Podzemie by vyhrialo byty i bazény
Po prvýkrát sa o geotermálnych zdrojoch energie v Košickej kotline začalo hovoriť asi pred 5-6 rokmi. Istý čas bolo potom ticho ako keby sa po prvom nadšení ďalej nič nedialo. Ako sme sa dozvedeli od generálneho riaditeľa Slovgeotermu, a. s. Bratislava a honorárneho konzula Islandu v SR Ing. Otta Halása, opak je pravdou. Vo veľkom sa na tejto myšlienke pracuje. Projektová dokumentácia je už vypracovaná a všetci zodpovední sú s ňou oboznámení.
"V súčasnosti ešte vykupujeme pozemky pod líniový teplovod. Podali sme tiež žiadosti o stavebné povolenie. V prípade biotermálnych stredísk ho má vydať Krajský úrad životného prostredia," rozhovoril sa Otto Halás (na snímke). Pri líniovej časti, teda pre spojovací teplovod Olšovany-Tepláreň Košice (TEKO), a tiež pre teplovod Bidovce-Olšovany, je kompetentným stavebný úrad v Bidovciach. "Doriešiť treba už len vyňatie plochy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Akonáhle ho dostaneme, Krajský úrad životného prostredia bude môcť vydať stavebné povolenia pre spomínané biotermálne strediská Bidovce, Ďurkov, Svinica."
V rámci programu vypracovali tiež žiadosť na podporu zo štrukturálneho fondu, ktorá sa týka opatrenia 22 - zníženie emisií do ovzdušia. Ministerstvo životného prostredia však ukončilo možnosť predkladania projektov, a tak sa v tomto roku už nič nedá urobiť. O. Halás je však presvedčený, že keďže celý materiál je spracovaný, bude sa dať použiť v budúcom roku v rámci programu na roky 2007-2013. "Pripravujeme tiež podklady na vypísanie tendra pre spoločnosť, ktorá bude hĺbiť ďalšie vrty. Spolu ich má byť zrejme 12, v súčasnosti sú vyvŕtané len tri. Trochu nás v práci zbrzdila situácia okolo privatizácie TEKO, keďže momentálne sa nevie, kto bude novým majiteľom Teplárne Košice, aby sa ďalšie kroky dohodli už priamo s ním. No aj tak v spolupráci s TEKO pripravujeme projektovú dokumentáciu na napojenie teplovodu, ktorý ide z Olšovian. Tento krok sa nedávno dohodol medzi predstavenstvom TEKO a Geotermom Košice," pokračoval generálny riaditeľ v najčerstvejších informáciach.
Napriek všetkým ťažkostiam, najhoršie asi boli výkupy pozemkov, keďže na celom území bolo asi 2-tisíc vlastníkov pôdy, pričom niektorí už nežijú, a tak sa zisťovali dediči a užívatelia, práce úspešne pokračujú.
"Na ´prelúskanie´ je toho naozaj dosť. Napriek tomu verím, že do konca roka všetko tak zvládneme, aby v roku 2008 teplo do Košíc prišlo. Prepočty hovoria, že kým celé Košice majú spotrebu tepla asi 5700 terrajoulov, z týchto zdrojov by sa dalo získať najmenej 2100 terrajoulov, čo je teplo pre asi 40 percent Košíc."
Celý projekt geotermálneho využitia pozostáva podľa ďalšieho opisu O. Halása z dvoch častí. Primárnou je spomínané vykurovanie mesta. Využívať sa však, na rozvoj malého a stredného podnikania, bude aj tzv. odpadové, prípadne primárne geotermálne teplo. Znamená to, že by tam mohli vyrásť skleníky, aquacentrum i ďalšie možnosti oddychu a relaxu vykurované práve ním. Vláda už aj schválila 750 miliónov Sk na účelné využitie tohto geotermálneho tepla.
"Som presvedčený, že geotermálny potenciál prinesie okrem vykurovania obcí Olšavského regiónu a Košíc, naozaj aj ďalšie využitie. Dokonca sa investori začínajú už aj hlásiť. Snáď čo nevidieť príde čas, že obyvatelia Košickej kotliny nebudú musieť chodiť za zábavou a teplými kúpaliskami, do susedných krajín," dodal Ing. Otto Halás.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Sochy pozerajú na obyvateľov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári