vyzerala minulý víkend pešia zóna v Humennom.
Množstvo "obyčajných" rodičov, starých rodičov, ujov a tiet malo možnosť stať sa prvýkrát v živote držiteľmi Guinnessovho rekordu. Túto možnosť im dala Únia materských centier, ktorá vyhlásila akciu Pohni kočíkom, pohneš svetom.
Stačilo zobrať kočík, naložiť doň dieťa a prejsť s ním presne jednu míľu (1609). Prekonať svetový rekord v počte ľudí tlačiacich v priebehu hodiny detské kočíky na túto vzdialenosť sa okrem Humenného pokúsili aj v Banskej Bystrici, Bratislave a v ďalších dvadsiatich mestach v siedmich európskych krajinách. Humenčanov prišli podporiť rodičia na šiestich autobusoch z dvanástich materských centier východného Slovenska.
Akcia mala aj vážnejší zmysel ako v slnečnom počasí príjemne stráviť nedeľu. Upozorňovala na to, že na Slovensku treba kvôli rodinám s malými deťmi stavať bezbariérové chodníky, budovy, prechody cez cestu či detské ihriská. "Najviac nás trápi zákaz vstupu s kočíkmi do reštaurácií a obchodoví, chýbajú detské kútiky, detská stolička, detské menu. Matka je tak odkázaná na domácu izoláciu a nemôže kultúrne a spoločensky žiť," povedala predsedníčka materského centra Naše slniečko v Humennom a šéfka humenského tímu Guinnessovho svetového rekordu Monika Čopáková. Tomuto zámeru zodpovedalo aj miesto podujatia - bezbariérová pešia zóna, ktorá je ako stvorená na prechádzky s deťmi.
Cieľom podujatia bolo aj oceniť zariadenia priateľské deťom v rámci kampane Dovoľte mi vstúpiť s dieťaťom. "Pre nás je dôležité zariadenia motivovať k tomu, aby boli ústretove a ohľaduplné k rodinám s malými deťmi. V Humennom zatiaľ ani jedno zariadenie nemá nálepku, že je priateľské k deťom. Vytipovali sme si päť a budeme ich ďalej presviedčať aby splnili podmienky," pokračuje Čopáková.
Mamička Iveta Meňoščíková jej dáva za pravdu. "S výnimkou supermarketov nepoznám v Humennom reštauráciu alebo obchod, kde by som mohla ísť s kočíkom alebo kde by mali detský kútik," povedala. Jej 21-mesačnú dcérku Lauru na trase sprevádzala aj babka.
Bariéry, s ktorými sa stretávajú matky s deťmi nie sú len fyzické. Materstvo ich totiž často diskvalifikuje pri hľadaní práce. "Najčastejšie sa stretávame s problémami pri nástupe žien do práce po materskej dovolenke. Aj v Humennom sa zamestnávatelia pri pohovore bežne pýtajú ženy na počet detí," uviedla Čopáková. "To je prvé, na čo sa vás spýtajú. Ak ešte nie je v meste zariadenie, kde sa vám o dieťa postarajú keď chcete pracovať, máte ďalší problém," potvrdzuje Iveta Kucerová, ktorá kočík s osemmesačným Vratkom tlačila spoločne s manželom.
Mimochodom, minuloročný rekord sa aj zásluhou humenského podujatia podarilo prekonať nad očakávanie. Presne 1 063 slovenských kočíkov právoplatne prešlo trasu Guinnessovho svetového rekordu v kočíkovej míli, z toho v Humennom 256. Bolo však cítiť, že čísla nie sú dôležité. Dôležitý bol pocit, že rodičia s malými deťmi, ktorí sa v sobotu prišli pripojiť k spoločnému rekordu, spolu držia a fandia si navzájom, napriek bariéram a prekážkam, ktoré život s malým dieťatkom pred nich stavia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári