Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Česká herečka Ivana Chýlková patrí medzi najväčšie fanynky svojho partnera - moderátora Jana Krausa

"Celý život som mala šťastie na skvelých a zaujímavých chlapov" Dáma, ktorú určite len tak niekto neprehliadne a to nie len preto, že patrí medzi

"Celý život som mala šťastie na skvelých a zaujímavých chlapov"

Dáma, ktorú určite len tak niekto neprehliadne a to nie len preto, že patrí medzi vysoké ženy, ktoré sa celý život na väčšinu chlapov okolo seba dívajú - či chcú alebo nie - zvrchu. Neprehliadnuteľná je nie len svojou výškou ale aj zvláštnym vyžarovaním, ktoré ze nej priam sála. Aj keď hráva kadejaké postavy žien, od ktorých by človek radšej utekal, česká herečka Ivana Chýlková je dáma, od ktorej utekať rozhodne netreba... Presvedčiť sme sa o tom mohli, keď si pred nedeľňajším predstavením Láska v rámci Dní humoru usporadúvaných združením Forsa, našla čas na krátky rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu

Predstavenie Láska, v ktorom si I. Chýlková zahrala s Karlom Heřmánkom i Zdenkom Žákom, divákov veľmi pobavilo. Okrem iného i preto, že v jednej situácii K. Heřmánek iba zakričal - Ivano, já už tě neudržím - a jeho herecká kolegyňa sa mu zosunula z náručia a elegantným kotúľom skončila na divadlených doskách. K. Heřmánek tvrdil, že je to nahraté pre pobavenie divákov, I. Chýlková však vraví niečo iné... "No čo, je to starší chlap, tak ma neudržal, hlavne, keď si ma tak blbo chytil... Asi by mal začať chodiť do posilňovne a rátať s tým, že už starne," podotkla I. Chýlková s úsmevom.

Sama vraj má veľmi rada predstavenia, na ktorých sa stane niečo neočakávané. "Potom sa začnem smiať a nedokážem to zastaviť. Nemám v sebe profesionálny pud, ktorý by mi kázal - nesmej sa, upokoj sa. Čím viac sa nútim byť vážna, tým viac sa mi chce smiať. Neostáva teda nič iné a keď sa už raz na javisku rozosmejem, musím vyčkať, kým to prejde." Nikdy sa však nedostala na javisku do situácie, kedy by hru nebolo možné dohrať. "Zažila som to však také predstavenie, ktoré sa dohrať už nedalo. Bolo to v Ostrave, kde prišli hosťovať s nejakou hrou slovenskí herci. Zrazu sa však starý pán Jozef Gregor zosunul dole zo stola a ostal tam ležať. Juraj Kukura sa obrátil na hľadisko a zakričal - je tu niekto lekár... Divákom však riadnu chvíľu trvalo, kým si uvedomili, že tu končí hranie, že je to realita. Zrazu sa jednen človek postavil a bol to černoch - študent medicíny z Kuby... To predstavenie sa prirodzene nedohralo, lebo pán Gregor mal infarkt, ešte že ho zachránili..."

Skryť Vypnúť reklamu

Jáchym svojich rodičov buzeruje

Partnerom I. Chýlkovej je populárny moderátor Jan Kraus, s ktorým má syna Jáchyma. Ten bude mať tohto roku osem rokov. "Keď sa ma niekto pýta, v čom je po mne a v čom po otcovi, odpovedám - v ničom. Hlavne je totiž po dedkoch. Dá sa teda povedať, že ja i Ján teraz žijeme s našimi otcami, tak sa k nám totiž Jáchym aj chová. Dá sa povedať, že občas nás doslova buzeruje... Má pocit, že musí byť pre nás minimálne rovnocenný partner, ak nie dokonca nadradený... U nás doma je to teraz pernamentný boj o autoritu. Ak sa mi nedarí zmierniť jeho úsilie, tak používam fyzickú silu. Ale to nebudem môcť do nekonečna, lebo o chvíľu bude silnejší ako ja," prezradila I. Chýlková s úsmevom. "Veľmi sa preto teším na Jáchymovu pubertu. On bude v puberte, ja v prechode, bude veselo... Už som Janovi odporučila, nech si hľadá nejakú garsónku, v ktorej bude bývať a príde nás občas navštíviť, lebo to s nami bude na nevydržanie. Povedal, že už si hľadá..."

Skryť Vypnúť reklamu

Jáchym je pre svoju mamku občas riadne tvrdým orieškom. Nástojí napríklad na tom, že chce mobil, no rodičia odolávajú. "On totiž nievie, čo je to vyčkať. Keď po niečom túži, tak vám vymelie dieru do hlavy, čo toľko omieľa dookola svoju požiadavku. Snažím sa byť neústupčivá, ale občas na to nemám, nervy a kúpim mu, čo chce. Lenže potom mám z toho zlý pocit. Ale pri mobile zatiaľ odolávam. To isté je pri skateboarde. Aj keď viem, že Jáchym má silný pud sebazáchovy, aj tak sa bojím mu ho kúpiť. Povedala som si, že až keď bude mať dvanásť... Mám totiž o neho veľký strach, aby sa mu niečo nestalo. Minule som mu povedala, že keby som mala päť detí, tak mi je jedno, nech si lieta hoci aj na skateboarde, ale keďže ho mám iba jedného, tak mu to nedovolím... Viem, že je to hlúposť a bála by som sa o každé jedno dieťa rovnako, no tento argument na neho celkom funguje, tak ho používam..."

Nie žeby patrila I. Chýlková medzi matky, ktoré sa úzkostlivo boja o svoje deti, ale strach má občas poriadny. "Navyše mám v takýchto situáciách veľmi divné reakcie... Pamätám si, Jáchym mohol mať necelý rok, boli sme s kamarátkou na prechádzke. Zrazu som videla, že Jáchym vypadáva z kočiara, ale namiesto toho, aby som sa načiahla a zachytila ho, tak som odvrátila hlavu a zakryla som si oči, aby som nevidela, ako spadne a rozbije si hlavu. Našťastie ho tá moja kamarátka chytila... Tak takto pracujú moje materské pudy..."

Vďaka tomu, že bol svojho času J. Kraus ženatý s herečkou Janou Krausovou, má z prvého manželstva dve deti - dospelých synov. A tak má Jáchym dvoch veľkých bratov... "Vídavame sa iba cez prázdniny a počas roka akurát tak na Vianoce a na rodinných oslavách, lebo inak na to nie je čas. Nemôžem po chlapcoch chcieť, aby sa starali o svojho mladšieho brata, veď majú svoje záujmy. Ale počas leta ho brávajú na ryby. Dokonca máme v rodine aj malý problém, lebo Jáchymovi sa veľmi páči Dávidova priateľka Nikol. Stále vraví, že by s Nikol rád spal, ale že Dávid mu to nedovolí. Už asi dva roky je do nej zamilovaný..."

Jan ju dostal na svoj humor

To, že sú jeho rodičia populárni a že ich vídava na televíznych obrazovkách, berie Jáchym ako úplne bežnú vec. "Keď začína Honzov program Uvoľnite sa, prosím, tak si nahnevaný sadá pred televízor, a vraví - no to bude táta zase vtipný... Má totiž pocit, že ak by on dostal tú príležitosť, tiež by bol rovnako vtipný. Keď mal asi tri roky, tak som sa ho opýtala, čo by si prial od Ježiška. Rozmýšľal a po chvíli mi s vážnou tvárou povedal - chcel by som byť vtipný. Má však predsa pravdu, nie? Veď pre chlapa nie je nič dôležitejšie. Mať doma krásneho nudného chlapa je úplne na nič..."

I. Chýlková preto otvorene priznáva, že ju jej partner doslova dostal na svoj zmysel pre humor. "Ja som bola veľmi prekvapená, aký je to zábavný človek. Vzhľadom na jeho výzor som to totiž vôbec nečakala. Veď vyzerá ako taký kolotočiar a neverila som tomu, že on bude schopný dať dohromady vetu holú a nieto ešte rozvitú a že to, čo povie, ma pobaví... Mal však veľmi dobrú pozíciu. Ak totiž viete, že by ste sa s niekym radi zoznámili, tak o ňom máte isté predstavy a tie sa zvyčajne nenaplnia a body mu idú dole. Ale Honza mal na začiatku bod nula a tak ďalšie body mohol iba získavať, lebo nebolo čo stratiť. Zaujal ma hlavne svojim humorom ale aj mnohými ďalšími vecami... Ale humor a zábava boli na prvom mieste."

I. Chýlková patrí tiež medzi veselé kopy... "U nás doma teda nuda rozhodne nehrozí. Ja sa vždy teším domov na to, že ma zase Janík niečim pobaví, lebo zase povedzme si pravdu - cez deň nestretávam veľa vtipných ľudí... Tak sa teším, že sa uvidíme - čas na seba máme iba v noci. Nikdy sa mi nestalo, že by som mu povedala - prestaň už žartovať, toto ber vážne. Aj tie najvážnejšie a najdôležitejšie veci sa predsa dajú riešiť s humorom."

Aj napriek tomu, že je humor I. Chýlkovej veľmi blízky a zahrala si i v komédiách, dostalo sa jej príležitostí zahrať si i dramatické postavy. "Ja si rada zahrám všetko. Vždy sa teším na novú úlohu, v ktorej si zahrám niekoho, koho som ešte nehrala. Lebo to je práve na herectve zaujímave. Odjakživa som chcela byť herečkou a neviem vám povedať prečo. Nikdy som si túto otázku totiž nedávala. Jednoducho to tak bolo. Dá sa povedať, že herectvo je splnením môjho sna, no ja som tých snov mala vždy veľa. Aj teraz snívam o všeličom... Profesionálne sny však nemám. Som spokojná s tým, aké mám ponuky. Dá sa povedať, že moja doterajšia kariéra predčila všetky moje sny. Myslela som si, že budem hrať iba komické úlohu, no dostala som aj dostatok iných príležitostí..."

Nikdy však nemala pocit, že niektorá z jej rolí bola natoľko výnimočná, že by si povedala - tak toto naozaj stojí za to. "Nepristupujem k tomu takto pragmaticky. Idem z úlohy do úlohy, stretávam sa pri tom s mnohými ľuďmi, s ktorými mi je viac alebo menej dobre. Lebo aj to je pre mňa dôležité merítko. Keď totiž naskúšavame hru, tak to znamená, že pri skúškach strávim s týmito ľuďmi dva mesiace zo svojho života. A vtedy je dobre, keď si s kolegami rozumieme ľudsky aj pracovne. Nikdy to nevnímam ani tak, že ma niektorá postava, ktorú som hrala, obohatila. Mohlo ma to obohatiť akurát tak o stretnutia s ľuďmi a o moje skutočné zážitky, ktoré sa či už pri nakrúcaní alebo v divadle stali. Ostatné veci nie sú predsa autentické. Keď hrajem, tak iba hrajem a nie som tým, koho hrám. Keď budem hrať vrahyňu, tak predsa nebudem chodiť po meste a zabíjať, aby som vedela, aké to je... Stále je to pre mňa iba práca a snažím sa udržať si od nej odstup. A tým je to pre mňa slobodnejšie. Už v šatni zo seba zložím svoju postavu... Iba počas skúšobného obdobia sa niekoľko hodín denne stále zaoberám svojou postavou no potom sa všemožne snažím, aby som už na ňu nemyslela."

V práci sa rada necháva viesť režisérmi, ale iba vtedy, keď súhlasí s ich prácou. "Mám rada, keď má režisér jasnú svoju koncepciu, ktorej rozumiem. Potom sa nám lepšie spolu pracuje, človek je tiež tvorivejší a často aj ja niečo navrhnem... Väčšina režisérov, s ktorými v poslednej dobe pracujem, sú tí najlepší v Čechách - Ondra Soukup, Patrik Hartl a ďalší..."

Moderovať Skrytú kameru odmietla

I. Chýlková dostala pred časom od televízie ČT ponuku moderovať Skrytú kameru, odmietla to. "Vôbec ma to nelákalo. Nemám ambície byť moderátorkou." Svojho partnera Jana však považuje za moderátorské eso. "On sa dokáže baviť so smetiarom aj s akademikom. Nemá žiadny komunikačný problém. Priznám sa, že patrím medzi jeho veľké fanynky. Teším sa aj z toho, že dostal ponuku do televízie JOJ. Keď mi to oznámil, tak som mu povedala - to je výborné, choď hoci aj do Maďarska, ak ťa budú chcieť. Videla som prvú časť, bolo to vydarené. Moniku Beňovú raz nazval pani Beňačková... Pochválila som ho..."

V týchto dňoch majú obaja veľa práce a preto sa I. Chýlková teší na prázdniny. "Stačí mi, že budem mať voľno. Aj keď tie prázdniny budú trochu kratšie, lebo Štúdio 2 bude vo Švandovom divadle robiť prehliadku divadelných hier Leto hereckých osobností. Teším sa, že sa znovu stretneme s Evou Holubovou, Janou Krausovou, Hanou Maciouchovou, Karlom Rodenom..." Ten je mimochodom prvým manželom I. Chýlkovej. Dnes však žije s prvou manželku jej súčasného partnera Janou Krausovou... "Po celý život som mala šťastie na skvelých a zaujímavých chlapov. A tak to vyzerá, že ďalší úžasný chlap mi doma rastie pred očami," dodala herečka.

Dátum narodenia: 27. 9. 1963

Znamenie: Váhy

Miesto narodenia: Praha

Rodinný stav: žije s Janom Krausom, spolu majú syna Jáchyma

Ukončené vzdelanie: DAMU Praha

Relax: oddych od práce

Výber z filmovej a televíznej tvorby:

2005 Hadí tanec

2005 Skřítek

2004 Hop nebo trop

2004 On je žena

2003 Nevěrné hry

2002 Musím tě svést

2001 Hříšná holka

2000 Hurá na medvěda

2000 Oběti a vrazi

1999 Praha očima

1998 Čas dluhů

1998 Stůj, nebo se netrefím

1997 Králův šašek

1995 Má je pomsta

1995 Život na zámku

1994 Díky za každé nové ráno

1993 Dědictví aneb Kurvahošigutntag

1991 Princezna Duše

1990 Ta naše písnička česká II

1989 Čas sluhů

1987 Hauři

1986 Dobré světlo

1985 Iná láska

1983 Samorost

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 1. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 5. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Keď ekológia spája
 8. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 9. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 279
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 136
 3. Od Česka až po Jadran 3 857
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 417
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 271
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 149
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 115
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 960
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 733
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 188
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


9 h
Zuzana Rehák Štefečeková na OH Tokio 2020 / 2021.

Olympijské hry minúta po minúte (live). Sledujte online letnú olympiádu z dňa 6 (29.7.2021) v Tokiu 2020 / 2021.


Sportnet 5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop