ktorých má viac ako tisíc. Medzi nimi aj vzácne kusy dovezené z Južnej Ameriky, Ázie, južnej Afriky. Až do konca mája sa môžu ich krásou v rámci výstavy nazvanej Sukulentný svet pokochať v priestoroch Východoslovenského múzea Košice na Hviezdoslavovej 3 aj obyvatelia mesta. Okrem nedele každý deň od 10.00 do 19.00 hod.
"Vystavujem ich tu takisto asi tisíc, jednotlivé rastlinky, ale aj sukulentné bonsajové krajinky aranžované na skalkách alebo v keramike, ktorú si vyrábam sám," pochválil sa nám B. Bokotej. "Zaujímavosťou sú takzvané živé kamene. Sú to sukulenty, na prvý pohľad nerozoznateľné od skutočných skál. Sú to kvitnúce echeverie, príbuzné našich skalných ruží, práve kvitnú. A v kútiku kaktusov by Košičania nemali obísť kuriozitu, kvitnúce kaktusy peyotl. Používali ich a stále aj používajú šamani v Mexiku, aby sa dostali do tranzu."
Sukulnet vyzerá na prvý pohľad ako kaktus, ale nie je to kaktus. Na prežitie mu stačí len málo vody, s ktorou narába veľmi hospodárne. Do nových výhonkov si ju rastlinka presúva zo starých lístkov, tie po uzavretí tohto kolobehu života odumierajú. Medzi rarity výstavy patria aj miniatúry živých sukulentov, uzavretých v príveskoch na mobilné telefóny. Odoberajú vraj človeku negatívnu energiu, aby nezahynuli, stačí prívesok na chvíľu ponoriť do vody.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári