Niektoré vitamíny môžu pri nadmernej konzumácii poškodiť krv, pečeň i kosti, alebo spôsobiť hnačky a zvracanie
Vitamínové prípravky nie sú jedlo, veľké dávky môžu ohroziť organizmus
O tom, že naše telo potrebuje dostatok vitamínov a minerálov určite nikto nepochybuje. Najmä teraz po zime, kedy sme boli odkázaní najmä na vitamínové tabletky, lebo predsa len - v januári kúpená paradajka v hypermarkete má ďaleko od poriadnej chutnej paradajky... Nedostatok chutného ovocia a zeleniny, ktoré ja počas roka prirodzeným zdrojom vitamínov i minerálnych látok, často núti siahnuť po multivitamínoch... Akým spôsobom je však najvhodnejšie, udržiavať si v tele dostatočnú hladinu týchto látok?
"Užívať priveľa vitamínových prípravkov je škodlivé. Opatrnosť je namieste najmä pri vitamínoch A, D, K, ktoré sa môžu v tele hromadiť," nazdáva sa MUDr. Marián Palinský, CSc., lekár samostatne pracujúci na ambuláncii III. internej kliniky Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura.
Ak máte pocit, že vášmu telu chýbajú vitamíny a kúpite si multivitamínové tabletky, nemyslite si, že urobíte dobre, ak do seba - aby ste dohnali deficit - hodíte rovno tri tabletky... Vitamíny a minerály totiž navzájom spolupôsobia a vo vysokých dávkach narúšajú rovnováhu v tele. "Vitamín A síce zabraňuje vzniku šeroslepoty, posilňuje imunitu, ale ak ho dlhodobo užívate príliš veľa, začnú vám vypadávať vlasy, potrápia vás bolesti hlavy, kostí, nepravidelná menštruácia a dopracovať sa môžete aj k poruchám pečene. Keby takto postupovala tehotná žena, riskuje, že sa jej narodí poškodené bábätko..." Navyše - starším ženám, ktoré denne skonzumujú viac ako dvetisíc mikrogramov vitamínu A, hrozí nebezpečná zlomenina krčka stehennej kosti dvakrát častejšie ako dámam, ktoré ho majú v strave primerane.
Nadmerné množstvo vitamínu A znehodnocuje vitamín D. Vďaka nedostatku tohto vitamínu sa horšie vstrebáva vápnik, ktorý zabezpečuje dostatočnú pevnosť kostí. "V prípade, že by ste to dlhodobo preháňali s vitamínom K, ktorý sa odporúča pri častom krvácaní z nosa, môže to vyústiť do poškodenia pečene. Veľmi vysoký príjem tohto vitamínu ničí červené krvinky, čo má za následok anémiu. Veľmi opatrne užívajte aj vitamín D, hoci deti chráni pred krivicou a dospelých pred osteoporózou. Jeho priveľké dávky sú však schopné vyprovokovať žalúdočnú nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy a depresie!"
Čo sa týka minerálnych látok, nemusíte v tabletkách prijímať odporúčannú dennú dávku, veď mnoho z nich nájdete aj v strave. Ak napríklad dlhodobo konzumujete viac ako dvetisícmiligramové dávky vápnika, môžete sa dopracovať k zvýšenej hladine vápnika v krvi, čo neprospieva srdcu. Horčík síce zlepšuje náladu, no ľuďom s chorobami obličiek a s nízkym krvným tlakom neprospieva. "Selén zlepšuje kondíciu, podporuje sexuálnu túžbu a chráni pred rakovinou. Pri zbytočne veľkom príjme sa však hromadí v organizme a vyvoláva žalúdočné a črevné ťažkosti. Obľúbený zinok posilňuje imunitu, zlepšuje pleť, zabraňuje vypadávaniu vlasov a prospieva mužskému libidu, no pri veľkých dávkach riskujete, že si znížite hladinu železa v tele a privodíte si vracanie a hnačky," dodal M. Palinský.
Ak budete mať v tele príliš vysokú hladinu jódu, môže vás začať trápiť akné... Nadbytok železa zas podporuje tvorbu voľných radikálov, čo zvyšuje riziko vzniku niektorých druhov rakoviny, reumatizmu a rýchlejšie starnutie... S fluórom síce lepšie zvládnete menopauzu, no ak to preženiete, nasledovať môže nechutenstvo... Rovnako ako vari pri všetkom, aj pri vitamínoch a minerálnych látkach platí - všetko s mierou.
Len vitamín D si vie telo vytvoriť samo, ostatné vitamíny treba prijímať v strave.
Jedzte veľa morských rýb, vajec, ovocia a zeleniny
To, že sú vitamíny dôležité a že by ste sa mali starať o ich pravidelný prísun do vášho organizumu, je hádam každému jasné. Viete však aj, ktorý vitamín vám ako pomáha a kde ho nájdete? Ak nie, ponúkame vám prehľad vitamínov a ich zdrojov.
Vitamín A. Je rozpustný v tukoch (retinol) a jeho predstupeň (beta-karotén) zaháňajú telesnú aj duševnú únavu a dodávajú elán. Nájdete ho v ovocí ako je mango, marhule či papája, ale aj v zelenine, v špenáte, mrkve či kapuste a v masle či vajciach.
Vitamín E. Vitamín E (tocoferol) je rozpustný v tukoch (len spoločne z tukom ho dokáže telo vstrebať) a zoceľuje nervy. Nájdete ho v oleji z pšeničných klíčkov, v bodliakovom, olivovom a slnečnicovom oleji, v müsli a obilných klíčkoch. Obsahuje ho aj majonéza, rybie konzervy, orechy, vaječný žĺtok či avokádo.
Vitamín B1. Vitamín B1 (thiamin) je zárukou dobrej nálady - pomáha pri stálej podráždenosti, vracia psychickú vyrovnanosť a zvyšuje koncentráciu. Jesť by ste mali strukoviny, najmä hrach, ale aj zemiaky, celozrné výrobky, pšeničné klíčky, pivné kvasnice, orechy, banány, bravčové mäso či vajcia.
Vitamín B2. Vitamín B2 zlepšuje náladu. Pri nedostatku energie a depresívnych náladách pomôže, aby bola vaša duša zas v poriadku. Nájdte ho vo fazuli, špenáte, kukuricai, ale aj v mlieku a mliečnych výrobkoch ako sú tvaroh a jogurt. Tento vitamín obsahuje aj mäso, ryby, ovesené vločky či pšeničné klíčky.
Vitamín B3. Vitamín B3 (niacin) vám zaistí zdravý spánok a sladké sny, dodá vnútornú rovnováhu a posilní nervy sužované stresom. Obsahujú ho huby, orechy, obličky, z mäsa napríklad zverina a hydina. Rovnako však aj rybym, najmä losos, tuniak a sardinky.
Vitamín B5. Vitamín B5 (kyselina pantothenová) má afrodiziačné účinky, podporuje tvorbu sexuálnych hormónov a hormónov šťastia. Nájdete ho v kapuste, brokolici, melónoch, mlieku, syre, hubách a strukovinách - šošovica, fazuľa.
Vitamín B6. Vitamín B6 (pyridoxin) pomáha ženám pred menštruačným cyklom, je zázračnou zbraňou proti jeho kolísanu. Obsahuje ho nelúpaná ryža, zemiaky, strukoviny, hovädzie mäso, banány, mlieko či orechy.
Vitamín B9. Vitamím B9 (serotonin) spoločne s vitamínmi B1, B6 a B12 pomáha pri produkcii hormónu šťastia. Obsahuje ho zelenina - paradajky, kapusta, chren, cukety, zelená listová zelenina, zemiaky, ale aj celozrná múka, sója či orechy.
Vitamín B12. Vitamín B12 (cobalamin) je elixírom života v starobe. Práve starší ľudia majú často nedostatok tohto vitamínu a prepadajú preto depresiám. Jesť by ste mali vajcia, mliečne produkty ako tvaroh, syr, ale aj ryby, z nich najmä makrelu, morského okúňa, slede, ale aj račie mäso či slávku jedlú.
Vitamín C. Vitamín C (kyselina askorbová) vám skutočne dodá životný elán. Tomu, kto je trvalo unavený a nič ho nebaví, chýba často práve tento vitamín. Obsahuje ho najmä zelenina - hlavne paprika, či zemiaky, z ovocia ríbezle, citrusy či kiwi.
Vitamín D. Vitamín D (calciferol) je slnečný vitamín. Už po 10 minútach na slnku sa vytvára v tele, pomáha aj duši. Telo si ho vytvára samo na slnku, no nájdete ho aj v morských rybách, hlavne v makrelách, lososoch či sleďoch, ale aj v avokáde, mlieku, vajciach či masle.
Vitamín K. Vitamín K posilňuje telo a ducha, má pozitívny vplyv na hormonálnu hladinu a dodáva stresovanej duši novú silu. Nájdete ho v najmä v ružičkovej a listovej zelenine, kapuste, kyslek kapuste, krafioli, brokolici ale aj vo vajciach či zelenom čaji.
Jód, dôležitý pre správne fungovanie štítnej žlazy, nájdete len v jodidovanej soli
Špenát kvôli železu, ustrice pre zinok
Minerálne látky a stopové prvky sú pre náš život mimoriadne dôležité, ale ľudský organizmus ich nie je schopný syntetizovať. Ich nedostatok vedie k rôznym ochoreniam a funkčným poruchám. Náš organizmus využíva len niekoľko tisícin alebo milióntin gramov stopových prvkov, avšak ich prítomnosť v organizme je pre udržanie zdravia nevyhnutná.
Vápnik zabezpečuje zdravie kostí a zubov, podporuje účinné vstrebávanie železa, je nevyhnutný pre funkciu nervového systému ako aj pre vysielanie nervových impulzov. Obsahuje ho mlieko, mliečne výrobky, syry, strukoviny, zelené vňate, listová zelenina, orechy, žĺtok a minerálne vody.
Horčík je dôležitý pre účinnú funkciu nervov a svalov, zohráva významnú úlohu pri premene krvného cukru na energiu. Vápnik a horčík spoločne podporujú normálnu funkciu srdca a krvného obehu. Podporuje stavbu kostí a zubov. Nádete ho v mliečnych výrobkoch, mäse, obilninách, zelenine a morských rybách.
Železo je potrebné pri tvorbe červených krviniek (hemoglobínu) a produkcii určitých enzýmov. Je súčasťou svalového myoglobínu i enzýmov. Obsahuje ho najmä mäso, vnútornosti, strukoviny, vajcia, šalát, špenát, celozrnné výrobky či rôzbne vňate.
Meď je potrebná pre integráciu železa do hemoglobínu. Je súčasťou enzýmov, pomáha pri tvorbe červených krviniek, hormónov, spojivového tkaniva a je dôležitá pre funkciu nervov. Nájdete ju v morských rybách, orechoch, semenách, strukovinách, celozrnom pečive, pečeni, ovocí a zelenine.
Chróm. Primeraný metabolizmus sacharidov by bol nemožný pri nedostatku chrómu. Je potrebný pre látkovej premene a riadení hladiny cukru v krvi. Obasahujú ho celozrnné obilniny, droždie a žĺtok
Jód je potrebný pre správnu funkciu štítnej žľazy, nájdete ho iba v jodidovanej soli.
Draslík reguluje rovnováhu hladiny solí, normalizuje rytmus srdca a pomáha organizmu odstraňovať nadbytočné látky. Stará sa o činnosť nervov a svalov a o látkovú premenu. Obsahuje ho sušené ovocie, banány, melón, tekvica, hovädzie mäso, pomarančová šťava i morčacie mäso.
Selén je dôležitým antioxidantom, spomaľuje starnutie tkaniva a navyše zlepšuje odolnosť proti nádorovým ochoreniam a chráni bunky pred oxidačným poškodením. Obsahujú ho vnútornosti, morské ryby, mäso, pečivo ale aj strukoviny.
Zinok je potrebný pre činnosť imunitného systému. Kontroluje proces metabolizmu v organizme a činnosť enzýmových systémov, udržuje celistvosť buniek a je životne dôležitý pre proteínovú syntézu. Nájdete ho v ustriciach, bravčovej pečienke, teľcom mäse, syre i karfiole.
Sodík sa stará o funkciu nervov a svalov a o vstup živín do buniek. Nájdete ho v kuchynskej soli, v údeninách, syroch, chlebe a pečive.
Fosfor je dôležitou súčsťou kostí a zubov, napomáha pri látkovej premene. Obsahujú ho mliečne výrobky, mäso, žĺtok, oblilniny, strukoviny a orechy.
Mangán je dôležitý pre využitie rôznych vitamínov, napríklad vitamínu C. Taktiež je potrebný pre tvorbu bielkovín, cukrov, tukov a cholesterolu a pre metabolické procesy v kostiach a nervovom tkanive. Obsahuje ho zelenina, celozrnné výrobky, ovocie, klinček a zázvor, káva a chaluhy.
Stranu pripravila: Dáša K....
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári