stresu červenú. Aj preto študenti skúšajú všeličo...
"Zobudila som sa z bolesťami brucha. Potom som si dala kávičku a energetický nápoj a stres trocha opadol," hovorí maturantka na Gymnáziu na Trebišovskej ulici Eliška Lešková. Káva zrejme pomohla, pretože hneď prvá maturitná skúška vyšla nad očakávanie. "Bála som sa, čakala ma chémia a boli tam otázky, ktoré som veľmi nevedela. Chcela som vytiahnuť niečo z organiky, čo sa podarilo a dali mi jednotku," uviedla po tom, čo vyšla zo skúšobnej miestnosti: "Skvelý pocit, ešte ma však čaká biológia. Mám pred ňou zmiešané pocity." Eliška oslavu úspešných maturít nepripravuje, čakajú na ňu prijímačky na medicínu.
Biológiu už za sebou mala Daniela Bernátová, ktorá sa na ňu učila tri dni. Napriek tomu sa jej nevstávalo ľahko. "Mala som strach a nevedela zaspať. Ráno som si povedala, že to musím zvládnuť. K učeniu som zjedla dosť čokolády, som zvedavá, či sa to na kilách prejaví. ´Biolu´ som zvládla, ešte ma čaká chémia, geografia, slovenčina a angličtina. Profesori prižmurujú oči, záleží im na tom, aby sme zmaturovali," hovorí Daniela.
Počas učenia telefonovala Inga Némethová kamarátkam, aby ju podporili. Zjedla veľa vitamínov, no netuší, či to naozaj pomáha. "Mala som angínu, ktorá mi vyčerpala organizmus. Na angličtinu sa nebojím, biológia - to je iná káva. Som v strese, ku každej otázke viem niečo a dúfam, že moje superego zapracuje. Proste prídem, vytiahnem a uvidím," demonštruje svoje pocity Inga, ktorá si podala prihlášky na VŠ aj do Čiech. Láka ju farmácia a medicína.
Na gymnáziu na Trebišovskej ulici maturuje v štyroch triedach 127 študentov. Dvoch čaká skúška až budúci rok, pretože prepadli. Rozdelenie na ťažšiu a ľahšiu formu ovocie neprináša. Veď zo slovenčiny si len jeden zo 127 maturujúcich zvolil úroveň ´A´.
"Prevláda úroveň ´B´. Študenti nevidia význam zvoliť si ťažšiu cestu, pretože vysoké školy väčšinou neberú toto rozdelenie do úvahy," vysvetlil riaditeľ Gymnázia Trebišovská Ján Buday.
Nová forma maturitnej skúšky umožňuje študentom maturovať aj z takých predmetov, ktoré sa na ich škole nevyučujú, no sú v zozname maturitných predmetov. "Máme dve dievčatá, ktoré si vybrali francúzštinu, tú ale neučíme. Maturitné vysvedčenie teda vystavíme aj na základe výsledkov maturity na inej strednej škole, kde skúšku absolvujú."
J. Buday je z priebehom maturít spokojný, aj napriek tomu, že školy musia vynaložiť na ich prípravu oveľa viac peňazí ako v minulosti. "Kedysi bola maturita triednou záležitosťou, mali sme štyri komisie. Teraz ich máme trinásť, pretože sa ide po predmetoch. Len dokúpenie súkna vyšlo na 15-tisíc Sk, čo platíme z vlastných prostriedkov," dodal riaditeľ Buday.
Minulý rok riaditelia škôl žiadali peniaze navyše na zabezpečenie maturitných skúšok. Aj napriek listom smerujúcim na ministerstvo neuspeli a ich priebeh musia zabezpečiť z normatívov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári