bližší somárovi. Tento divý somár dnes patrí medzi veľmi ohrozený druh zvierat. Pôvodne obýval rozľahlé oblasti Prednej a Strednej Ázie, ktoré však neskôr osídlil človek, pasienky nechal spásať dobytku a divého somára lovil. Tak bolo toto zviera ustavične zatláčané ďalej do polopúští a púští.
Divý somár patrí do radu nepárnokopytníkov, čeľade koňovitých. Žil v stádach pozostávajúcich z 8-12 kobýl, s ich žriebätami, ktoré viedol žrebec. V zime vytvárali veľké stáda s 200-300, ba niekedy aj s 1000 kusmi zvierat. Kulany sa navzájom zohrievali a boli aj lepšie chránené pred vlkmi, ktoré dlho váhajú, či majú napadnúť veľké stádo.
Na ochranu pred mrazivými zimami a horúcimi letami nosí kulan v zime dlhú a v lete veľmi krátku srsť. Je vysoký asi 1,1 - 1,3 metra a dva metre dlhý. Divé somáre sa živia rôznymi druhmi tráv a ustavične potrebujú vodu. Preto sa stádo nikdy nevzdiali viac ako 15 kilometrov od napájadla. Doba ruje je v septembri, dĺžka gravidity 11 mesiacov. Samica porodí 1 mláďa, ktoré je schopné v krátkom čase nasledovať matku.
Dnes sa voľne pohybujú iba v Turkménii a na ostrove Barsa Kelmes v Aralskom jazere.
lia
Foto: Terézia VYSOCKÁ
Autor: Kulan (Equus Hemionus)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári