nudnú formálnu akciu. Požiarnici prezentujú všetky svoje činnosti a techniky, ktoré je možné ukázať. Na svoje si prídu hlavne deti základných škôl, ktoré hasičské ukážky bez preháňania hltajú očami.
Tento rok nechýbal oheň, vyprosťovanie zraneného a rozstrihovanie auta, zlaňovanie, podávanie prvej pomoci v sanitke a mnohé ďalšie techniky. Viac miesto slov povedia obrázky. Zvolená forma prezentácie je tak pútavá, že oslovuje aj dospelých. "Ja som navyše bývalý požiarnik, tak ma to k tomu veľmi ťahá. Keď vidím chlapcov ako tu ukazujú všetky tieto veci, príde mi trocha ľúto, že už nepracujem ako hasič," zveril sa so svojimi pocitmi Ján Marcinek.
Drvivú väčšinu divákov však tradične tvoria žiaci základných škôl. "Super bolo, ako vyťahovali a zachraňovali zraneného z auta," zveril sa nám Dávidko Živický. "Najviac sa mi páčilo horiace auto. Aj keď požiarnikom by som nechcel byť. Pretože ma láka byť policajtom," povedal žiačik Braňo Zwick. "Mne sa najviac páčila práca v sanitke. Ako ošetrovali zraneného," povedala Sandra Strachľová. Či je to preto, že v budúcnosti možno chce byť lekárkou, malé dievčatko nechcelo prezradiť. "Určite chcem prísť aj na budúce, horiace auto bolo najlepšie," dodal Sandrin spolužiak Paťko Duchnitzký.
"Deti sa tešia každý rok, Veľmi ich to láka. Tak sa najlepšie dozvedia, čo toto náročné povolanie obnáša," povedala učiteľka Ivana Gašparová. "V Kežmarku majú tieto prezentácie už veľkú tradíciu. Jednoznačne v nich budeme pokračovať. S akciou sme spokojní, je užitočná po viacerých stránkach. Je to propagácia nášho povolania. Dôležité je, že dovoľuje ukázať, čo všetko naše povolanie zahŕňa. Že to nie je len samotné hasenie ohňa," povedal veliteľ hasičskej jednotky Eduard Kolodzej. Podľa Kolodzeja hasičstvo nie len práca, ale aj poslanie a človek ho musí robiť srdcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári