Korzár logo Korzár Košice

CESTOPIS

Pod hladinou sme si pripadali ako v najkrajšom akváriu, tvrdia manželia Ocelíkovi po návrate z ThajskaPolovica dievčat z uličky lásky bola nakazená

Pod hladinou sme si pripadali ako v najkrajšom akváriu, tvrdia manželia Ocelíkovi po návrate z Thajska

Polovica dievčat z uličky lásky bola nakazená smrteľným vírusom

Niekto považuje za ideálnu zahraničnú dovolenku dvojtýždňové leňošenie na morskej pláži. Iný zas, lebo by sa takto už po dvoch dňoch začal nudiť, radšej využíva nohy. Denno-denne sa presúva z miesta na miesto, aby z neznámeho sveta videl čo najviac. Do tejto "cestovateľskej" kategórie patria aj manželia Eva a František Ocelíkovi. Na morských plážach sa už naležali dosť, preto sa v ostatných rokoch dali na "poznávaciu turistiku". Dnes si zaspomínajú na ich cestu naprieč Thajskom, o týždeň to bude Malajzia.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže obaja Košičania využili na výlet do južnej Ázie služby bratislavskej cestovky, ich prvá cesta z Košíc viedla namiesto na východ - na západ. Z nášho hlavného mesta sa potom autobusom presunuli na viedenské letisko Schwechat, odkiaľ leteli tri a pol hodiny do jordánskeho mesta Ammán. Po prestávke, ktorá sa kvôli čakaniu na povolenie ku štartu natiahla na päť hodín, nabrali 16 Slováci kurz do hlavného mesta Thajska - Bangkoku. O veľkosti obrovského Boeingu spoločnosti Air Jordanian svedčí údaj, že mal na šírku rozostavenie sedadiel 2+5+2.

"Po vyjdení z lietadla nás ovalila vlhká horúčava a v okamihu sme boli mokrí," spomína František na prvý dojem z tropickej krajiny. Doma totiž opúšťali už pomerne sychravé októbrové Slovensko. "A tak hanba-nehanba, hneď na letisku sme sa vyzliekali a naťahovali na seba tričká, kraťasy i sandále. Počas presunu autobusom do mesta sme zažili pravý monzúnový lejak, kedy voda tiekla ulicami ako v potoku." Spoza okna si Slováci nemohli nevšimnúť nekonečné prúdy áut a najmä "ťukťukov", ktoré sa pomedzi ne preplietali. Išlo o akési motocykle, upravené na trojkolesové rikše, slúžiace ako taxíky.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledovalo ubytovanie v hoteli, večera a po nej návšteva atrakcie, ktorú si nenechá ujsť takmer žiadny turista. Je ňou Patpong, najvykričanejšia štvrť v Bangkoku. Ide o akúsi uličku lásky, plnú go-go barov s dievčatami, ponúkajúcimi sex. "Pred každým vchodom postávali nadháňačky, ktoré lákali zákazníkov. Vstup bol voľný, povinné bolo zakúpenie jedného piva. Stálo 100 bathov, čo pri kurze 43,3 bathov za dolár vyšlo asi na 80 korún," spomína Eva. "Dievčatá tancovali pri tyčiach, väčšinou ´hore bez´ a každá bola označená číslom. Ak si zákazník niektorú vybral, odišli spolu do vyhradených priestorov... Dievčatá boli mladé a veľmi pekné, ale takmer polovica z nich HIV pozitívna. Pochádzajú z vidieka a predajom svojho tela živia celé rodiny. Thajský vidiek je chudobný a zaostalý, prostitúcia je preto jeden z mála možných zdrojov obživy. Patpong navštevujú najmä Európania, medzi nimi dominujú Nemci. Chodia ich tam celé skupiny."

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, počas potulky ulicami ochutnali Slováci niektoré z miestnych špecialít rýchleho občerstvenia. Väčšina sa pripravovala priamo na ulici v malých mobilných kuchyniach. Manželia Eva a František si pochutnali napríklad na pečených chrobákoch, ktoré pripomínali chrústy. Nebolo sa vraj treba zamýšľať nad tým, ako vyzerali počas života. Iba zavrieť oči a strčiť ich do úst. Boli vraj výborné a chutili ako kukuričné chrumky. Slováci sa snažili dodržiavať pravidlo juhovýchodnej Ázie, že čo sa nedá olúpať a očistiť, to netreba jesť. Aj chrobáky sa odporúča konzumovať iba čerstvé, teda tie, ktoré kuchár upečie priamo pred vašimi očami. Samozrejme, piť inú, ako z PET-fliaš z obchodu, je riziko.

Stratený foťák

Na druhý deň absolvovali turisti výlet ku 100 km vzdialeným plávajúcim trhom. Cestou sa zastavili v osade, kde sa z cukrového kokosu vyrábal cukor. Navštívili aj manufaktúru, kde sa tvrdého teakového dreva vyrezávali sošky a vyrábal nábytok. Niektoré výrobky sú doslova celoživotným dielom ich autorov. "Plávajúce trhy boli v osade, postavenej na rieke," spomína František. "V domoch, ktoré stáli na koloch, ľudia trávia celý život. Spomínané trhy boli úzke a dlhé člny, pospájané k sebe. Na nich sa predávalo všetko. Potraviny, najmä ovocie a zelenina, i spotrebný tovar. My sme si kúpili nejaké korenie a kokosové orechy. Predavač odsekol vrch, strčil dnu slamku a mohli sme piť..."

Ďalšou zastávkou bol legendárny most cez rieku Kwai, ktorý spájal Singapúr s mestom Katehanburg, vzdialeným 140 km. Most počas 2.svetovej vojny v roku 1941 za 12 mesiacov postavili zajatci, väčšinou Američania. Neľudské podmienky a choroby, najmä malária, ich pripravili o život vyše šesť tisíc. Cestou späť Slováci navštívili najvyššiu budhistickú stavbu na svete Nakhon Pathon, kde je 127 metrov vysoká stupa.

Cieľom záujmu turistov zo srdca Európy bol aj Wat Pho, prezývaný tiež thajskou univerzitou. Je to obrovský komplex chrámov, ktorý vychováva mladých budhistov. Turisti okrem iného obdivovali najväčšieho ležiaceho budhu na svete. Dlhý bol 45 a vysoký 15 metrov. "Okrem veľkého chrámu tam bolo množstvo menších s menšími budhami a stupy s prekrásnou výzdobou," pokračuje Eva. "Tam sa nám stala aj nepríjemná príhoda. Do každého chrámu sa vstupuje naboso. Topánky jednoducho musia zostať vonku, kde sú na to určené poličky. Manžel pri obúvaní sa po návrate z niektorého chrámu položil na zem fotoaparát a zabudol ho opäť vziať. Keď sme na to prišli, bolo už neskoro, nenašli sme ho. Určite ho však nevzal niekto z domácich, lebo oni nekradnú. Ich mentalita je veľmi čistá, sú hoci sú chudobní, duševne sú vyrovnaní a spokojní. Myslíme si, že ten aparát vzal nejaký turista."

Smola bola nielen v tom, že Košičania prišli o foťák, ale aj o film so zábermi z Wat Pho. Samozrejme, kúpili si druhý aparát, na ktorý si až do cieľa cesty dávali veľký pozor. Nový Cannon stál 2200 bathov, teda asi 50 dolárov.

Penisy v jaskyni

Po nočnom presune autobusom na juh dorazili Slováci do oblasti Krabi. Tam si vychutnávali kúpanie v teplom Andamanskom mori, ktoré je súčasťou Indického oceánu. Pláže s bielym pieskom sú úplnou samozrejmosťou a teplota vody sa pohybovala od 28 do 30 stupňov.

"Andamanské more je kúzelné aj tým, že z neho na mnohých miestach trčia z hladiny rôzne skaly a útesy. Sú krásne tvarované i sfarbené, porastené bujnou vegetáciou," nadchýna sa Eva ešte aj teraz. "Prenajatými loďkami sme sa dostali ku niektorým útesom a tam sme sa potápali so šnorchlami. Bolo to niečo fantastické. V tom svete pod hladinou sme si pripadali ako v najkrajšom akváriu. Nádherne sfarbené rybky okolo nás krúžili v kŕdľoch a doslova sme ´výskali´ od vzrušenia, keď nám žrali chlieb priamo z ruky. Niektoré lastúry boli veľké ako kamene a mali otvorené čeľuste. Keď sa manžel niektorej zhora dotkol, rýchlo ich zaklapli. Ak by dal do tých čeľustí palec, tak mu ju odseknú..."

Súčasťou programu bolo aj prenajatie si motocykla, ktorým sa turisti presúvali za miestnymi atrakciami. Museli si dávať pozor, lebo v Thajsku sa jazdí vľavo. Navštívili sloniu farmu i ananásovú plantáž, ktorá mnohých Slovákov šokovala. Čakali totiž, že ananásy rastú na strome, pritom to boli pol metra vysoké samostatne trsy s jedným plodom na vrchole. Keďže boli veľmi lacné, pochutnávali si na nich celé dni. Ďalšou zastávkou bol cintorín mušlí Shell Cemetery. Boli to miliónmi rokov na seba nalisované mušle do akýchsi skamenelých platní, hrubých 30 až 40 cm.

Skutočnou atrakciou bola návšteva svätyne na jednom zo spomínaných ostrovčekov. Išlo o akúsi jaskyňu, kam ešte i v súčasnosti chodia domorodci prosiť i ďakovať za bohatú úrodu, lov, zdravie i potomstvo. Ako vďaku tam nosia zvláštne darčeky, ktorými sú mužské penisy, vyrezané z dreva. Malé i veľké, vyše meter dlhé. Pre niektorých Európanov je to možno na smiech, ale pre Thajčanov je penis symbolom zrodu nového života. Berú to s veľkou vážnosťou. Samozrejme, to Slovákom nebránilo, aby si niekoľko "obetných premetov" na chvíľu nepožičali a pred vchodom do jaskyne si urobili spomienkové foto.

Uhryznutie rajou

Na rozdiel od zvyšku kolektívu si František s Evou priniesli z Andamanského mora o jeden zážitok viac. "Manžel v plytkej vode postával so skupinkou turistov a odrazu strašne skríkol od bolesti," spomína jeho "polovička". "Rýchlo sa presunul na breh, sadol si a vtedy sme si všimli na jeho chodidle ranu, ktorá krvácala. Naši domorodí sprievodcovia podľa tvaru rany v podobe obráteného ´V´ usúdili, že ho uhryzla raja, ktorá sa v plytkej vode vyhrievala. Keďže raje sú zhora podobne sfarbené ako piesok, zrejme na niektorú nechtiac stúpil a ona sa bránila."

Zranenie to bolo nepríjemné a najmä bolestivé. Pri uhryznutí sa totiž do tela dostal jed, ktorým raje paralyzujú svoje obete. František to najprv pocítil ako tŕpnutie nohy, neskôr ho začala bolieť hlava a bol malátny. Keďže nablízku nebola žiadna nemocnica, domorodci natrhali v okolí nejaké bylinky a tie si spolu s plátkom citrónu prikladal na ranu. Ako-tak sa zotavil až po niekoľkých hodinách.

Počas celého pobytu v oblasti Krabi navštívili Slováci viacero pláží, kde obdivovali bohatú podmorskú flóru i faunu. Takmer na každej šnorchlovali, aby si mohli tú nádheru vychutnať zblízka. "Počas návštevy pirátskeho ostrova Ko-Hong sme videli mangrovníky, jediné stromy, ktoré rastú v slanej vode. Keď sme sa ponorili, obkolesili nás húfy rybičiek, ktoré akoby čakali, čo im turisti dajú. Vôbec sa nás nebáli," nadchýna sa Eva aj s odstupom času. "Potápajúc sa okolo útesov sme obdivovali bordové, modré i hnedé koraly, rôzne druhy sasaniek i ježkov. Okolo nich neustále krúžili rybky fantastických farieb. Bol to neskutočný zážitok." Takým boli aj monzúnové búrky. Trvali iba niekoľko minút, no boli veľmi výdatené. Koho prekvapili na voľnom priestranstve, za okamih zmokol do nitky.

Keď sa Slováci "nabažili" Thajska, nasadli do autobusu a zamierili na juh do Malajzie. Ak chcete vedieť, prečo si museli dávať pozor na malé opičky, čo všetko videli v hlavnom meste Kuala Lumpur i kvôli čomu sa manželia Ocelíkovi obliekli do plášťov, nalistujte si túto stranu aj o týždeň.

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
  1. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  2. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  3. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  5. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  6. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  7. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  8. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 448
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 461
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 746
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  2. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  3. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  5. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  6. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  7. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  8. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 448
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 461
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 746
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu