Pokutu bola ochotná zaplatiť, hoci vôbec nevedela, za čo
Na území mesta platí Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) č. 30 o zriaďovaní, správe, odstraňovaní zastávok a prístreškov mestskej hromadnej dopravy osôb v meste Košice. V paragrafe 6, ods. 3 sa píše, že v prístreškoch MHD a na zastávkach sa nesmie fajčiť.
Určite sa vám stalo, že stojíte na zastávke MHD, keď sa zrazu okolo začnú vznášať obláčiky dymu a váš nos dráždi cigaretový zápach. Naberiete odvahu a fajčiara upozorníte na nesprávne konanie. No beda. Fajčiar namiesto toho, aby cigaretu okamžite zahasil, vychŕli na vás bohatý slovník "popretkávaný" krúžkami dymu...
Minulý piatok sme sa teda vybrali s hliadkou Mestskej polície zo stanice Stred na niektoré frekventované zastávky MHD. Chceli sme sa priamo v teréne presvedčiť, akí sú fajčiari. Či je prípad v úvode článku výnimkou a väčšina "dymiacich" je k ostatným ohľaduplná. Alebo myslia skutočne len na seba a vôbec sa nezamýšľajú nad tým, ako ostatným znepríjemňujú život.
Podľa skúseností našich sprievodcov - mestských policajtov - sme sa najprv vybrali pred železničnú stanicu. Frekvencia ľudí je tam veľká a kto opustí budovu stanice, často šmátra vo vrecku po cigaretke. I keď kým príde ten jeho spoj MHD, niekedy stihne urobiť len dva ťahy...
V Trebišove zákon neplatí...?
Mestskí policajti, ktorým robila pomocníčku i kolegyňa, kvôli tejto akcii výnimočne odetá v civile, sa pristavili pri mladom mužovi. Čakal na autobus a medzitým "bafkal." Pri pohľade na uniformy sa mladík mierne rozklepal. Bolo to vidieť na ruke, ktorou policajtovi podával občiansky preukaz. Pán Peter, ako vysvitlo z údajov, bol z Trebišova a do Košíc často necestuje. O VZN platnom na území mesta nič nevedel. Počul síce niečo o zákone o ochrane nefajčiarov, ale netušil, že sa týka aj cigarety, ak si ju zapáli na nástupnom ostrovčeku.
"Pokutu zaplatím, hoci je mi jasné, že ma cigaretka vyjde dosť draho...", hovoril polohlasno, pološeptom a súčasne odkladal preukaz totožnosti. Keď ho mestskí policajti len upozornili, nech druhýkrát niečo také neurobí, a teda žiaden finančný postih neuložili, mladý muž mal očividne radosť. "Už si dám naozaj pozor. Sľubujem. Skutočne," dušoval sa. Veď práve ušetril minimálne dve stovky. (Bloková pokuta uložená mestskými policajtmi za fajčenie na mieste, kde je to zakázané, môže dosiahnuť až 1000 Sk).
Po chvíli policajti zaregistrovali staršieho muža. Tiež si čakanie na spoj krátil cigaretou. Na rozdiel od prvého fajčiara tento muž veľkú chuť na debatu s policajtmi nemal. Odmietol predložiť občiansky preukaz a až rázne zopakovaná žiadosť ho v tvrdohlavosti pokorila. Ani za svet však nemienil pripustiť, že sa dopustil porušenia VZN.
"Prečo tu nie je žiadne oznámenie o zákaze fajčenia? U nás, v U. S. Steele, nás na to papiere upozorňujú. No máme tam vyčlenené miesta, kde sa fajčiť dá," opakoval pán Jozef donekonečne to isté. Nechcel pochopiť, že na pracovisku súkromnej firmy platia iné predpisy ako na ulici. Keby vraj na zastávkach také upozornenia boli, nefajčil by. Chceli sme mu uveriť, i keď je otázne, či sľub dodrží. No aj on, napriek evidentnému porušeniu VZN, v piatok obišiel bez pokuty.
Populárna Michaela
Dievčina v šiltovke, tiež prichytená s cigaretou v ruke, reagovala na mestských policajtov inak ako predtým starší muž. Jej prvou otázkou bolo: Koľko mám zaplatiť?´ Hneď jej teda bolo jasné, že sa dopustila nejakého prešľapu. I keď ešte presne nevedela akého, pretože cigaretu nezahasila, pokojne z nej ďalej poťahovala. Až keď ju mestský policajt požiadal, aby ju zahasila, skončila asi polovica cigarety v smetnom koši.
"Ja som si myslela, že keď zaplatím pokutu, môžem cigu dofajčiť," bránila sa. V konaní a slovnom prejave Michaely nebolo cítiť aroganciu, skôr prekvapenie a trošku aj náznak recesie. Keď zbadala diktafón, vyhŕklo z nej: "No nazdar. To som si dala. To budem populárna..." Hneď do diktafónu prisľúbila, že odteraz bude fajčiť len doma a v bare. No a ešte na ulici, ale len tam, kde sa to smie. Na zastávkach už určite nie.
Ján, ktorý bol ďalším mladíkom prichyteným s cigaretou, netajil prekvapenie, prečo ho policajti upozorňujú."Ja viem tak, že fajčiť sa nesmie len v prístrešku MHD. Ale, keď som mimo neho, z cigarety môžem poťahovať," bránil sa. Až keď mu policajt odcitoval znenie VZN, pripustil, že sa mýli. Ochotný bol aj pokutu zaplatiť. I keď s veľmi ťažkým srdcom, lebo maximálnu výšku, teda tisíc korún, by vraj vedel aj inak použiť. "Keby som mal takú sumu ´na drevo´ zaplatiť, cigareta by bola riadne drahá. Ďakujem, že ste ma vybavili upozornením," dodal.
"Bál" sa manželky
Na autobusovú zastávku došli medzitým dvaja mladíci. Jeden si zapálil, druhý nie. Keď od Františka mestskí policajti pýtali občiansky preukaz, odpovedal, že ho stratil. Férový bol v tom, že pravé meno a adresu pred uniformami nezatajil. Potvrdila to lustrácia totožnosti u "štátnych" policajtov. František sľúbil, že už na zastávke fajčiť nebude. Nemá náladu robiť si ďalšie dlžoby. Keďže na zaplatenie pokuty by peniaze nemal, aj v jeho prípade mestskí policajti porušenie VZN uzavreli dohovorom.
Už sme boli z tohto miesta pred železničnou stanicou takmer na odchode, chceli sme sa presunúť na Námestie osloboditeľov, keď policajtom padol do oka ešte jeden fajčiar. Pán Ivan si pár sekúnd predtým cigaretu zapálil a priam bolo vidieť, že ju vychutnáva. "Od rána mám veľké fofry. Pravdu povediac, ešte som si nestačil poriadne zapáliť. I preto som sa na túto cigaretu tešil. A zrazu ste tu vy. No neberte ma v zlom. Viem, že robíte svoju prácu a chránite nefajčiarov," hľadal ospravedlnenie. Najväčšiu radosť mu policajti urobili prísľubom, že o jeho porušení VZN nepošlú domov žiadne oznámenie, ale vybavia to teraz, na mieste. "Manželka by sa veľmi zabávala. Viete, ona je proti môjmu fajčeniu. Keby zistila, že aj pokutu by som mal platiť, to by bolo smiechu..."
Pán Ivan, podobne ako ostatní fajčiari, ktorých sme počas preventívnej kontroly pristihli s cigaretou, sväto-sväte sľubovali, že na zastávkach si už nikdy viac nezapália. Snažili sme sa im uveriť. Aj preto sme toto stanovište opustili a premiestnili sme sa na Námestie osloboditeľov. Počas približne 45 minút, čo sme sa premiestňovali od zastávky pri hoteli Slovan na opačnú stranu, k parčíku, a tiež na zastávku električiek pri lekárni smerom na Južnú triedu, stihli sme zaregistrovať len dvoch fajčiarov. A aj tí, keď zbadali uniformu, cigaretu zahasili skôr, ako k nim stihli policajti dôjsť. Hoci je to neuveriteľne, okrem týchto dvoch sme ďalších porušovateľov litery zákona počas previerky neobjavili. Dôvod? Možno mali všetci "suchoty" v peňaženkách, možno akurát nemali na cigaretu chuť alebo si jednoducho uvedomovali, že na území mesta žijú dva tábory cestujúcich. A tým väčším sú určite tí, čo cigaretám neholdujú.
P. S. Ku cti všetkých fajčiacich čakajúcich na zastávkach MHD počas minulopiatkovej pochôdzky patrilo to, že keď už "hulili," stáli mimo prístrešku MHD. Aspoň toľká ohľaduplnosť voči nefajčiarom.
Podľa zastupujúceho náčelníka mestských policajtov M. Francana niektoré priestupky riešia správne orgány
Jedna cigareta môže stáť i pár tisícok
Kontrola dodržiavania v článku spomínaného VZN patrí medzi základné povinnosti mestských policajtov. Potvrdil to i Bc. Milan Francan, ktorý je zastupujúcim náčelníkom Mestskej polície. Fajčiarov síce nekontrolujú každý deň, to by sa potom nemohli venovať žiadnej inej činnosti, no ich pozornosti neunikajú.
"Svedčí o tom aj prípad nášho príslušníka, ktorému končila zmena, a tak sa zo stanice Stred presúval na Terasu. Na Štúrovej ulici upozornil muža, aby nefajčil, pretože na zastávke sa to nesmie. A keďže on to robil, dopúšťal sa priestupku," rozhovoril sa M. Francan (na snímke) o konkrétnom prípade. "Dotyčného muža upozornenie mestského policajta natoľko vytočilo, že sa nezdržal poznámok. Jasné je aj to, že pokutu, ktorú mu policajt uložil, odmietol zaplatiť. Vec sa nakoniec skončila až riešením cez správny orgán, i keď to vôbec nemuselo byť." Všetko je podľa M. Francana v ľuďoch. Niektorí upozornenie rešpektujú a cigaretu zahasia, iní sa nepoučia aj keby dostávali denne tisícové pokuty.
Mestský policajt môže uložiť fajčiarovi za porušenie VZN pokutu do 1000 Sk. Keď ju neodmietne zaplatiť, ale nemá pri sebe hotovosť, prevezme od policajta blok na pokutu. Jeho súčasťou je poštová poukážka, ktorú potom na niektorej z pôšt zaplatí. "Ak fajčiar pokutový blok a poštovú poukážku neprevezme, čím potvrdzuje, že pokutu odmieta, postupujeme trošku ako v skrátenom konaní na súde," vysvetľuje M. Francan. Mestský policajt postúpi "vec" na príslušný správny orgán. Podľa zákona na ochranu nefajčiarov ním môžu byť úrad verejného zdravotníctva, Slovenská obchodná inšpekcia alebo v našom meste tiež Obvodný úrad, ktorý rieši prakticky všetky porušenia VZN.
"Správny orgán teda prevezme doklady okolo priestupku a preverí, či policajti postupovali správne, teda, či bol priestupok dostatočne preukázaný. Keby niečo nebolo jasné, správny orgán môže vyvolať prejednanie priestupku. Ak je všetko v poriadku, vydá rozkaz v ktorom uloží porušiteľovi pokutu." Môže byť do 1000 Sk aj vyššia. Ak by sa porušiteľ voči tomuto konaniu odvolal, k slovu príde nové prejednanie priestupku. Ak aj ono preukáže fajčiarovo previnenie, dostane uhradiť nielen pokutu, ale už aj trovy konania.
"Ak má fajčiar dojem, že Obvodný úrad nepostupuje správne, má šancu sa odvolať na Krajský úrad. Ten preverí, či bolo rozhodnutie prvostupňového orgánu správne alebo nie. Keby nebolo, celý prípad sa znovu vráti na prešetrenie na Obvodný úrad (resp. príslušný správny orgán) ako prvostupňovému orgánu." Ak sa preukáže, že postup bol správny, Krajský úrad vydá rozhodnutie o pokute, a tým celú vec uzavrie.
"Nespokojný fajčiar má potom ešte šancu dať celú vec i na súd. Jedno obyčajné fajčenie sa teda môže nielen dosť dlho ťahať, ale stojí i nemálo peňazí. Pokojne teda môže fajčiara jedna cigareta fajčená tam, kde sa to nesmie, stáť aj na pár tisíc korún," dodal Milan Francan.
Kde zákon zakazuje fajčiť?
Podľa zákona č. 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov
doplneného zákonom č. 465/2005 Z. Z. sa nesmie fajčiť:
- v prostriedkoch osobnej dopravy
- v zdravotníckych zariadeniach
- v základných školách, stredných školách a školských zariadeniach
- v materských školách a v priestoroch detských ihrísk
- vo vysokých školách a školských domovoch
- v zariadeniach sociálnych služieb
- v kultúrnych zariadeniach a v uzavretých športových zariadeniach
- vo verejne prístupných priestoroch úradných budov a zariadení
- v obchodoch, divadlách, kinách, na výstavách a v galériach
- v zariadeniach spoločného stravovania
- v cukrárňach a zariadeniach rýchleho občerstvenia
Kontrolnými orgánmi sú:
Slovenská obchodná inšpekcia
Štátna veterinárna a potravinová správa
orgány na ochranu zdravia
obec
prevádzkovatelia železničnej, autobusovej a ostatnej prepravy osôb
orgány inšpekcie práce
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Košice už majú primátora
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári