trvaní 3 rokov uložil senát Okresného súdu Košice II mladistvému Miroslavovi P. Súd ho uznal vinným z trestných činov ublíženia na zdraví s následkom smrti a z nedovolenej výroby a držby omamnej látky, psychotropnej látky, jedu a prekurzora a obchodovania s nimi.
Tragická nehoda, o ktorej bude reč, postihla rodinu P. dvojnásobne. Išlo o to, že 28. mája 2004 sedemnásťročný Miroslav, ktorý nebol držiteľom vodičského preukazu, sadol za volant otcovho auta zn. Mercedes Benz 350 TD. Na Sídlisku KVP v Košiciach spôsobil haváriu, pri ktorej prišla o život jeho o rok mladšia sestra Katarína. Ľahké zranenia utrpeli aj ďalší traja účastníci nehody.
Obžalovaný na pojednávaní využil právo nevypovedať. Vyjadril však ľútosť nad tým, čo spôsobil a zdôraznil, že následky za to ponesie celý život. Poďakoval sa rodičom, ktorí pri ňom stoja, najmä za ich psychickú podporu. Miroslav v prípravnom konaní priznal, že v osudný deň jazdil na otcovom vozidle, bez jeho vedomia, druhý raz. Na požiadanie kamaráta, o ktorom vedel len to, že sa volá Maťo, šiel na stretnutie s Rolom. V aute sa s ním viezla aj jeho sestra Katarína. Na Sídlisku v Ťahanovciach, na parkovisku pred Metrom, prevzal od Rola 8 igelitových vrecúšok marihuany. Potom šiel do Barce, kde zobral kamaráta Gabriela M. Odtiaľ pokračovali v jazde na Sídlisko KVP. K poliklinike, kde mal odovzdať drogy Maťovi, už nedošli.
"V zákrute smerom od Lunika IX na KVP som dostal šmyk. Mercedes sa dostal do protismeru, narazil do oproti idúceho auta a prevrátil sa na strechu. Keď sme sa s Gabrielom, ktorý sedel vedľa mňa, dostali von, zistili sme, že moja sestra Katka nejaví žiadne známky života," uviedol pred vyšetrovateľom obžalovaný. Zdôraznil, že drogy nepožíva, ani nepredáva. Mal ich pri sebe len pre kamaráta.
"Nevedel som, že Miro nemá vodičák. Pred zákrutou, pri predbiehaní autobusu sme prešli do ľavého jazdného pruhu. Miro sa pokúsil zaradiť späť do pravého pruhu, pričom sa auto dostalo do šmyku a zrazilo so škodovkou. Prevrátili sme sa na strechu," vypovedal Gabriel a dodal, že počúval hudbu, preto nevenoval veľkú pozornosť tomu, ako Miro riadi mercedes. Pri nehode utrpel rezné rany na čele a nose a tiež pomliaždenie hrudníka.
Vodič Škody Fábie uviedol, že v kritickom čase jazdil šesťdesiatkou. Keď zbadal, že oproti idúce vozidlo dostalo šmyk a začalo po ceste doslova plávať, v snahe vyhnúť sa zrážke, začal brzdiť a stočil riadenie doprava.
"Podľa mňa, iným spôsobom nebolo možné zabrániť zrážke s oproti idúcim vozidlom," dodal Ing. Dušan J., s ktorým sa v aute viezla manželka a v detskej sedačke aj dcérka. Napriek tomu, že ich auto bolo totálne zničené, utrpel len pomliaždeniny v oblasti drieku, brucha a hrudníka a jeho dcérka si zranila peru.
Otec obžalovaného uviedol, že Miro mal 5 rokov, keď skončil spolužitie s jeho mamou. Prevádzkuje autoservis a keďže si syn po skončení SOU dopravného nenašiel zamestnanie, zobral ho k sebe, aby mu pomáhal v autoservise.
"Mercedes si zobral bez môjho vedomia. Nikdy predtým sa ničoho takého nedopustil, neviem si to vysvetliť inak, len že išlo o exces. Neboli s ním žiadne problémy," vypovedal Miroslav P. Ďalej uviedol, že po nehode a dohode s jeho matkou sa presťahoval k nemu a poskytuje mu finančné prostriedky na obživu. Svedok zdôraznil, že aj v minulosti sa mu snažil zabezpečiť všetko, čo potreboval. Nebol odkázaný privyrábať si trestnou činnosťou.
To isté tvrdila aj matka Miroslova a nebohej Kataríny. Daniela A. zdôraznila, že synovi nič nevyčíta, lebo vie, že následky za to, čo spôsobil, bude niesť celý život. Dodala, že Miroslav má psychické problémy, ale snaží sa ich nedávať najavo.
Znalec z odboru cestnej dopravy uviedol, že technika jazdy vodiča pred nehodou nebola správna. Na ceste, kde bola prikázaná šesťdesiatka, Miroslav jazdil rýchlosťou 116,4 až 129,2 km/hod. Znalec zdôraznil, že pri vjazde do zákruty mal rýchlosť jazdy znížiť tak, aby ňou mohol bezpečne prejsť. To neurobil. V dôsledku neprimeranej rýchlosti a nesprávnej techniky jazdy sa v zákrute dostal do protismeru a narazil do škodovky. Jej vodič, Ing. Dušan J., podľa znalca vykonal všetky opatrenia potrebné na zabránenie vzniku nehody.
Z expertízy zaistených igelitových vrecúšok vyplynulo, že sa v nich spolu nachádza 2,74 gramu sušiny konope, ktorá patrí v zmysle zákona k omamným látkam. Možno z nej vyrobiť 5 dávok.
Mladistvá Katarína sedela v kritickom čase za bratovým spolujazdcom. Smrteľné poranenie pravdepodobne utrpela až pri dopade vozidla na strechu.
Z vyšetrení, ktorým sa Miroslav podrobil po nehode vyplynulo, že nebol pod vplyvom alkoholu, drog, ani liekov, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť jeho konanie.
Na základe vykonaného dokazovania senát nemal pochybnosti o vine obžalovaného. Pri rozhodovaní o treste zohľadnil jeho osobné pomery, možnosť nápravy a záruku rodičov. Súd uložil obžalovanému hore uvedený výchovný trest v dolnej polovici zníženej trestnej sadzby aj s prihliadnutím na jeho doposiaľ bezúhonný život, priznanie a úprimnú ľútosť. O spôsobenej škode nerozhodol, pretože si ju nik z poškodených neuplatnil.
S uloženým trestom nebol spokojný prokurátor. Vzhľadom na závažný následok nehody žiadal nepodmienečný trest. Krajský súd v Košiciach sa však po preskúmaní verdiktu stotožnil s rozhodnutím ´okresu´ a odvolanie zamietol ako neodôvodnené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári