Hodina máčania v penivom moku stojí od 500 do 1200 korún
V pivných kúpeľoch si zákazníci môžu vybrať z poltucta značiek
Minulý mesiac sa v médiách mihla správa o prvých pivných kúpeľoch v Českej republike. S veľkou slávou ich otvorili v hoteli U sládka v areáli Rodinného pivovaru Chodovar v Chodové Plané na Tachovsku. Milovníci penivého moku z Košíc však nebudú musieť merať cestu až takmer ku hraniciam s Nemeckom. Navlas rovnaké pivné kúpele totiž včera otvorili aj v našom meste.
Ak by niekomu napadlo, že pivné kúpele môžu vzniknúť iba v oblasti, kde sú funkčné pivovary, mýli sa. Stačí skĺbiť dobrý nápad s kapitálom... "Keď som sa dozvedela o možnosti získať príspevok na podnikanie z fondov Európskej únie, okamžite som začala premýšľať, ako túto šancu využiť," vrátila sa o pol roka neskôr v tom čase nezamestnaná, no teraz už majiteľa kúpeľov Johana Penivá (na snímke vo vani). "Chcela som, aby to bolo niečo výnimočné, čo tu ešte nebolo. Po vylúčení niekoľkých nápadov mi ostali pivné kúpele. A to som o podobnom úmysle Čechov vôbec nevedela." Podnikavá Košičanka pripravila projekt, na ktorý získala 500 tisíc Sk a vzala si aj úver. Výsledkom sú prvé slovenské pivné kúpele na Letnej 51.
Hoci neskôr ich plánuje sprevádzkovať viac, v súčasnosti má J. Penivá funkčných päť vaní. Každá má svoju pípu, z ktorej si zákazník načapuje penivý mok podľa vlastného výberu. "V ponuke máme pivo z Maďarska, 10-stupňový Balaton Sor," pokračuje J. Penivá. "Ďalej Zlatý bažant, Gemer a Steiger zo Slovenska, všetko ´dvanástky´. Z Česka máme na výber Staropramen a Plzeňský Prazdroj, rovnako 12-stupňový. Touto širokou ponukou sme chceli dať možnosť vykúpať sa nielen solventným zákazníkom, ale aj tým, ktorí majú hlboko do peňaženky." Plná vaňa najlacnejšieho "soru" stojí 500 a najdrahšieho "prazdroja" 1200 korún. V cene je aj popíjanie rovnakej značky počas kúpeľa.
Sen nejedného pivára v skutočnosti vyzerá v skutočnosti jednoducho. Po osprchovaní si zákazník ľahne do vane, napustí ju pivom a hodinu relaxuje. Samozrejme, termostat neustále udržuje teplotu kúpeľa 38°C. Počas celého jemu vyhradeného času môže zákazník popíjať a k dobrej pohode mu z reproduktorov znejú ľudové piesne. Ako inak, s pivovou tématikou. Počas procedúry sa o päticu zákazníkov stará vyškolený personál. Po hodine v kúpeli ešte následuje zabalenie do osušiek a polhodinový odpočinok v leže.
Kto sa nazdáva, že z čvachtania v pive má človek iba potešenie, veľmi sa mýli. Minerály, stopové prvky, kvasnice i vitamíny B a E, ktoré pivo obsahuje, majú blahodárny a najmä omladzujúci účinok na pokožku. Aby bol čo najintenzívnejší, lekári doporučujú, aby sa človek po takomto kúpeli aspoň 12 hodín nesprchoval. "Zatiaľ sme spustili iba pivný kúpeľ. Pre ženy v pondelok, stredu a v piatok, pre mužov sú vyhradené utorky, štvrtky a soboty," pokračuje J. Penivá. "Nie je to však jediná procedúra. Od júna bude ženám k dispozícii pivná kozmetika a v júli spustíme zábaly v teplom pivnom mlate, ktorý má priaznivý vplyv na liečbu celulitídy. Môžem to potvrdiť, lebo som sama niekoľko zábalov počas skúšobnej prevádzky vyskúšala."
Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste blahodárny účinok piva (zvnútra i zvonku) vyskúšať, neváhajte. J. Penivá nám prezradila, že na prvú polovicu mája už má všetky termíny obsadené. Ak si chcete rezervovať ďalšie, je najvyšší čas.
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári