42-tisíc veriteľov si u úpadcu uplatňuje pohľadávky za 10,5 miliárd korún. Pôvodne ich bolo viac. Ich počet sa zredukoval po prieskumnom pojednávaní. Výnos z predaja predstavuje 57 percent zo znaleckej ceny, čo možno považovať za úspech. V konkurznej praxi sa pohybuje okolo 10 až 20 percent. Nesporný majetok bol ohodnotený na 760 miliónov korún.
"V podstate už niet čo predávať. V týchto dňoch prijímame ponuky na odkúpenie auta, kancelárskeho zariadenia a výpočtovej techniky, ktoré sú morálne opotrebované. Preto neočakávame veľký výnos. So speňažovaním pohľadávok, ktoré by mali vyniesť najviac peňazí, zatiaľ stojíme. Súbor je pripravený, ale veriteľský výbor ešte nerozhodol o ich predaji. Predpokladám, že prvé kolo vyhlásime v jeseni," povedal správca konkurznej podstaty JUDr. Vladimír Bajtoš.
Ide predovšetkým o sporné pohľadávky, ktoré boli pred vyhlásením konkurzu prevedené konateľmi Horizontu na tretie subjekty do zahraničia. Vymáhajú sa súdnou cestou. Tie podstatnejšie, ktorých hodnota je niekoľko desiatok miliónov korún, neboli doteraz vyriešené. Je v nich viazaný majetok v sume okolo 1,3 miliardy korún. Takmer 80 miliónov je iba v pohľadávke v Biotike Slovenská Ľupča, ktorá bola postúpená americkej spoločnosti.
Podľa Bajtoša je ukončenie konkurzu ešte v nedohľadne, pretože nie sú uzavreté súdne spory a nezačalo sa s predajom pohľadávok. Tých by sa chcel "zbaviť" čím skôr. Niektoré sa podarilo vymôcť. Príjmy z nich predstavujú 126 miliónov. Predajom majetku získal správca takmer 259 miliónov. Približne 30 miliónov je príjem z prenájmu nebytových priestorov a vyše 25 miliónov tvoria úroky z termínovaných vkladov na účtoch. O koľko peňazí sa ešte podarí zväčšiť balík, z ktorého budú vyplácaní poškodení klienti tejto nebankovky, závisí od sumy, za akú sa predajú pohľadávky. Najväčším veriteľom, ktorý si uplatnil 5 miliárd korún, je spoločnosť B. M. G. Invest v konkurze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári