestratíme nič, pretože v nich žiaden majetok nie je," vyjadril sa správca k nepredajným obchodným podielom.
Ako dodal, podaných bolo viacero žalôb zo strany veriteľov - tichých spoločníkov úpadcu, ktorým poprel úroky z výnosov. Od dlžníkov sa v niektorých prípadoch darí získať peniaze aj mimosúdnou cestou. Istá lízingová spoločnosť sa ohlásila, že uznáva 60 percent dlžnej sumy. V týchto dňoch sa uskutočňuje predaj dvoch chladiarenských boxov a osobného auta, u ktorých sa očakáva výnos 200-tisíc korún.
Od začiatku roka pribúda na účet Sporoinvestu každý mesiac v priemere 150-tisíc. Za viac ako štyri mesiace sa podarilo vymôcť takmer trištvrte milióna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári