Branisko prešli jeho časťou od západného portálu pri Behárovciach v Levočskom okrese. Podobne ako dospelí svorne priznali, že netušili, čo všetko sa nad a pod samotnou tunelovou rúrou nachádza.
Pracovníci Národnej diaľničnej spoločnosti v úlohe sprievodcov vysvetľovali, ako pracujú vetracie systémy, načo slúžia zariadenia núdzového volania, ako sa v prípade potreby dá priamo z tunela spojiť s operátorom. Návštevníci prešli časťou tunela a späť sa vracali únikovou štôlňou.
„Hoci tunelom sme už párkrát prešli, netušila som, že je tu takáto úniková štôlňa. Pripadali sme si v nej ako v americkom filme. Bárs by ju nikto nikdy nemusel použiť pri žiadnom nešťastí," vyjadrila svoje prianie Alena Novotná z Popradu.
Vladimír Putorák (na snímke) meral cestu na Branisko zo Zamutova vo Vranovskom okrese. V tuneli ho najviac zaujali bezpečnostné zaradenia. „Zaujímal som sa hlavne o bezpečnosť. Myslím, že je na úrovni, možno len ventilácia by mala byť kvalitnejšia, lebo občas sa mi pri jazde autom zdalo, že v tuneli bolo dosť dymu," povedal po prehliadke.
Deň otvorených dverí v tuneli Branisko trval dva dni, v sobotu prilákal na prehliadku vyše 500 ľudí, v nedeľu podstatne viac. Okrem Slovákov z východného Slovenska prišli pod Branisko aj Poliaci a Česi. Hovorca NDS Marcel Jánošík včera skonštatoval, že deň otvorených dverí splnil svoj účel.
„Zistili sme, že nevedomosť ľudí pred vstupom do tunela je vysoká. Je to však porovnateľné so situáciou v západných krajinách," konštatoval.
Práve dni otvorených dverí sú príležitosťou na informovanie verejnosti o tom, ako sa v tuneli správať v prípade nečakaných problémov.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári