nemocnici, kde Monika trávila večer s partiou kamarátov. Jeden z nich dievča nechtiac olial toluénom a druhý jej spôsobil termické poranenia, keď si vzápätí zapálil cigaretu... Podľa primára Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie 1. Súkromnej nemocnice v Košiciach-Šaci Karola Sopka pacientka síce nemala rozsiahle popáleniny, ale zato hlboké. Poranenú nohu jej museli operovať a urobili jej plastiku.
Monika priznala, že v kanáli fetovala, no vraj to viac neurobí.
"Boli sme siedmi, dve dievčatá a päť chlapcov. Pili alkohol a fetovali toluén, pričom mi to dali tiež skúsiť. Keď mi jeden nalieval riedidlo do vrecúška od mlieka, olial mi brucho a nohu. Potom si ďalší kamarát zapálil cigaretu a ja som začala horieť," spomína dievčina, ktorá už skúšala fetovať opakovane.
"Už som to robila viackrát, ale nebolo mi to príjemné, iba ma potom bolela hlava. Neviem, čo na tom iní vidia, ja už to nebudem viac skúšať, poučila som sa. Škaredo som na to doplatila, popálená noha ma stále veľmi bolí," hovorí siedmačka, podľa ktorej sa v kanáli fetuje pravidelne.
Miest, kde sa zgrupujú "feťáci", je v Košiciach viacero, okrem kanálov a pivníc ponúkajúcich súkromie, sú to i rôzne verejné priestranstvá. Napríklad briežok nad starou sladovňou či okolie Lunika IX. Neraz vidieť mladíka či skupinku idúcu po ulici, ktorá si pričucháva k igelitovému vrecúšku alebo handre s prchavou látkou, ukrytou pod bundou. Ľudia však nevedia, čo robiť, prípadne majú tendencie problém prehliadať. Podľa polície sa fetovanie ohlasuje iba málokedy.
Inhalácia prchavých látok však spôsobuje vážne zdravotné problémy. Toluén rozleptáva sliznicu nosohltanu a pri jeho dlhodobom užívaní nastáva nezvratné poškodenie mozgu a pečene a rozvrat osobnosti. Závislosť sa dá liečiť, ale záujem o liečbu chýba. V košickom Centre pre liečbu drogových závislostí liečia "snifera" iba zriedkakedy a zväčša kvôli závislosti aj na iných drogách.
Dlhodobé užívanie zhoršuje pamäť a znižuje intelekt
"Na Slovensku sa fetovanie či snifovanie objavilo v sedemdesiatych rokoch. Dnes je veľmi rozšírené na východnom Slovensku a najviac postihuje rómsku populáciu. Je to problém predovšetkým nižších sociálnych vekových skupín, pretože prchavé látky sú finančne najdostupnejšie a dajú sa aj ľahko a legálne zohnať. Uchyľuje sa k nim najmä mládež a nezriedka deti mladšie ako desať rokov," hovorí riaditeľka protidrogového centra Ivica Kmečová.
Fetovať sa dá množstvo prchavých látok, ktorých možno nájsť v bežnej domácnosti asi tridsať. Najčastejšie sú to deriváty ropy alebo riedidlá, ktoré účinkujú už po prvých vdýchnutiach, pretože prchavá látka sa krvným riečišťom rýchlo dostáva do mozgu. Dochádza k stavom uvoľnenia a eufórie, ktoré sprevádzajú poruchy reči a koordinácie pohybov, alebo poruchy vnímania.
"Objavuje sa skreslené vnímanie vecí a zvukov okolo seba, až halucinácie. Správanie sa stáva odbrzdeným až agresívnym, často dochádza k agresivite k sebe samému alebo k násilným sexuálnym činom. Pri dlhodobom užívaní prchavých látok dochádza k poškodeniu srdca, pečene a krvotvorby a chronické užívanie sa podpisuje aj na psychike. Prejavuje sa najmä úbytkom intelektu, poškodením pamäti a objaviť sa môžu psychotické stavy," konštatuje odborníčka, podľa ktorej nebezpečenstvo fetovania spočíva aj v tom, že vznikajú poruchy srdcového rytmu a človek môže zomrieť v dôsledku zástavy srdca.
Problém je nielen fetovanie ako také, ale i skutočnosť, že sa k tomu uchyľujú veľmi mladí ľudia či deti. A vyvíjajúci sa organizmus je na poškodenie oveľa citlivejší. Odborníci odhadujú, že fetovanie je v Košiciach značne rozšírené, ale neexistujú štatistiky, ktoré by to potvrdzovali. Závislí iba zriedkakedy vyhľadajú odbornú pomoc a polícii sa tieto veci obyčajne nehlásia. Ľudia chodia okolo fetujúcej mládeže s klapkami na očiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári