a predznamenalo tak, že sa po roku v Košiciach opäť koná obľúbený Zemplínsky majáles. Kto sa naň večer nevybral, mohol si aspoň dopoludnia vychutnať umenie temperamentných Zemplínčanov.
Sedemnásť súborov predviedlo na pódiu pri Dolnej bráne svoje tance, piesne a jazyk. Počas celého dňa totiž medzi zúčastnenými zaznievala výhradne "zempľinska mluva". "Kto nezna hutorec, vyzera šmišny," povedal na margo používania jazyka počas Zemplínskeho majálesu jeho organizátor a prezident tunajšieho Klubu Zemplínčanov Ján Poprenda.
"V Košiciach žije veľká komunita Zemplínčanov a postupne sme vo veku, keď človek hľadá vlastnú identitu. Vraciame sa ku koreňom, spomíname na mladosť, ktorá bola spojená s folklórom," povedal J. Poprenda. Týmto podujatím chcú Zemplínčania svoje tradície upevňovať a dať najavo, že si ich vážia. "Lebo národ, ktorý si neváži svoje tradície, nemá šancu na prežitie," dodal organizátor.
Toto podujatie sa v Košiciach konalo už jedenástykrát a vždy sa tešilo veľkej obľube. Svedčí o tom nielen vysoká účasť folkloristov na dopoludňajšom programe, ale aj veľký záujem o večerný bál.
Ten si nenechal ujsť ani Milan Kobulský, ktorý naň už po piaty raz pricestoval až z amerického Clevelandu. Hoci predtým, než emigroval do štátov, žil v Prešove, v Amerike je členom najstaršieho Klubu Zemplínčanov. "Na tento majáles chodím veľmi rád. V Amerike potom ešte dlho spomíname, ako tu bolo veselo, ako sme si zatancovali, zaspievali," prezradil pán, ktorý síce do Košíc pricestoval sám, no večer sa hotoval vytancovať prítomné dámy. "Myslím, že mi zemplínske tance celkom idú," povedal so smiechom.
Zemplínsky folklór sa snaží šíriť aj vo svojej novej vlasti. "Pri našom klube funguje ľudová hudba dospelých a nedávno sme založili aj detskú."
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári