Košický krídelník Tomáš Marcinko sa lúčil s osemnástkou bojom o záchranu v elitnej skupine svetového šampionátu
"Snažil som sa strieľať zo všetkého, len mi to tam nepadalo"
Škoda, že od prekvapenia v ruskom Jaroslavli pred štyrmi rokmi, keď sa naša hokejová reprezentácia do 18 rokov prebojovala na majstrovstvách sveta až k strieborným medailám, idú mladí Slováci na podobné turnaje maximálne s cieľom - zachrániť si prvodivíznu kožu. S väčšími či menšími problémami sa to aj darí, v bieloruskom Minsku i vlani v Plzni a Českých Budějoviciach obsadili zhodne 6. miesto, na tohtoročnom šampionáte vo Švédsku (Ängelholm a Halmstad) klesli o priečku nižšie.
Ale aj 7. miesto stačilo, aby ich o rok vo Fínsku opäť evidovali medzi elitou. "Naším cieľom bolo postúpiť zo skupiny do štvrťfinále, ale nevyšli nám zápasy, ktoré nám mali vyjsť, takže sme bojovali len o záchranu," hovorí jediný z Košičanov v 22-člennom kádri trénera Frühaufa, útočník tunajšieho HC Tomáš Marcinko. "Keby sme vyhrali už nad Bieloruskom, bol by pokoj, ale takto sme si ešte skomplikovali život. Možno sme do toho zápasu nastupovali s vedomím, že aj tak ešte budeme mať jednu šancu, a to sa nám vypomstilo. Bielorusi hrali typický ruský hokej, v podstate sa však celý zápas iba bránili, my sme ich vysoko prestrieľali, ale aj tak sme gól nedali, kým oni z dvoch útokov dali dva. Až po zápase s Nemcami sme si konečne vydýchli. Bolo to dosť nervózne, lebo ešte po dvoch tretinách sme prehrávali 0:1, ale našťastie sa nám to podarilo otočiť."
Strelcom vyrovnávajúceho gólu, v presilovke už v 15. sekunde záverečnej tretiny, bol práve košický krídelník. A bol to jeho prvý a jediný gól na šampionáte. Aj keď počas turnaja pálil na súperove bránky ostošesť (s 23 strelami bol jednoznačne naším najaktívnejším útočníkom), akosi to čierne čudo dovnútra nevedel dostať. "Snažil som sa strieľať zo všetkého, len mi to tam nepadalo. Až keď ma v poslednom zápase s Nemcami tréneri presunuli do prvého útoku s Čaládim a Šinkovičom."
Tomáš hral dovtedy celý turnaj na krídle druhého útoku s centrom Konečným a druhým krídlom Mikulom. "S Čaládim a Šinkovičom sme sa nepotrebovali nejako zvlášť zohrávať, lebo počas sezóny sme už spolu nastupovali. Ťažko však povedať, či to bola rozhodujúca zmena." No tento ťah sa trénerom naozaj vyplatil, lebo aj víťazný gól padol z palice hráča prvého útoku, dal ho Erik Čaládi, a Tomáš mu asistoval.
Z elitnej skupiny vyleteli Nóri a Bielorusi, z titulu majstrov sveta sa tešili Američania, po finálovom víťazstve 3:1 nad Fínmi. Je to prekvapenie?
"Pre mňa, v prípade Američanov, to až také veľké prekvapenie nie je, aj keď som skôr čakal, že titul si vybojujú Česi alebo Fíni. Američania mali lepšie mužstvo ako Kanaďania (tí skončili až štvrtí po prehre 1:4 s Českom - pozn. red.). Asi preto, že Kanaďania neboli vo Švédsku v plnej sile, pretože im chýbali hráči, ktorí hrali ešte play-off v juniorských súťažiach."
Pre Tomáša to boli druhé majstrovstvá sveta do 18 rokov, takže mohol porovnávať. "Atmosféra, s akou sme sa stretli vlani v Česku, sa s tou vo Švédsku nedá vôbec porovnať. Tam to bolo inakšie, oveľa hokejovejšie, najmä čo sa týka návštev, v Česku chodilo na zápasy oveľa viac ľudí."
Výnimkou neboli ani domáci, veď na ich súboj so Slovákmi bolo zvedavých len 713 fanúšikov, na náš zápas s Kanaďanmi prešlo turniketmi len 197 ľudí. Na stretnutiach o záchranu to bolo ešte žalostnejšie, na náš duel s Bieloruskom prišlo na Sannarps Isstadion v Halmstade len 45 divákov, na Nemcov o jedného viac! "My sme hrali všetky stretnutia iba v Halmstade, takže druhú halu v Ängelholme sme videli iba na videu. Náš štadión sa mi zdal krajší. Až na ten divácky záujem bolo všetko v poriadku. Vo Švédsku som bol prvýkrát, ubytovanie bolo štandardné, aké na takýchto podujatiach býva, strava však trošku jednotvárna, cestoviny a tie ich tradičné fašírky, mleté mäso. Našťastie, polievky nám ani nedávali. Halmstad nie je veľké mesto, ale dosť rozľahlé. Na jeho prehliadku veľa času nebolo, a pravdu povediac, ani ma to nelákalo, nie som veľmi na historické pamiatky. A nebolo tam ani čo obdivovať."
Šampionátom vo Švédsku zavŕšil tretiak na Obchodnej akadémii v Košiciach svoje účinkovanie vo vekovej kategórii do 18 rokov. A už v decembri sú na programe majstrovstvá sveta dvadsaťročných, opäť v krajine troch koruniek...
Bohuš MATIA
Autor: Výstava v STM
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári