nemocnice. Košičania sa však nemusia obávať toho, že by museli na tento účel používať taxíky. Dopravnú zdravotnú službu podľa všetkého preberie súkromná spoločnosť.
"Od mája už nemáme v zriaďovateľskej listine dopravnú zdravotnú službu. Ministerstvo sme totiž požiadali o zmenu s tým, že sa chceme sústrediť len na záchrannú zdravotnú službu. Naše sanitky, priestory i zamestnancov chceme použiť na jej rozvoj. Navyše dopravná služba nie je adekvátne ohodnotená a nebola pre nás rentabilná," vysvetľuje riaditeľ Záchrannej služby Košice Ľubomír Kočiš.
Ako poznamenal, všetky zdravotné poisťovne v minulosti opakovane oslovil so žiadosťou o vyššie ceny v rámci cenového výmeru na túto službu, ale bezvýsledne. Hlavne preprava ležiacich pacientov totiž nezohľadňovala reálne náklady. Poisťovne, s výnimkou jedinej, preplácajú iba najazdené kilometre, nezohľadňujú potrebu zamestnávať sanitára na naloženie či vynesenie pacienta.
"Bolo to pre nás zaťažujúce, a keďže gros našej práce je niekde inde, východiskom bolo pre nás túto službu ukončiť. Súkromná firma sústreďujúca sa len na túto činnosť môže zabezpečovať dopravnú zdravotnú službu efektívnejšie, napríklad lepším vykrývaním sanitiek, aby nejazdili vyťažené iba jedným smerom. Náš dispečing bol neúmerne zaťažený a v prvom rade musel riešiť rýchlu lekársku a zdravotnícku pomoc. Nepochybne k tomu prispela aj jeho transformácia na operačné stredisko tiesňového volania, ktoré nemá s dopravnou službou nič spoločné," poznamenáva Ľ. Kočiš.
Záchranná služba Košice teda vypovedala zmluvy zdravotným poisťovniam týkajúce sa dopravnej zdravotnej služby a hľadala nejakého pokračovateľa tejto činnosti. Ponúkala sa spolupráca so Zdravotnou dopravou Košice, ktorá v tejto oblasti pôsobí od minulého roka. Spoločnosť vozí pacientov pre súkromnú nemocnicu v Šaci, jednu dialýzu a domov sociálnych služieb. Možnosť rozšíriť svoju činnosť privítala.
"Chytili sme sa tejto šance, a keďže spĺňame všetky podmienky a máme vybudovaný dispečing, stačí nám rozšíriť prevádzku o vozový park a personál. Tento región už ako-tak poznáme a myslím, že tu máme čo priniesť. Preto verím, že pacienti zmenu prevádzkovateľa dopravnej služby nijako nepocítia a keď, tak len v dobrom," hovorí konateľka spoločnosti Zdravotná doprava Košice Ľubomíra Karasová.
Spoločnosť zatiaľ nemá podpísané zmluvy so zdravotnými poisťovňami, o ktorých momentálne rokuje, ale predbežne ich má dohodnuté. Taktiež prebiehajú rokovania so Zdravotnou službou Košice o prenájme sanitných vozidiel a prebraní niektorých zamestnancov. Ľubomíra Karasová a Ľubomír Kočiš sa už dohodli na delimitácii prevažnej časti vodičov, ktorí po zrušení dopravnej zdravotnej služby budú pre Záchrannú službu Košice nadbytoční. Rokujú taktiež o prenájme potrebných priestorov. Snahou oboch strán je plynulý prechod kompetencií z jednej spoločnosti na druhú.
Zaujímalo nás, prečo má súkromná spoločnosť záujem o činnosť, ktorá pre štátnu záchranku nie je rentabilná.
"Dopravná zdravotná služba nie je dobre platená, ale súkromná firma má lepšie predpoklady zefektívniť jej činnosť a tým čosi ušetriť. Nie je to tak, že by štátnej záchranke platili poisťovne lepšie ako nám. Cenový výmer je pevne stanovený ministerstvom zdravotníctva, napríklad za prevoz biologického materiálu dostaneme 4,70 Sk za kilometer a za prevoz pacienta necelých deväť korún na kilometer, pričom iba diaľkové cesty a prevozy na dialýzu sú mierne zvýhodnené. Poisťovne pritom platia iba jednu cestu, kilometre, keď sedia pacienti v sanitke, nie cestu späť," vysvetľuje Ľubomíra Karasová, podľa ktorej je otázne, čo prinesie budúcnosť a či táto služba vôbec prežije.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári