Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky

Česká herečka Jana Švandová rada provokuje mužov - keď o ňu majú záujem, nevšíma si ich...

Ponuku nafotiť pár fotografií pre Playboy prijala z drzostiHerečka Jana Švandová je ideálnym príkladom toho, že žena môže byť krásna a príťažlivá,

Ponuku nafotiť pár fotografií pre Playboy prijala z drzosti

Herečka Jana Švandová je ideálnym príkladom toho, že žena môže byť krásna a príťažlivá, aj keď už nemá dvadsať, ani tridsať, ani päťdesiat... Presvedčiť sa o tom mohli diváci, ktorí sa v rámci 12. ročníka Českých dní vybrali pozrieť si komédiu Nebyla to pátá, byla to deváta. V spoločnosti Rudolfa Hrušínského a Josefa Cardu sa na javisku objavila dokonca v plavkách... Ešte pred tým, než vyšla na košické divadelné dosky, v šatni si našla čas na krátky rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu

Košickí diváci však určite neocenili len to, že sa J. Švandová na javisku objavila v plavkách. Potešila ich aj svojim nesporným komediálym talentom. Zahrala si dosť ´trhlú´ ženskú, ktorá z muža, ktorého takmer pripraví o život a ktorého dostane do väzenia, urobila takmer proti jeho vôli svojho milenca. Navyše po ňom žiada, aby zo sveta odstránil jej manžela... "Keď som dostala ponuku zahrať si v tejto komédii, potešila som sa tomu. Oslovilo ma to preto, že pre každého z nás troch na javisku je to výborná herecká príležitosť. Navyše to režíroval Jirka Menzel..."

J. Švandová sa považuje skôr za komediálny typ, preto radšej prijíma ponuky na zábavné filmy a divadelné inscenácie. "Aj na život sa snažím ísť - ako sa hovorí - z vesela. Nie vždy je to samozrejme jednoduché, ale inak sa to nedá. Je predsa lepšie dívať sa na svet s úsmevom, nie? Ja som celkovo veľmi pozitívny človek, takže takýto pohľad na svet je proste niekede vo mne zakódovaný. Pochopiteľne, že sa človeku žije lepšie, keď ráno vstane a usmieva sa, ako keby sa mal zobudiť nahnevaný... Nedávno som si prečítala v jednom časopise, že keď sa človek mračí, tak ho to oberá o energiu. Preto si myslím, že treba byť pozitívne naladený. Samozrejme - nie vždy sa to dá, ale ja som človek, ktorý nedokáže byť naladený negatívne..."

Skryť Vypnúť reklamu

Aby sa cítila naozaj pozitívne a nabitá energiu, potrebuje k tomu slniečko. "Toho nám bolo za posledné mesiace dopriate strašne málo... Musím sa teda dopovať energiou inými spôsobmi. Rada hrám golf, ale ani to sa v zime nedá, takže chodievam cvičiť. To mi dodáva silu. Rada aj čítam, ale myslím si, že aktívny oddych ma dokáže viac povzbudiť. Takže chodím na cvičenia alebo na prechádzky. Tam sa mi darí vypustiť zo seba všetok stres."

Pikantným scénam sa nebráni

Aj vďaka cvičeniu sa J. Švandová udržiava v naozaj závideniahodnej kondícii, ktorá jej dovoľuje nebrániť sa pikantným scénam či už na javisku alebo pred kamerami. "Vždy to však musí režisér vyriešiť tak, aby to v konečnom dôsledku vyzeralo dobre. To je moje kritérium - scéna musí byť estetická a nesmie to byť príliš pikantné, ak to nespĺňa nejaký umelecký zámer. To je moja hranica. Aby som mohla takéto viac či menej odhalené scény zahrať - napriek svojmu veku - musím sa udržiavať vo forme. Aj preto chodím cvičiť. Navyše som sa dočítala, že pohyb omladzuje!"

Skryť Vypnúť reklamu

Zdá sa, že v prípade J. Švandovej to platí doslova, pretože aj napriek tomu, že už dávno nemá osemnásť, stále je v rôznych diváckych anketách označovaná za najsexi herečku Čiech... "No to viete, že ako ženu ma to veľmi teší. Už som si aj vravela, že mi toto označenie možno vydrží až do smrti... Ak však budem mať ´štempeľ´ najsexi herečky aj keď budem babička, tak to bude celkom zábavné, nie? Mne to však vôbec neprekáža -naopak, ktorá žena by nechcela byť sexi? Hovorí sa, že to robíme kvôli mužom - že preto sa snažíme vyzerať dobre - ja si to však nemyslím. Ja to robím kvôli sebe, kvôli dobrému pocitu z toho, ako vyzerám. Nedá sa povedať, že by som si nejak práliš zakladala na tom, ako vyzerám, ale každá žena to pozná - ak si kúpite niečo nové pekné, zrazu máte pocit, že aj vy sama ste akási iná, vynovená... Keď sa potom za vami ktosi otočí, tak si poviete - naozaj mi to pristane. Tento pocit je predsa celkom fajn... Nie žeby som si na tom nejak veľmi zakladala, to nie... Ale myslím si, že každá žena je krásna a záleží iba na nej, čo so sebou urobí..."

J. Švandová určite pre svoj výzor robí veľa - niet sa však čo čudovať, veď pre herečku je veľmi dôležité to, ako vyzerá. Od toho často závisia mnohé ponuky. A nie len filmové. Pred dvanástimi rokmi prijala J. Švandová ponuku nafotiť niekoľko fotografií pre české vydanie časopisu Playboy. "Bola to doslova drzosť a provokácia. Ja si myslím, že každý rád provokuje - obzvlášť ženy. Tak som si povedala - prečo to neskúsiť. Mala som totiž možnosť, že ak by fotenie nedopadlo dobre, tak nebudú snímky uverejnené. Celé to bol nápad istého mladého fotografa - mne by to ani len nenanapadlo. Ak by to teda celé nevyšlo, neprekážalo by mi to. Zámer bol ukázať, že aj žena okolo päťdesiatky môže byť stále krásna."

J. Švandová sa netají tým, že rada provokuje - najmä mužov... "Oni sa tak ľahko dajú vyprovokovať. A čo je najlepšie? Vtedy, keď vám to pristane a máte zo seba dobrý pocit, zrazu cítite, že sa po vás muži obzerajú a majú záujem. Vtedy je skvelé ich ignorovoťa a tváriť sa, že si ich nevšímate... Manipulovať s mužmi je príjemné, ale iba do istej miery. Rozhodne by som nechcela mať doma muža, takého ´puťku´... To by som nezniesla. Ja si mužov veľmi vážim. Imponujú mi inteligentní muži so zmyslom pre humor a so silnou osobnosťou. Napríklad taký Jack Nicholson. Ten teda určite nie je žiadny krásavec. Povedala by som, že je tlstý a ´ošklivý´, ale má sexapeal. Vie byť odporný no zároveň sexi. To je jeho silnou charizmou."

Na Hollywood už nečaká

J. Švandová mala niekoľko ponúk nakrúcať pre zahraničné produkcie a ešte pred niekoľkými rokmi sa vyjadrila, že dvere do Hollywoodu pre ňu stále nie su zatvorené... "Už sa ma to však asi netýka. Myslím si, že je veľmi ťažké sa do Hollywoodu naozaj dostať. Nezáleží to len od toho, kto je dobrý herec a kto nie. Je veľmi dôležité, akého máte agenta a kto za vami stojí a pomáha vam. A pre Európanov je to veľmi ťažké. Veď si len vezmite, koľko je na tomto kontinente skvelých hercov, ktorých poznajú v každej krajine, no len málokto z nich sa presadil aj v USA. Nakrúcajú skvelé európske filmy a každý ich pozná, ale do Hollywoodu sa nedostali.... Určite to nie je jednoduché a ja som sa už zmierila s tým, že mňa príležitosť nakrúcať v Hollywoode už nestretne..."

J. Švandová vyštudovala herectvo na brnenskej JAMU a hneď získala angažmán v Českých Budějoviciach. Hosťovala v pražských divadlách - Divadlo na Vinohradoch, Divadlo S. K. Neumanna, v Národnom divadle i v Činohernom kulbe. Popri divadle sa venovala aj nakrúcaniu filmov a televíznych inscenácií a seriálov, na svojom konte má viac ako tridsať filmových úloh... Ak by takúto skvelú kariéru mala za sebou v inom štáte, než v Čechách, možno by jej život vyzeral inak. "Netajím sa tým, že som v mladosti chcela emigrovať. Myslím si však, že ak by sa tak stalo, tak by som robila niečo úplne iné a nie divadlo a herectvo. Celkom by ma bavilo byť právničkou, alebo tlmočiť. Venovať sa jazykom - to ma vždy lákalo. Alebo by som chcela robiť niečo, čo sa týka cestovania... Som však rada, že to všetko dopadlo tak, ako dopadlo."

V istom období J. Švandová nakrúcala doslova jeden film za druhým a na svojom konte má niekoľko zaujímavých úloh. Diváci si ju určite dobre pamätajú ako pani Křečkovú z vydareného seriálu Křeček v noční košili, či v poslednej dobe ako matku v poviedke Vodník vo filme Kytice alebo ako pani Ryklovú v komédii Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. "V posledných rokoch sa však viac venujem divadlu. Celé je to o príležitostiach, ktoré herec dostáva. V mnohých filmoch, ktoré sa teraz nakrúcajú, dostáva priestor mladá herecká generácia. Teraz mi veľa času zaberá nakrúcanie seriálu Ulica a popri tom najmä divadlo. Pred tým to však bolo naopak - viac som nakrúcala a na divadlo som nemala toľko času. Myslím si, že každý herec má vo svojej kariére rôzne obdobia, vlny, v ktorých prichádzajú rôzne príležitosti. Zdá sa, že osudy mladých ľudí sú pre tvorcov filmov dnes prijateľnejšie, a tak je teda samozrejmé, že viac príležitostí dostáva nová herecká generácia."

K filmom či inscenáciám, ktoré už nakrútila, sa obvykle nevracia. "Som totiž k sebe veľmi kritická a keď sa vidím v hotovom filme, tak by som to najradšej nakrútila ešte raz a lepšie... Práve to je krásne na divadle, že keď sa už raz postavíte na javisko, tak sa čas nedá vrátiť a čo sa pred divákmi odohrá, už sa nedá opraviť... Priznám sa však, že po filmovaní sa mi cnie... Je to však tak, že buď nakrúcate, alebo sa venujete divadlu. Nedá sa robiť oboje naraz, nie je možné to stíhať. Obe práce však majú svoje čaro a to je na tom krásne..." Na televíznych obrazovkách sa objaví v seriáli Ulica ako šedá myška - sekretárka, ktorá sa zamiluje do svojho šéfa a vďaka nemu sa rozhodne urobiť čosi so svojim imidžom... "Netuším ešte, ako budú moje osudy v tomto seriáli pokračovať, ale vraj sa zo mňa stane slávna spisovateľka.. Sama sa však pamäti písať nechystám."

Oddychuje pri golfe

Voľné chvíle si dokáže J. Švandová najlepšie užiť na chalupe, ktorú má pri zámku Karlštejn. Nečakajte však, že by ste ju našli hrabať sa v zemi či okopávať záhradku. "Ja nie som ten typ, ktorý by okopával. V záhradke máme najmä kvetiny - tie si užívam. Pri Karlštejne je však golfové ihrisko, kam si chodím oddýchnuť. Keďže som pred časom mala úraz, ktorý mi znemožnil hrať tenis a lyžovať, tak som si povedala, že skúsim niečo iné a presedlala som na golf. Ale pozor - nie som bohvie ako dobrý golfista! Je to však pekný šport v peknom prostredí a človek si pri ňom užije prechádzku... Teším sa na to, až začne poriadne svietiť slniečko a budem sa môcť po zime na trávnik vrátiť." Okrem toho sa teší aj na nové herecké príležitosti. "Práca je pre mňa silnou motiváciou. Mala by som na jeseň začať skúšať nové hry, ale keďže nerada hovorím o niečom, čo nie je na sto percent isté, neprezradím nič bližšie," dodala J. Švandová.

Dátum narodenia: 3. júl 1947

Znamenie: Rak

Miesto narodenia: Praha

Ukončené vzdelanie: JAMU

Rodinný stav: vydatá, syn Hubert

Relax: golf

Výber z televíznej a filmovej tvorby:

2005 Eden - Zlatá karta

2005 Ulice

2002 Angelina

2001 Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko

2000 Kytice

1998 Malé dějiny jedné rodiny

1997 Nejasná zpráva o konci světa

1997Výchova dívek v Čechách

1996 Ceremoniář

1996 Malostranské humoresky

1995 Záhrada

1994 Nexus

1993 Hotýlek v srdci Evropy

1992 Hříchy pro pátera Knoxe

1988 Útěk ze seriálu

1987 Křeček v noční košili

1985 O Rozárce a zakletém králi

1984 Stín kapradiny

1980 Cukrová bouda

1979 Neohlížej se, jde za námi kůň

1975 Paleta lásky

1974 Drahé tety a já

1971 Strýčkův sen

1970 Už zase skáču přes kaluže

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 3. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 4. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 5. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 6. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 7. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 8. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 4. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 5. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 6. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 7. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 8. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 9. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 10. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 369
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 828
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 444
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 468
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 461
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 322
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 309
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 265
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 095
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 2 741
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa zastav vyšetrovateľov NAKA.

Lipšic sa s Remetom nestretol.


7 h
Patrik Jány na OH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte 10. deň olympiády minútu po minúte.


Sportnet 1 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop