Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: adopcie

Medzi dieťaťom a adoptívnym rodičom musí byť primeraný vekový rozdielAk chcete adopciu urýchliť, sami hľadajte vhodné dieťatko Nie každá rodina

Medzi dieťaťom a adoptívnym rodičom musí byť primeraný vekový rozdiel

Ak chcete adopciu urýchliť, sami hľadajte vhodné dieťatko

Nie každá rodina má to šťastie, že ju niekoľkokrát navštívi bocian. Nájdu sa manželské páry, ktoré vyskúšali vari všetky možnosti, no vlastné dieťa im nebolo dopriate. Vtedy ostáva iba adopcia. No sú aj také rodiny, kde sa rodičia rozhodli popri vlastných deťoch vychovávať aj ´cudzie´ a adoptovať si dieťatko a ponúknuť mu tak to, čo mu chýba - rodinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Adopcia je upravená v zákone č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení," uviedol nás do problematiky adopcie právnik Mgr. Jozef Göbl (na snímke). "Adopcia a osvojenie sú dva výrazy pre ten istý právny vzťah. Pri adopcii prijímajú manželia alebo jednotlivec opustené dieťa a nadobúdajú k nemu rovnaké práva a povinnosti, akoby boli jeho biologickými rodičmi. Vzťah, ktorý medzi adoptívnymi rodičmi a dieťaťom vzniká, má z právneho hľadiska rovnakú silu ako vzťah medzi biologickými rodičmi a vlastným dieťaťom - je to príbuzenský vzťah. To isté platí pre vzťah medzi osvojencom a príbuznými osvojiteľa."

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa rozhodnete pre adopciu dieťaťa, mali by ste vedieť, že existujú jej dva druhy - zrušiteľná a nezrušiteľná. "Zrušiteľná adopcia, je starostlivosť, kde prechádzajú práva a povinnosti biologických rodičov na adoptívnych rodičov, ale v rodnom liste dieťaťa zostávajú uvedení pôvodní rodičia. Vzájomné práva medzi adoptovaným dieťaťom a pôvodnou rodinou adoptovaním zanikajú. Zrušiteľná adopcia môže byť z vážnych dôvodov zrušená súdom. Nezrušiteľná adopcia sa od zrušiteľnej adopcie odlišuje tým, že adoptívni rodičia sú zapísaní do rodného listu dieťaťa namiesto pôvodných rodičov. Túto adopciu nie je možné zrušiť. Táto forma adopcie sa v praxi viac využíva."

O osvojení rozhoduje súd na návrh osvojiteľa. "Podaniu návrhu na súd predchádza určitá formálna postupnosť. Najprv je potrebné sa obrátiť na príslušný Obvodný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde s vami prekonzultujú vaše rozhodnutie a poučia o ďalších krokoch. Budete potrebovať najmä lekárske potvrdenie o vašom zdravotnom stave, doklad o bezúhonosti (výpis z registra trestov), potvrdenie od vášho zamestnávateľa o zárobku, potvrdenie obecného úradu o mieste bydliska a musíte vyplniť dotazník pre uchádzačov o osvojenie dieťaťa. Taktiež by ste sa mali pripraviť na návštevu pracovníka úradu u vás doma."

SkryťVypnúť reklamu

Medzi osvojiteľom a osvojencom musí byť primeraný vekový rozdiel. Osvojiť možno maloleté dieťa, ak je osvojenie v jeho záujme. Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa. Ak je maloleté dieťa schopné posúdiť dosah osvojenia, je potrebný aj jeho súhlas.

Pred rozhodnutím súdu o osvojení musí byť, podľa § 103, maloleté dieťa najmenej po dobu deviatich mesiacov v starostlivosti budúceho osvojiteľa. "Náklady spojené s predosvojiteľskou starostlivosťou uhrádza budúci osvojiteľ. O zverení maloletého dieťaťa do starostlivosti budúcich osvojiteľov rozhodne na návrh budúceho osvojiteľa súd. Osvojenec bude mať priezvisko osvojiteľa. Celý proces môžete urýchliť tým, že si sami nájdete dieťa vhodné pre adopciu."

SkryťVypnúť reklamu

O osvojení rozhodne súd bez zbytočného odkladu, najneskôr do roka od podania návrhu na osvojenie. "Konanie možno predĺžiť, len ak z objektívnych príčin nemožno vykonať dôkazy. Osvojované dieťa súd vyslúchne, podľa § 182, len ak toto dieťa je schopné pochopiť význam osvojenia a výsluch nie je v rozpore s jeho záujmom. Ak sa nemá osvojované dieťa vyslúchnuť, nepredvoláva sa na pojednávanie. Ostatných účastníkov musí súd vždy vyslúchnuť, a to podľa možnosti osobne."

Po úspešnej adopcii bude mať dieťa priezvisko osvojiteľa. Osvojením zanikajú vzájomné práva a povinnosti medzi osvojencom a pôvodnou rodinou. "Ak je to v záujme osvojenca, osvojitelia mu môžu sprostredkovať prístup k informáciám o jeho rodičoch alebo poskytnúť informácie, ktorými disponujú," dodal Mgr. Göbl.

Na príchod nového člena do rodiny by ste sa mali pripraviť nielen materiálne, ale aj psychicky

Rešpektujte minulosť, s ktorou k vám dieťa prichádza

Keď príde do rodiny nový člen, vždy je to pre všetkých veľká zmena. A to aj prípade, ak sa vám narodí vytúžené vlastné dieťa. O to viac sa treba pripraviť na to, ak do vášho života vstúpi ktosi, kto je pre vás v podstate cudzí... Nezriedka ide o dieťa, ktoré je už dosť veľké, má vlastné návyky a názory, ktoré budete musieť spoznať a akceptovať ich.

Ešte pred tým, než dieťa do rodiny skutočne príjmete, mali by ste sa na to priadne pripraviť. Obdobie čakania na príchod nového člena do rodiny treba využiť:

- zoznámte sa s inými rodinami, ktoré si dieťatko adpotovali a vypočujte si ich skúsenosti

- zoznámte sa s rodinami, ktoré fungujú ako opatrovateľské

- čítajte knihy s touto problematikou

- porozprávajte sa o adopcii nie len s najbližšou rodinou, ale aj so známymi.

Treba si uvedomiť, že do vašej rodiny vstúpi človiečik, ktorý už nie je ´nepopísanou tabuľou´ a čo-to už prežil. Je potrebné dozvedieť sa o dieťatku čo najviac a mali by ste poznať:

- fyzické a psychické zdravie dieťaťa

- doterajšie vzdelanie dieťata

- či nebolo zanedbávané, týrané a podobne

- v akej situácii sú jeho biologickí rodičia, či má súrodencov

- právny stav dieťaťa.

Každá rodina má svoj zabehnutý chod a tradície, takže je len prirodzené, že vstup nového člena do nej sa nezaobíde bez komplikácií. Dieťa sa nemusí vašej rodine prispôsobiť vo všetkom:

- rešpektujte minulosť dieťaťa

- zistite, aké zvyky, tradície a vzory správania má dieťa osvojené

- akceptujte každú pozitívnu skúsenosť, ktorú dieťa malo vo svojej biologickej rodine alebo v detskom domove

- okamžite začnite meniť iba tie zvyky dieťaťa, ktoré ho ohrozujú

- zohľadnite skutočnosť, že každá zmena si vyžaduje čas

vytvorte plán, ktorý vám pomôže zapojiť celú rodinu do výchovy dieťaťa

- snažte sa pochopiť, že zvyky a tradície dávajú pocit bezpečia. Neočakávajte, že dieťa ihneď opustí svoje zvyky. Bude mu ľahšie opustiť ich, keď získa istotu v novom prostredí.

Príchod dieťaťa do rodiny spôsobuje zväčša riadny chaos. Aby ste vedeli novému členovi rodiny čo najlepšie pomôcť, mali by ste poznať jeho pocity:

- strach z toho, či ne neho noví rodičia nebudú zlí, alebo či splní ich očakávania

- hnev a smútok kvôli nutnosti rozlúčiť sa s svojimi priateľmi, školou a podobne

- rozpačitosť, pocit nedostatku schopností

- strach z toho, že nebude rovnocenným partnerom ostatným deťom v rodine

- chuť vyskúšať nových náhradných rodičov - čo všetko mu dovolia

- strach z hrozby pretrhnutia vzťahov s biologickou rodinou

Ak chcete niekomu iba pomôcť, vyskúšajte adopciu na diaľku

Postarajte sa o vzdelanie

Ak nemáte odvahu osvojiť si cudzie dieťatko, alebo ak okolo vás pobehuje dosť vašich vlastných ratolestí, no predsa by ste radi pomohli, skúste adopciu na diaľku.

Do takejto adopcie sa vyberajú deti - siroty, o ktoré sa niekto stará, deti, ktoré pochádzajú z neúplných rodín alebo z takých, kde sú obaja rodičia, ale ich sociálna situácia je veľmi zlá. Cieľom je sprostredkovať prístup k vzdelaniu deťom, ktorých rodičia alebo opatrovníci si nemôžu dovoliť platiť školné a výdavky spojené s vyučovaním.

Zväčša ide o deti z Afrike, aj keď výnimkou nie je ani Ázia či napríklad Albánsko. Tieto deti po takejto adopcii ostávajú naďalej žiť so svojou rodinou, no adoptívny ´rodič´ - ktorým môže byť jednotlivec, skupina ľudí, rodina, organizácia alebo firma - mu platí školné, všetky učebné pomôcky a školskú uniformu. Posielaním finačnej čiastky mu tak pomôžete dosiahnuť aspoň minimum zo životných pomienok, aké majú ostatné deti inde na svete.

Zmluva o takejto adopcii sa podpisuje na rok, ak máte problémy s platením, treba to dať vedieť čo najskôr, aby sme sa vyhli problémom, ktoré tým môže mať práve dieťa. Ak váhate, či budete schopní platiť, adoptujte si pre istotu dieťa ešte s niekym iným. Zvyčajne ide o sumu približne 800 korún mesačne, informácie o možnostiach, ako si dieťatko adpotovať na diaľku, sú ľahko prístupné na internete.

Vaša "adoptívna rodina" bude pravidelne informovaná o tom, ako sa dieťaťu v škole darí. Môžete si vymieňať aktuálne fotografie a dopisovať si. "Svojmu dieťaťu" môžete okrem peňazí posielať aj darčeky a v rámci možnosti ho prípadne aj navštíviť. Ak chcete skontrolovať, či sa vaše peniaze a darčeky naozaj dostali k dieťaťu, môžete sa dieťaťa spýtať na čokoľvek. Humanisti zároveň prinášajú mnohé fotografie, ktoré sú hodnoverným dôkazom, toho, že aj keď na diaľku, predsa len sa staráte o africké dieťatko, ktoré vašu pomoc potrebuje.

Adopcia na diaľku trvá kým sú deti počas svojho štúdia odkázané na podporu, v rozpätí medzi piatym až devätanástym rokom. O vyradení detí z podpory sú adoptívni rodičia následne informovaní a podľa svojich možností môžu ďalej podporovať náhradné núdzne dieťa, prípadne pokračovať v prispievaní na spoločné potreby detí v centrách.

KID

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 374
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 139
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 228
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 566
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 146
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 128
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 364
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 710
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 227
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 170
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 449
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 613
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 592
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 364
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 710
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 227
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 170
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 449
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 613
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 592
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu