chodia hrávať malé deti, objavila už dva razy polystyrénovú tácku s jedom na potkany.
"To je priam neuveriteľné, ako dokáže niekto hazardovať so zdravím iných," posťažovala sa nám E. Linselová. "Niekto určite vynáša jed z pivnice a chce sa tak zbaviť mačiek, čo tu chodia. Granule sú zakaždým premiešané so salámou."
Kto môže vlastne narábať s jedmi na hlodavce, sme sa opýtali deratizéra Ladislava Popoviča, ktorý v tejto oblasti pracuje už viac 20 rokov.
"Len ľudia na to oprávnení," uviedol L. Popovič. "Keby tento jed zjedlo dieťa, môže mať zdravotné problémy. Po naakumulovaní dostatočného množstva kumarínu, teda látky obsiahnutej v jede, dochádza k rozkladu vlásočníc a vnútornému krvácaniu. K úmrtiu dieťaťa pri zjedení malého počtu granúl by dôjsť nemalo. K žalúdočným problémom vrátane zvracania, áno. Ako protijed sa používa atropin."
Jedy na hlodavce predávajú najbližšie v Prešove. Aj to len tomu, kto sa preukáže koncesiou.
"Ten, kto manipuloval s jedom na spomínanej ulici, môže byť potrestaný podľa zákona. Určite to však neboli deratizéri," dodal L. Popovič.
Podľa jeho slov, každá firma, ktorej zamestnanci kladú v pivniciach domov jedy na hlodavce, sú povinní na tom mieste nalepiť papier s výstražným znamením. Ale aj s pečiatkou, z ktorej je jasné, kto tam nebezpečnú nástrahu dával.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári