núdzi. Problémy s neplatičmi majú aj v mestskej časti Šaca, ktorá sa rozhodla eliminovať nedoplatky viacerými opatreniami. V blokoch na Námestí oceliarov už od minulého roka reguluje napríklad dodávky vody do domácností. Nájomníkom z vodovodných kohútikov tečie iba trikrát do dňa - ráno, na obed a večer, čím sa dosiahli veľké úspory. Až o 50 percent.
Keďže nemožno všetkých hádzať do jedného vreca a niektorí si zálohový predpis pravidelne uhrádzajú, nebolo by spravodlivé odpájať ich od vody rovnako ako neplatičov. Od začiatku roka bola v dvoch blokoch č. 4 a 6 regulácia zrušená. K tomu, aby sa tak mohlo stať, bolo potrebné sústrediť platiacich nájomníkov do lepších bytov a vysťahovať neprispôsobivých do horších.
"S výmenami sme ešte neskončili. Nebolo to vôbec jednoduché, pretože v niektorých prípadoch neboli nájomníci ochotní vysťahovať sa. Do uvoľnených a zdevastovaných bytov sme museli investovať peniaze, aby náhrada bola adekvátna. Jeden byt stojí aj 50-tisíc korún. Nemohli sme rodine, ktorá nemá dlžoby, ponúknuť horšie bývanie. Riešili sme 12 rodín a zostalo nám ešte 5. Máme zámer pripraviť ďalší blok č. 10 tak, aby sme mohli reguláciu zrušiť. Robíme analýzu, či to bude vôbec možné," uviedol riaditeľ Miestnej správy bytov Ing. Dušan Slezák.
Súčasný dlh sa pohybuje okolo 12 miliónov korún. Zavedením inštitútu osobitného príjemcu sociálnych dávok u 46 nájomníkov sa darí znižovať ho. Mesačne je to o 30 - 40 percent. Kým v predchádzajúcich mesiacoch predstavoval nezaplatený predpis zálohy cca 350-tisíc korún, v posledných sa znížil na 200-tisíc. Medzi neplatičmi nie sú len Rómovia z Námestia oceliarov, preto sa správca bytov pripravuje na rozšírenie inšitútu aj v iných lokalitách. Podľa riaditeľa to síce nie je výchova a začleňovanie neprispôsobivých občanov do spoločnosti, ale len forma, ako získať časť peňazí na platby za byt, ktoré im štát poskytuje. Je to práca navyše, ale aspoň tak sa darí zmierniť dlžoby.
Sústreďovanie platičov a neplatičov do rôznych domov problém s platbami síce rieši čiastočne, ale zostávajú bloky, kde nie je predpoklad, že sa situácia zlepší. Jedinou cestou je postaviť pre nízkopríjmovú skupinu ľudí nízkoštandardné byty, s ktorými Šaca počíta. Vytypovaná je už aj lokalita v južnej časti katastrálneho územia, ktoré sa nachádza v širšom pásme hygienickej ochrany spoločnosti U. S. Steel. Jestvujúci zdevastovaný bytový fond na Námestí oceliarov so sociálnymi bytmi je navrhnutý na komplexnú rekonštrukciu.
Ako nám potvrdil starosta Rudolf Reštei, štúdia komunitného centra počíta s výstavbou 110 bytov a občianskou vybavenosťou. Zámer už prezentovala Šaca v Bruseli, keďže sa chce uchádzať o peniaze na jeho realizáciu z fondov EÚ. Podmienkou, aby sa mohlo začať stavať, je zrušenie stavebnej uzávery a posunutie hranice pásma hygienickej ochrany. Investície U. S. Steelu do ochrany životného prostredia jeho kvalitu zvyšujú a je predpoklad, že táto lokalita bude vhodná na bývanie, ale k tomu sú potrebné súhlasné stanoviská Úradu verejného zdravotníctva SR a zmena územného plánu, čomu predchádza monitoring. Investícia za niekoľko desiatok miliónov korún je rozvrhnutá na obdobie piatich rokov. Termín závisí ešte od mnohých rozhodnutí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári