prechádzkach lesom či lesoparkom opatrní. V opačnom prípade sa môže stať, že si na tele odnesieme neželaného spoločníka.
Kliešte sa v prírode objavujú hneď ako zíde posledný sneh. V daždivých dňoch nám ich útoky nehrozia, ale za pekných jarných dní si na ne treba dať pozor. Najaktívnejšie sú práve zjari a začiatkom leta. V júli a auguste je ich kvôli prílišnému teplu a suchu menej a objavujú sa znovu na jeseň. Túto sezónu sa objavili v prírode neskôr, kvôli dlhej zime.
"Po iné roky k nám už v apríli prichádzali pacienti s prisatým kliešťom, či včasným štádiom lymskej boreliózy. Táto sezóna je trochu posunutá - až v týchto dňoch sme zaznamenali prvé prípady prisatia sa kliešťov. Pacientom sme ich na ambulancii vyberali už niekoľko, dokonca sa objavil aj prvý prípad kožného prejavu boreliózy," hovorí Bartolomej Magyar, zástupca prednostu Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura.
Kliešť obyčajný nie je väčší ako šošovička, a jeho nymfa (nedospelý jedinec) je iba o čosi väčšia ako špendlíková hlavička, ale šarapaty dokáže narobiť viac než dosť. Prenáša totiž kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Vyvoláva ju baktéria obývajúca črevo kliešťa a po prisatí sa dostáva do tela jeho hostiteľa. V závislosti na forme spôsobuje nervové, kĺbové alebo kožné problémy.
"Kliešte obyčajné nachádzame v listnatých lesoch do nadmorskej výšky šesťsto až tisíc metrov. V okolí Košíc sú veľmi hojné, dajú sa nájsť prakticky v každom lesoparku, dokonca ich zvieratá a vtáky zanášajú aj do mestských parkov. Hojný je ich výskyt v lesoparku pod Furčou, pri Ťahanovciach, Myslave či borovicovom háji nad Popradskou ulicou," vysvetľuje vedúci oddelenia prírodne ohniskových nákaz Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach Branislav Peťko.
Alarmujúce je, že boréliami je nakazený v okolí Košíc približne každý desiaty kliešť - na niektorých miestach dokonca až každý tretí. Preto je namieste ochrana, či už aktívna alebo pasívna. Chrániť sa môžeme repelentmi a nosením dlhých nohavíc a uzavretých topánok, no namieste je aj preventívne si skontrolovať celé telo po návrate z prírody. Kliešťa "šparícujúceho sa" po vašom tele sa zbavíte veľmi jednoducho. No ak sa parazit už niekde prisal, treba ho čo najskôr odstrániť, pretože s dĺžkou prisatia sa zväčšuje riziko nákazy boreliózou.
Prevenciu sa naozaj neoplatí podceniť, no pokiaľ sa tak stane a niekde na tele objavíte niekoľko dní po prisatí kliešťa červenú škvrnku, vyhľadajte rýchlo lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou totiž ide o kožný prejav lymskej boreliózy, ktorá sa dá v ranom štádiu úspešne liečiť antibiotikami. Horšie je, ak si prvé štádium nevšimnete a borélie sa dostanú do niektorých orgánov - postihnúť môžu kĺby, nervy či srdce.
Ako sa zbaviť kliešťa
Čím skôr objavíte na tele kliešťa, tým ľahšie sa ho zbavíte. Osemnohý parazit si obyčajne celé hodiny po zachytení na vašom tele hľadá najvhodnejšie miesto na prisatie, preto sa oplatí prezrieť celé telo čo najskôr po návrate z prírody. Osprchovať sa nestačí kliešť môže byť bezpečne schovaný v podpazuší alebo vo vlasovej časti hlavy.
Pokiaľ sa parazit už zavŕtal do kože, snažte sa ho odstrániť bez zbytočnej sily. Kým nymfu môžeme odstrániť jednoducho mydlom napeneným na vatovom tampóne, dospelého jedinca treba vykývať. Ale pozor. Neopatrné odstraňovanie pinzetou alebo násilné vytáčanie sa môže skončiť pretrhnutím kliešťa, pričom hlavička ostane v rane, opuzdrí sa a vznikne tvrdá hrčka. Pomôcť môže potretie slabou jódovou tinktúrou, ktorá kliešťa omráči, naopak potieranie parazita tukom (olejom alebo maslom) sa neodporúča. Mohol by vyvrátiť obsah svojho čreva do rany a riziko infikovania boréliami výrazne vzrastie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári