listom, resp. mal pečiatku firmy. To, či za tovar, ktorý prevzal, skutočne zaplatil, viac-menej záležalo na jeho serióznosti. Čas ukázal, že na takéto obchody doplatilo veľa výrobcov a predávajúcich. Často sa totiž stávalo, že ich odberatelia im za dodaný tovar nikdy nezaplatili.
Dozvukmi jednej takej kauzy sa včera opäť zaoberal senát Krajského súdu v Košiciach. Podpísala sa pod ňu trojica Košičanov, ktorú prokurátor obžaloval z pokračujúceho trestného činu podvodu. Nie bez zaujímavosti je skutočnosť, že prvého z 12 žalovaných skutkov sa mali dopustiť pred vyše trinástimi rokmi.
Tibor B. spolu s družkou začali podnikať v oblasti nákupu a predaja zeleniny a ovocia v priestoroch, ktoré mala Gizela M. v prenájme. O rok neskôr získal živnostenský list aj syn posledne menovanej Vladimír M., ktorý im pomáhal.
Podľa žalobcu v priebehu rokov 1992-1993 obžalovaní spolu aj samostatne vylákali od rôznych firiem tovar s tým, že ho uhradia prostredníctvom faktúry. To sa však nestalo. Tovar predali a peniaze údajne použili pre vlastnú potrebu. Napriek tomu, že nemali peniaze na účte ani v hotovosti, ďalej objednávali a preberali tovar bez toho, aby uhradili predchádzajúce dodávky. Navyše, získané financie nepoužili ani len na čiastočnú úhradu nezaplatených faktúr.
Na základe kúpnej zmluvy uzavretej medzi Tiborom B. a firmou Koospol, s. r. o., Bratislava, v marci až apríli 1992 trio obžalovaných prevzalo tovar za 1 886 034 korún. Ďalší tovar v hodnote 538 852 korún prevzali vo firme Juhofruct v Nitre. I keď tovar speňažili, ani jednej z uvedených firiem za neho nezaplatili.
Nasledovali ďalšie tri nákupy na faktúry, ktoré realizovali Vladimír M. spolu s matkou Gizelou. V prvom prípade išlo o obchod s PD Čierne Pole, okr. Trebišov, od ktorého obžalovaní odobrali plodiny v hodnote 302 004 korún. Na kšefty s nimi doplatila aj firma SNS Osikov, ktorej spôsobili škodu 299 568 korún. Oveľa horšie dopadla eseročka Inex-Baker, ktorá im dodala tovar za 2 523 890 korún. Tak ako predtým, vo všetkých troch prípadoch obžalovaní tovar predali, ale faktúry neuhradili.
V dvoch skutkoch sa ´vezie´ v tom čase 45-ročný Vladimír M. len sám. Na obchodovanie s ním doplatila firma Hapis, s. r. o., v Banskej Bystrici, ktorej neuhradil faktúru za dodaný tovar v hodnote 165 000, a tiež PD Jaromnice. Od posledne menovanej spolu prevzal 40 ton zemiakov v hodnote 185 600 korún, ale nezaplatil ani korunu.
Sólo obchody má na svojom konte aj dnes už 69-ročná Gizela M. Firme Jozef Ivan vo Svite mala spôsobiť škodu 26 616 korún, eseročke Sorimpex-Real 78 113 korún a firme Pellafruit, s. r. o., vo Veľkom Krtíši 42 092 korún.
V novembri 1992 obžalovaná vylákala od Evy V. z Poľova 350-tisíc a o pár dní neskôr 80 000 korún. Urobila to pod zámienkou, že k sume 430-tisíc, ktorú od nej prevzala, doloží 170 000 a zaplatí za ňu Jednote SD Košice splátku za vydražený objekt. Podľa obžaloby však Gizela M. peniaze minula pre vlastnú potrebu, v dôsledku čoho Eva V. nesplnila podmienky dražby...
Napriek tomu o dva mesiace neskôr obžalovaná od nej vylákala pol milióna s tým, že len čo jej na účet nabehnú dva milióny, všetko jej vráti. Sľub nesplnila. Peniaze minula, pričom podľa žalobcu vedela, že na jej účet neprídu žiadne milióny a nebude mať z čoho vracať...
"Keď vznikli problémy, my sme mali snahu zaplatiť. Mali sme však veľa dodávateľov a prednostne sme museli uspokojovať tých, čo na nás najviac tlačili. Nemal som úmysel niekoho podviesť," tvrdí Vladimír M. a v podobnom duchu sa bránia aj jeho dvaja spoluobžalovaní.
Z výpovedí poškodených a zamestnancov firmy Tropic, ktorí doposiaľ predstúpili pred súd, vyplynulo, že Gizela M. (nemala živnostenský list) vystupovala ako zástupca firmy. Zabezpečovala tovar, jeho predaj a disponovala aj finančnými prostriedkami. Práve jej pokladníčky v prevažnej miere odovzdávali tržby... Ona ani spoluobžalovaní neragovali na urgencie a osobné návštevy poškodených, ktorí sa dožadovali vyplatenia faktúr...
Podľa obžaloby Vladimír M. a jeho matka Gizela mali spôsobiť poškodeným firmám škodu 5 600 000 korún, Tibor B. 2 470 000 korún, Vladimír M. samostatne 350 600 korún a jeho matka 888 620 korún.
Hlavným problémom v uvedenej kauze sú svedkovia. Niektorí dostali už aj štyri predvolania, ale nereagujú na ne. Pojednávanie napreduje slimačím tempom. Pátrať po takmer 14 rokoch, kde svedkovia pracujú, resp. sa zdržiavajú, nie je jednoduché. Navyše, keď sa to konečne podarí, pamätajú si len veľmi málo a dožadujú sa čítania výpovedí z prípravného konania.
Pojednávanie bolo odročené na koniec júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári