sem posiela svojich potulných apoštolov, aby poburovali triezve robotníctvo proti továrni, ktorá im dáva naozaj poctivé zárobky. Aj na sviatok Sv. Štefana sa sem vtisol jeden takýto agitátor, redaktor K.M, typograf Lajos Surányi, ale chudák zle pochodil, lebo keď v hotely Hungária vo veľkom kázal, nevedomky stihol povedať niečo také, za čo ho prítomní dobre vyobšívali a vyhnali.´ Aj o tejto udalosti sa mohli Krompašania dočítať 22. augusta 1912 v prvom čísle predvojnových novín pod názvom KOROMPA.
Práve pred 94 rokmi začal v Krompachoch vychádzať - Spoločenský týždenník slúžiaci záujmom priemyslu a obchodu Spiša. Predchodca súčasného mesačníka vychádzal iba tri roky. Jeho posledné číslo vyšlo rovnako 22. augusta. Zdá sa, že hlavnou príčinou zániku bol nedostatok odbytu spôsobený mobilizáciou niekoľkých stoviek krompašských mužov na bojiská prvej svetovej vojny. Za tie roky vyšlo 105 čísel. 150 strán fotokópií týchto novín sa nedávno dostali do rúk amatérskemu milovníkovi histórie Ľudovítovi Dulaiovi (na snímke) z Krompách. Do prekladu novín, písaných v maďarskom jazyku sa pustil vlani v decembri. Doposiaľ preložil 85 listov. Ako sám prezradil, preklad si doslova vychutnával. "KOROMPA svojím rozmerom a počtom strán pripomínal dnešného Krompašského spravodajcu. Predplatné na celý rok bolo 6 halierov. Taxa pre kolportérov bola 4 haliere. Zodpovedným redaktorom bol Béla Schröder. Redakcia a vydavateľstvo sídlilo v hotely "Millénium". Noviny vychádzali každý štvrtok. Zverejňovali krátke i dlhé príspevky, týkajúce sa nielen mesta, ale aj okolia. Tiež aj reklamné oznamy. V októbri sa zmenil názov ich sídla "Hungário" a od novembra bol jeho hlavným redaktorom József Esztel. Názov hotela znova zmenili na "Rákóczi" neskoršia Európa. V roku 1912 vyšlo 19 čísel, v roku 1913 - 52 čísel, v roku 1914 34 čísel. Iba raz sa stalo, že príspevok vyšiel v nemčine. V slovenčine tam nebol žiaden. Najviac príspevkov do tlače pripravil J. Esztel, Deszo Jeszenszky, a Béla Schröder. V júli 1913 pribudol redaktor i vedúci vydavateľstva Deszo Jeszenszky. V neúplnom 1. ročníku vyšlo 270 príspevkov, v 2. úplnom 811, a v neúplnom 3. ročníku 490. Noviny boli vytlačené v tlačiarenskej firme: Szepesi Lapok Spišské noviny, ktorých majiteľom bol Gyula Telléry zo SNV," približuje Ľ. Dulai (na snímke), čo sa dočítal o predvojnových novinách.
Zaujímavo znie správa uvedená v závere prvého čísla. Na základe demografickej štatistiky B. Schröder podáva informácie o priaznivom vývoji životného štýlu Krompašanov. Od 1. januára 1912 do 22. augusta 1912 sa v Krompachoch narodilo 192 detí, zomrelo 91 osôb a manželstvo uzavrelo 31 párov. ´ Vtedy, keď v celej krajine počuť sťažnosti na systém jedináčikov a na prekliatie národa, na bezdetnosť, u nás je veľmi potešiteľným javom vysoký počet narodených, ktorý viac ako o 100% je vyšší ako počet zomrelých. Postupne je potešiteľná táto okolnosť aj preto, lebo podľa velikánov národnej ekonomiky: miera narodených je bezmála neoklamateľnou skupinou materiálneho stavu obyvateľstva a čo v tomto prípade dokazuje, že obyvateľstvo našej obce žije v priaznivých príjmových pomeroch a teší sa lepšiemu materiálnemu stavu. ´ Až poeticky znejú tieto riadky predvojnového žurnalistu. A že to nebol obyčajný novinár, svedčí aj fakt, že práve B. Schröder, neskôr počas vojny pôsobil ako vojnový korešpondent novín Magyarország. Práve jeho články sa Ľ. Dulaiovi najviac pozdávali. "Mal veľmi svieže správičky. Jeho štýl bol jednoduchý. J. Esztel bol niekdajším sudcom. Ťažký sudcovský úradnícky štýl sa premietol aj do jeho článkov. D. Jeszenszky zasa písal veľmi sympatické krátke poznámočky na margo. Ako napríklad tá o jednom čašníkovi v meste, ktorý zlieva nevypité pivo a ďalej ho predáva," porovnáva štýly novinárov.
A čo by to boli za noviny bez trošky vzrušenia. Veď i vtedajší ľudia si radi prečítali o nepríjemných stránkach života. Ako kedysi písali o krimi prípadoch, posúďte sami: ´Nehraj sa so zbraňu! - József Kiszely, 13-ročný učeň obchodníka Lászlóa Hámornika v nedeľu poobede okolo železničnej stanice sa hral s pištoľou Flóbert, pištoľ medzitým vystrelila a náboj prestrelil ruku nepozorného chlapca. Ranu mu zaviazali a chlapca odviezli domov k rodičom. ´ Alebo v čísle 31/1913 sa spomínajú tri bitky v krčmách v Nižných i Vyšných Slovinkách (pri Krompachoch), kde jeden hosť napadol druhého s prázdnym pivovým pohárom, lebo ten mu bol "antipatický".
A na záver jeden zaujímavý inzerát, v ktorom hľadajú nového redaktora KOROMPY. Nasledujúce riadky možno vyvolajú i mierny úsmev na perách. ´U redaktora nech sa hlásia osoby silné, čulé a majúce trošku inteligencie. Na miernu telesnú vadu sa neberie zreteľ.´
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári