Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Tantra je cesta k nadosobnej láske, treba sa však oslobodiť od nadvlády vlastnej sexuality Muž sa stotožní so Šivom a žena Šakti ho prijme v

Tantra je cesta k nadosobnej láske, treba sa však oslobodiť od nadvlády vlastnej sexuality

Muž sa stotožní so Šivom a žena Šakti ho prijme v objatí

Jedna z orientálnych múdrostí hovorí: "Vtedy, ak sa úplná kontrola sexuálneho potenciálu stala nekonečnou láskou, nemožné sa ľahko stáva možným." Väčšina ľudí, dokonca aj tých, ktorí sa vybrali na nejakú duchovnú cestu, si pod pojmom "tantra" okamžite predstaví nejaké tajuplné praktiky, ktoré majú viesť k mimoriadnym zážitkom v sexuálnej oblasti. V tomto článku sa pokúsime priblížiť ich hlbší a aj širší zmysel.

Skryť Vypnúť reklamu

Je dobre si pripomenúť, že základom vesmíru je dualita, najčastejšie označovaná ako princípy jin a jang. Cesta od duality k niečomu, čo môžeme nazvať absolutno, je podstatou každej duchovnej cesty a výnimkou nie je ani tantra. Odborníci tantru rozdeľujú na dve vetvy: ľavorukú a pravorukú. Ľavoruká je tá, ktorá používa fyzické metódy, pri ktorých dochádza k sexuálnemu spojeniu. Keď sa však používajú iba meditatívne alebo symbolické techniky, ide o pravorukú tantru. Aj tu hovoríme o vzťahu, ktorý sa však prejavuje duchovným a často symbolickým spôsobom. Je to známe pod pojmom nadosobná alebo univerzálna láska. Tradícia tvrdí, že pravouká tantra je vyššou cestou, ale majstri poukázali aj na to, že moderný západný človek nemá schopnosti ňou ísť, lebo začína na abstraktnej úrovni hrubosti svojho ducha a materializmu. Praktická ľavoruká tantra je teda v súčasnosti účinnejšia, ale iba od okamihu, keď sa človek oslobodí od nadvlády vlastnej sexuality.

Skryť Vypnúť reklamu

Tantra je dobrá skratka duchovnej cesty, lebo muž (jang) sa stotožní so Šivom a žena (jin) - Šakti ho prijme v láskyplnom objatí. Podľa tantrického učenia sa celý vesmír rodí z kozmického spojenia mužského princípu (+ jang) a ženského princípu (- jin), čo sa na pozemskej úrovni odráža ako láska medzi mužom a ženou. Počas milovania dôjde k splynutiu týchto dvoch pólov a prekonaniu duality.

Brahmačárja

Jestvuje viacero tantrických praktík, jedna z nich sa volá brahmačárja. Jej cieľom je čo najúplnejšia kontrola sexuálneho potenciálu, pričom muž nedopustí, aby došlo k oslabeniu jeho vitality ejakuláciou. Nikto z partnerov nestráca úplnú kontrolu pri milostných aktivitách, čo vedie k tomu, že muž dokáže oddeliť orgazmus od štádia ejakulácie. Tento proces môže trvať neobmedzene dlho bez ohľadu na dĺžku sexuálneho spojenia, jeho intenzitu i početnosť. Pre ženy je kontrola vyvrcholenia pomerne ľahká a iba zriedkavo potrebuje nácvik. U muža sa kontrola ejakulácie a jej pozastavenie na čo najdlhší čas vyžaduje špeciálny tréning. Ak to dokonale zvládne, môže to trvať týždne, mesiace, ba aj roky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa milujúca dvojica naučí kontrolovať svoje sexuálne energie, ich vzájomný kontakt môže prebiehať veľmi dlho a obaja partneri môžu prežívať niekoľkonásobné orgazmy, ktoré vedú až k nepopísateľným vnútorným stavom blaženosti. Vzájomná láska muža a ženy sa týmto posilňuje a povznáša. Z hľadiska dokonalého ovládania sexuálneho potenciálu oboma partnermi láska im prináša pocit trvalého šťastia a blaženosti. Vychádza sa z poznania čo je konečné a dospieva sa k nekonečnému.

Vo východnom učení sa výron semena chápe ako cesta k vyčerpanosti, oslabeniu vitality, k poklesu citového, intelektuálneho a aj duchovného potenciálu. Cielené zadržovanie ejakulátu vedie naopak k posilneniu životného potenciálu. Jedna zo sutier (veršov) v pojednaní Jógadaršan uvádza: "Ten alebo tí, ktorí pestujú plnú kontrolu sexuálneho potenciálu, dosiahnu veľkú silu." Ak to človek dokáže, objaví v sebe prebytok fyzickej sily, ktorú môže vhodne investovať. Myslenie sa stane pohotovejšie, zvýšia sa mentálne schopnosti aj intelektuálny potenciál a urýchli sa aj duchovný vývoj.

Iba pre tých, ktorí sa majú radi

Tantra je však iba pre partnerov, ktorí sa naozaj majú radi, záleží im na sebe navzájom, musia byť do seba skutočne zamilovaní. Tu nie je cieľom zažiť čo najúžasnejšiu rozkoš iba na telesnej úrovni a iba s niekým, kto sa mi, napríklad, páči. V tantre ide o oveľa viac. Je to cesta, ktorá vedie k splynutiu s univerzom, pokojne môžeme povedať aj s Bohom.

K procesom, ktoré v správne vedenej tantre prebiehajú, má čo povedať aj veda. Vzniká tu gigantické elektromagnetické pole, ktoré preniká do tiel a intenzívne pôsobí na obidve bytosti. Láska sa tu stáva prostriedkom, ktorý zosilňuje energetický prúd prinášajúci pocit šťastia. Ten vychádza z vitálnej úrovne prvej čakry (múlandhára), stúpa vyššie cez oblasť brucha a srdca a smeruje až do mozgu. V okamihu, keď tam prenikne, myseľ sa doslova "kúpe" v tom úžasnom prúde energií, ktoré vyvolalo splynutie polarít oboch mozgových hemisfér. V tejto jedinečnej chvíli otvorenosti k makrokozmu, ktorý sa odráža v milujúcich sa partneroch, sa človek oslobodzuje od všetkého.

Technika ružovej sféry

Pohodlne si ľahneme (môžeme aj sedieť), zavrieme oči a hlboko, uvoľnene dýchame. Postupne uvoľníme celé telo, ako najlepšie to dokážeme. Pred svojim mentálnym zrakom si začneme predstavovať niečo pozitívne, čo si veľmi želáme, aby sa splnilo. Predstavy orientujeme tak, že táto udalosť alebo proces sa už stali pravdou. Naša vizualizácia by mala byť jasná a podrobná.

Teraz si v mysli vytvoríme obraz obrovskej ružovej sféry a vložíme do nej svoju predstavu. Ružová farba je spojená so srdcom, ak teda jemné vibrácie tejto farby obklopia vizualizovanú predstavu, dosiahnete to, čo v súzvuku rezonuje s vašou bytosťou.

Posledná časť spočíva v tom, že si predstavíme, ako sa ružová sféra voľne vznáša do výšky (makrokozmos) a unáša so sebou pôvodnú predstavu. Tento aspekt symbolizuje citovú odpútanosť od cieľa, ktorý sme vizualizovali. Sféra sa teraz môže voľne vznášať v makrokozme, pričom priťahuje a zhromažďuje tie energie, ktoré sú potrebné na splnenie tej blahodarnej predstavy, ktorú sme vytvorili.

Býkovi netreba brániť v spásaní šťavnatej trávy

Ženy milujú kytice ruží, muži krátenie rozpočtu

(21. apríl 20. máj)

Životné heslo: Ja si počkám.

Ako ho spoznáte: Stretli ste rozvážneho, trochu pomalého človeka s veľkými rozkošnými očami, tmavou pleťou a bujnými vlasmi? Vedzte, že tento človek sa veľmi pravdepodobne narodil v znamení Býka. Títo ľudia mávajú mladistvý vzhľad, miernu povahu a obyčajne konajú rozvážne. Ak vám to vyhovuje, potom sa zmierte aj s tým, že ich z ich fiktívneho pokoja naozaj nič nevyruší a že ich najobľúbenejším kusom nábytku je gauč. Mávajú dobre vyvinuté všetky zmysly, ale chuť si osobitne pestujú. Pri stole s jedlom Býka odhalíte na prvý pohľad. Aj keby chcel zakryť svoju náklonnosť k jedlu, ťažko sa mu to podarí. Nasáva vône, tvári sa blažene, oči mu žiaria radosťou.

Charakter: Býci sú vytrvalí a dôslední, až tvrdošijne idú za svojim cieľom a majú zmysel pre tvorivý prístup ku všetkému s čím sa stretnú, dokonca aj k práci. Ich realistické postoje a názory často vedú ku konzervativizmu. Náhle zmeny prijímajú veľmi ťažko a dlho trvá, kým sa s nimi vyrovnajú. Nohami stoja pevne na zemi a radosti života určite uprednostnia pred nejakými duchovnými podľa nich nepraktickými záležitosťami. So šetrnosťou sa už rodia a keďže sa nesprávajú výstredne, dokážu aj ušetriť. Peniaze sú pre nich prostriedkom na dosiahnutie pohodlia a komfortu. Napriek svojej podnikavosti dlho im trvá, kým sa do niečoho pustia, lebo musia prekonať svoju prirodzenú ťažkopádnosť a lenivosť. Ak sa však už do niečoho pustia, tvrdohlavo idú za svojim cieľom. Svoju tvrdošijnosť však neradi priznávajú, sami sa vidia ako prezieravé a rozumné bytosti so schopnosťou dobre investovať. Neveľmi dbajú na rady iných, potrebujú vlastnú skúsenosť, aj keď utŕžia poriadne rany. Pri svojej pokojnej povahe iba zriedkavo dochádza k výbuchom, ale ak sa hnev v nich dlhšie hromadí, dokážu byť veľmi deštruktívni. Nehľadajú príčiny ani súvislosti toho, čo sa deje vôkol nich alebo s nimi, svet je pre nich čierno-biely. Dominantná planéta, ktorou je Venuša, im pomáha vytvoriť kúzelný domov, z ktorého sa vedia tešiť. Základným nutkaním každého poriadneho Býka je zabezpečiť si všetky hmotné záležitosti domov, dobré zamestnanie a peniaze na osobnom účte. Býk je šťastný len dovtedy, kým mu niekto alebo niečo nezabráni v spokojnom spásaní sladkej a šťavnatej trávy.

Čo milujú: Farby, vône, rôzne chute a zvuky. Ženy milujú kytice ruží a čokoládu. Muži krátenie rodinného rozpočtu.

Čo neznášajú: Pohyb. Býk najradšej volí iba pomalú prechádzku, čokoľvek, čo je rýchlejšie ako voľná chôdza, vníma ako naháňanie a zbytočný poklus.

Ako pracujú: Samozrejme - pomaly, dôkladne, dôsledne a s vedomím bezpečného finančného zisku. Títo ľudia majú jasnú predstavu o tom, čo chcú dosiahnuť a sú si vedomí svojej ceny. Ich kvality sa najviac dajú oceniť v období, keď prídu tzv. ťažké časy. Vtedy sa iba zriedka dá nájsť vernejší a rozvážnejší pracovník. Keď už ostatní strácajú záujem a ich energia ochabuje, Býk zostáva. Je odhodlaný na všetko, pokojný a sústredený na svoju úlohu.

Vzorový hrdina: Minotaurus.

Zvláštne znamenie: Býkova šija. Krk je vôbec ich najdôležitejšia časť tela. V zime sa Býk dá spoznať podľa hrubého šálu, ktorý má niekoľkokrát omotaný okolo hrdla. Ľahko ochorie na zápal krčných mandlí, hlavne v detstve. A aj keď je krk Býkovou Achillovou pätou, môže byť zároveň zdrojom jeho sily. Títo ľudia bývajú totiž obdarení nádherným, vábivým hlasom.

Dobrá rada pre Býka: Aspoň raz za rok priznajte svoju chybu.

Dobrá rada pre ostatných: Pamätajte si, že akákoľvek novinka, zmena, neistota alebo riziko sú pre Býka niečím, čo nedokážu stráviť. Nie sú lakomí. Nezvyknú sa chovať výstredne, peniaze pre nich predstavujú prostriedok k

Príbeh zenu o vnútornom radcovi

Mladý mních príde k svojmu majstrovi, opátovi kláštora a hovorí: "Musím spoznať zmysel života. Prezradíte mi ho, majstre?"

Majster, ktorý bol známy svojou zručnosťou v kaligrafii, zobral pero a na kus papiera pohotovo napísal slovo: Pozornosť.

Žiak čaká, no nič zvláštne sa nestane. "Majstre, budem tu sedieť dovtedy, kým mi neprezradíte, čo je zmyslom života," zopakuje.

Posadí sa a po chvíľke majster znovu zoberie do ruky pero a napíše: Pozornosť.

"Nerozumiem vám," namieta žiak. "Hovorí sa, že ste dosiahli najvyššie osvietenie. Veľmi by som to chcel vedieť. Neprezradíte mi teda to tajomstvo?"

Ale aj po tretí raz majster urobil to isté čo predtým. Mladý mních stratil trpezlivosť. "Takže ma nemáte čo naučiť," konštatoval žalostne. "Keby som tak vedel, kam mám ísť... Tak dlho som hľadal." Vstane a odíde.

Starý majster ho sleduje súcitným pohľadom, vezme pero a jediným ťahom napíše slovo: Pozornosť.

Poznámka autorky strany: Je to veľmi ťažké, keď ten, po kom pátrame, nezanechá žiadne stopy...

Život Paracelsusa je opradený legendami

Vedomosti nezískal od učiteľov, ale od dervišov a čarodejníkov

Tento lekár, dobre známy z histórie, sa vlastným menom volal dosť komplikovane: Auroleus Phillipus Theostratus Bombastus von Hohenheim. Narodil sa v roku 1493 ako syn známeho lekára, ktorý bol jeho prvým učiteľom. Už ako 16-ročný začal študovať na univerzite v Bazileji, kde sa zameral na alchýmiu, chirurgiu a všeobecnú medicínu.

Paracelzus sa zaslúžil aj o to, že sa v medicíne začalo využívať ópium a ortuť, pričom vedecky bádal aj v oblasti magnetizmu. Prišiel aj na to, že látka, ktorá spôsobuje našu chorobu, nás môže ochrániť pred ďalšou infekciou, ak sa bude podávať v malých dávkach.

Tento Švajčiar veľa cestoval. Prešiel Nemecko, celé Francúzsko, Maďarsko, Holandsko, Dánsko, Švédsko aj Rusko. Tam ho zajali Tatári a nejaký čas aj väznili. Viedol nomádsky život, živil sa astrologickými službami a rôznymi okultnými praktikami. Napokon sa vrátil do Európy a v Taliansku pracoval ako chirurg.

V živote to nemal jednoduché. Jeho originálne myšlienky mu narobili kopu nepriateľov, hlavne keď liečil pomocou farebných minerálov a mal s tým úspechy. Manly Hall, ktorý o ňom napísal knihu, povedal, že svoje vedomosti nezískal od pedagógov, ale od dervišov, ktorí boli v Konstantinopole, od veštíc, Cigánov a čarodejníkov, ktorí vyvolávali duše a zachytávali ich vyžarovanie. Hovorilo sa o ňom, že lieči nevyliečiteľné. Vracal vraj zrak nevidomým, čistil lepru, ba dokonca kriesil mŕtvych.

Nejaký čas pôsobil ako profesor na univerzite v Bazileji, ale netrvalo to dlho. Pre jeho nekonvenčné prístupy ho prinútili opustiť mesto, a tak sa znova stal vandrovníkom. Zomrel v roku 1541 po krátkej chorobe, v malej miestnosti krčmy zvanej Biely kôň. Sú aj také názory, že v jeho mladom, 43-ročnom veku, ho na druhý breh vyprevadil niekto, kto ho chcel umlčať. Pochovali ho na cintoríne v St. Sebastian.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 2. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 4. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 10. Od Česka až po Jadran
 1. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 2. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 588
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 762
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 5 748
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 335
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 277
 6. Od Česka až po Jadran 3 901
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 135
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 112
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 282
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 131
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Voliť sa budú poslanci, starostovia i primátor.


TASR 40m
Ilustračné foto.

Doprava bude riadená prenosnou signalizáciou.


TASR 1 h
Aj poslankyňa Romana Tabák sa so svojím počinom pochválila na sociálnej sieti.

Previnilcov často prezradia sociálne siete.


TASR 1 h
Priestory uprostred Hlavnej ulice ostali nateraz prázdne.

Lukratívna prevádzka v centre je prázdna.


16 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aj bez odporcov očkovania by sme dosiahli kolektívnu imunitu. Keby politici chceli.


26. júl
Minister financií Igor Matovič.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 1 ďalší 16 h
Michaela Žureková

Odhalené političky platia vyššiu daň ako muži.


3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop